21 stycznia 2025

Ogromna inwestycja Koreańczyków w Polsce. Produkcja jeszcze w tym roku

fabryka Posco w Polsce
Zdjęcie: Posco

Koreański gigant Posco International buduje w Brzegu fabrykę, która już w 2025 roku rozpocznie masową produkcję komponentów do silników elektrycznych. Inwestycja podkreśla rosnące znaczenie Polski na globalnej mapie elektromobilności.

Polska przyciąga coraz więcej inwestycji z sektora elektromobilności, stając się jednym z kluczowych graczy na europejskim rynku. W Brzegu (w województwie opolskim), na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park, powstaje zakład południowokoreańskiej firmy Posco International.

Inwestycja o wartości 180 mln zł ma kluczowe znaczenie dla rozwoju tego sektora w naszym kraju – informuje portal elektromobilni.pl.

TUTAJ poznasz najnowsze wyniki zimowego testu zasięgów.

Fabryka Posco w Polsce: kluczowe liczby

Fabryka, której budowę rozpoczęto w czerwcu 2024 roku, zajmie powierzchnię 21 tys. m². Zakład, zlokalizowany na 10-hektarowej działce, planuje rozpocząć masową produkcję rdzeni do silników elektrycznych w drugiej połowie 2025 roku.

W pierwszym etapie fabryka zatrudni 60 osób, a do 2030 roku liczba pracowników ma wzrosnąć trzykrotnie. Roczna zdolność produkcyjna fabryki Posco wyniesie 1,2 mln rdzeni (7 mln na całym świecie).

Pierwszym klientem nowego zakładu będzie Hyundai Motor Group, a komponenty wyprodukowane tutaj trafią do aut takich marek, jak Hyundai, Kia i Genesis. Dzięki tej inwestycji Polska stanie się jednym z kluczowych dostawców części do pojazdów elektrycznych. A to otwiera drzwi do dalszego rozwoju technologicznego i przyciągnięcia kolejnych inwestycji z tej branży – przekonują eksperci.

„Zabezpieczenie bazy produkcyjnej w Europie, będącej liderem transformacji napędów samochodów, po Azji i Ameryce Północnej, ma ogromne znaczenie. Będziemy dążyć do dalszej współpracy z głównymi europejskimi producentami samochodów, aby stać się globalnym dostawcą części do pojazdów elektrycznych" – podkreślali przedstawiciele Posco International podczas rozpoczęcia budowy fabryki w połowie 2024 roku.

TUTAJ przeczytasz o Tesli z przebiegiem ponad 1,9 mln km.

Dlaczego Polska przyciąga inwestorów?

Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), nasz kraj jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów z sektora elektromobilności. Wyróżnia się bowiem strategicznym położeniem na skrzyżowaniu kluczowych szlaków logistycznych, w tym Nowego Jedwabnego Szlaku. Dzięki temu części samochodowe mogą być dostarczane do europejskich montowni i portów w ciągu jednego dnia.

Polska dysponuje także dobrze rozwiniętym sektorem motoryzacyjnym, który od lat dynamicznie się rozwija. Tylko w latach 2015–2019 sektor części samochodowych był u nas najszybciej rozwijającym się na świecie. Inwestorów przyciągają również preferencyjne warunki dla elektromobilności, takie jak brak podatku akcyzowego i cła dla pojazdów elektrycznych (ale nie z Chin) oraz bezpłatne parkingi.

Pomimo dynamicznego rozwoju sektora elektromobilności, Polacy wciąż sceptycznie podchodzą do samochodów na prąd. Niemniej, prognozy są obiecujące. Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności szacuje, że do 2030 roku sektor elektromobilności może generować nawet 5% krajowego PKB.

Fabryka Posco w Polsce to kolejny krok w kierunku umocnienia pozycji naszego kraju jako lidera zielonej transformacji w Europie. Inwestycja ta nie tylko zwiększy liczbę miejsc pracy, ale także przyczyni się do transferu nowoczesnych technologii. A to może zrewolucjonizować polski przemysł motoryzacyjny i umocnić naszą pozycję na rynku globalnym.

TUTAJ przeczytasz megatest Volkswagena ID.7.