9 maja 2024

Fotele samochodowe zawierają rakotwórczą substancję? Na szczęście jej negatywny wpływ można ograniczyć

2025 Tesla Model 3 Performance - fotele

Samochody potrafią być szkodliwe dla swoich pasażerów. I to nie tylko nowe. Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne w swoim niedawnym badaniu wykazało, że 99% pojazdów truje swoich właścicieli z powodu pewnej substancji stosowanej w fotelach.

Nowoczesne samochody są wyposażone w filtry kabinowe, mające zatrzymywać nieczystości z zewnątrz. Ba, niektóre dysponują również jonizatorami powietrza, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza wewnątrz.

Ale co z tego, skoro substancje zawarte w kabinach samochodów same w sobie mogą być szkodliwe? W zeszłym roku pisaliśmy o tym, że w nowych pojazdach wytwarzają się lotne opary, mogąc powodować zwiększone ryzyko zachorowań na raka (TUTAJ przeczytasz o tym więcej).

Teraz Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne w swoim badaniu wskazało konkretną szkodliwą substancje, która znajduje się praktycznie w każdym aucie.

Rakotwórcza substancja w fotelach to TCIPP

Owa rakotwórcza substancja w fotelach to fosforan tris (1-chloro-izopropylu), znany po prostu jako TCIPP. Jest on dodatkiem w siedzeniach samochodów, zmniejszającym palność powszechnie stosowanej w nich pianki poliuretanowej.

W badaniu Amerykanów udział wzięło 155 aut z 2015 roku i nowszych. Aby określić potencjalny wpływ temperatury, analizy powietrza w kabinie przeprowadzano zarówno latem, jak i zimą. W pierwszym przypadku testom poddano 101 samochodów, a w drugim – 54.

Wyniki były praktycznie jednoznaczne. Otóż aż 99% pojazdów wykazywało w powietrzu ślady TCIPP, odpowiadające próbkom pobranym z ich siedzeń (TUTAJ przeczytasz, jakich rzeczy nie pozostawiać w aucie latem).

Co istotne, w wysokich temperaturach stężenie TCIPP w kabinach aut okazywało się od 2 do 5 razy wyższe niż przy niższych. Inaczej mówiąc, ciepłe dni sprzyjają „odgazowywaniu się siedzeń”, przez co w powietrzu unosi się więcej szkodliwych substancji.

Jak temu przeciwdziałać?

O jakiej dokładnie ilości TCIPP mówimy? Badanie wykazało, że od 0,2 do 11 600 nanogramów na gram. Jeden nanogram to miliardowa część grama, więc jest to wyjątkowo mała ilość (TUTAJ przeczytasz, jak używać klimatyzacji w aucie).

Mimo wszystko raport toksykologiczny z 2023 r. wskazuje na możliwe rakotwórcze powiązania między TCIPP a szczurami. Zatem nawet niewielka ekspozycja na działanie tego dodatku do pianki siedzeń może być problematyczna dla zdrowia. Tym bardziej że przeciętny amerykański kierowca spędza w samochodzie 1 godzinę dziennie.

Jak walczyć z TCIPP? Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne zaleca wietrzenie samochodu przed podróżą. Pomocne może być również używanie klimatyzacji, ale bez korzystania z trybu recyrkulacji powietrza.

I choć badanie wykazuje jasne powiązanie TCIPP ze szkodliwymi substancjami w powietrzu, kończy się stwierdzeniem, że... koniecznie są kolejne analizy. Ich celem ma być dogłębne zrozumienie potencjalnych zagrożeń związanych z tą substancją.