11 czerwca 2023

Gdy zaczyna się robić cieplej, dochodzi do większej liczby wypadków. Dlaczego?

Im lepsze warunki, tym więcej wypadków. Fot. Pixabay
Im lepsze warunki, tym więcej wypadków. Fot. Pixabay

Według statystyk od maja zaczyna rosnąć w naszym kraju liczba wypadków drogowych. Ładna pogoda i lepsze warunki na drodze nie poprawiają bezpieczeństwa? Dlaczego tak się dzieje?

Ładna pogoda wcale nie sprzyja kierowcom

Paradoksalnie ładna pogoda stanowi spore wyzwanie dla kierowców, bo właśnie w takich warunkach najczęściej dochodzi do wypadków, również tych ze skutkiem śmiertelnym.

Dobra widoczność w naturalnym świetle dnia, ciepło i brak opadów to wydawałoby się idealne połączenie sprzyjające pewnej, komfortowej jeździe. Mamy wtedy złudzenie poczucia bezpieczeństwa na drodze. Niestety usypia to czujność nawet najbardziej doświadczonych kierowców. W takich okolicznościach niestety łatwiej się zapomnieć i mocniej przycisnąć pedał gazu, co może mieć tragiczne konsekwencje. Negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy mają też wysokie temperatury i oślepiające promienie słońca. Szybciej się wtedy męczymy i dekoncentrujemy. (ZOBACZ też: Średnio co trzy dni wypadek: „zakręt idiotów” ma przejść do historii).

Co roku możemy zaobserwować pewną powtarzalność. Maj jest początkiem najgorszych miesięcy pod względem wypadków drogowych w roku - czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień są zwykle miesiącami rekordowymi w tej niechlubnej statystyce.

LATO ZBIERA ŻNIWO

Zobacz video news

Garść statystyk z ubiegłych lat

W 2020 roku przy dobrych warunkach atmosferycznych zanotowano 15 316 wypadków, to o ponad 10 tysięcy więcej niż przy pochmurnej aurze.

Analogiczna sytuacja miała miejsce w 2021 roku (kwiecień 1462 wypadki, maj - 2001), a także w 2022 - tu różnica była jeszcze większa, bowiem w kwietniu miało miejsce 1479 wypadków, a w maju aż o 640 wypadków więcej.

Najgroźniej w piątki

Według policyjnych statystyk piątek to dzień tygodnia, w którym dochodzi do największej liczby wypadków jak również tych najtragiczniejszych - z największą liczbą ofiar śmiertelnych. Najprawdopodobniej wiąże się to z kwestią weekendowych wyjazdów i podróży oraz jazda pod wpływem alkoholu. Tak to wygląda pod względem liczb:

  • W 2020 roku 3922 wypadki (16,7% ogółu) i 422 ofiary śmiertelne (16,9% ogółu)
  • W 2021 roku 3912 wypadki (17,1%) i 354 ofiary (15,8%)
  • W 2022 roku 3617 wypadki (17,0%) i 302 ofiary śmiertelne (15,9%)

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Przede wszystkim warto jest właściwie dostosować temperaturę w samochodzie. Powinna wynosić ona 20-22°C. Jeśli jest zbyt ciepło możemy doprowadzić do niedotlenienia organizmu, dyskomfortu psychicznego. Powoduje to także obniżenie sprawności motorycznej oraz senność. (ZOBACZ też: Klimatyzacja samochodowa – jak działa i jak jej używać?).

Po drugie w słoneczne dni należy uważać, aby oślepiające promienie słońca nie spowodowały niebezpiecznej utraty widoczności za kierownicą. Najlepiej zaopatrzyć się w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i poprawiającą komfort widzenia polaryzacją eliminującą odblaski. (PRZECZYTAJ też: Zostawiasz okulary przeciwsłoneczne w samochodzie? Twoje auto może spłonąć).