Gdzie sprzedać części samochodowe?

W Polsce używane części samochodowe są bardzo popularne. Najchętniej na rynku wtórnym kupujemy felgi, lusterka, lampy, elementy karoserii, wyposażenia wnętrz oraz podzespoły mechaniczne np. pompy wody i rozruszniki. Podpowiadamy, jak i gdzie sprzedać części samochodowe.
Gdzie można sprzedawać części samochodowe?
Używane części samochodowe można wprawdzie oddać na złom, ale w wielu przypadkach można je sprzedać w korzystnej cenie. Oczywiście pod warunkiem, że są sprawne i w miarę w dobrym stanie.
Portale ogłoszeniowe
Portale ogłoszeniowe to pierwsze miejsce, gdzie można sprzedawać części używane. Takim serwisem jest przykładowo OTOMOTO. Wystarczy podać cenę sprzedaży, dobrze opisać rzecz i dołączyć zdjęcia.
Platformy aukcyjne
Oferty na platformach aukcyjnych są podobne do ogłoszeniowych. Jednak tutaj sprzedający podaje cenę minimalną, za jaką zgadza się oddać towar. Kupującym jest ten, kto zapłaci najwięcej. Na tego typu platformach zwykle trzeba zapłacić prowizję od wartości sprzedanej rzeczy oraz opłatę za wystawienie oferty.
Własny sklep internetowy
Jeśli interesuje nas stałe zarabianie na sprzedaży części używanych, można rozważyć otworzenie własnego sklepu internetowego. Niestety wiąże się to z kosztami: trzeba zapłacić za stworzenie sklepu, przygotować zdjęcia i opisy produktowe, a także mieć magazyn do przechowywania używanych części samochodowych.
Specjalistyczne sklepy stacjonarne
Zdarza się, że specjalistyczne sklepy stacjonarne przyjmują używane części samochodowe od osób, które nabyły od nich nowe. Następnie, po ocenie ich stanu i sprawności, odsprzedają dalej. Są też sklepy zajmujące się wyłącznie skupem i sprzedażą części używanych.
Warsztaty samochodowe
Używane części samochodowe można też sprzedać do warsztatu samochodowego. Wielu właścicieli aut chętnie obniży koszty naprawy przez wmontowanie regenerowanego elementu.
Jak legalnie sprzedawać używane części samochodowe?
Legalna sprzedaż części używanych to nic trudnego. Po prostu wszystkie elementy muszą pochodzić z oficjalnego demontażu auta oraz mieć udokumentowane źródło pochodzenia, np. paragon zakupu części na złomowisku. Zgodnie z prawem można też sprzedawać części używane pochodzące z naszego samochodu. Mogą to być np. stare felgi albo opony w dobrym stanie.
Trzeba też pamiętać, że używane części samochodowe muszą być dobrze opisane zgodnie ze stanem faktycznym. Zatajenie istotnych informacji albo wad może być uznane za oszustwo.
Jakich części nie można ponownie montować?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko, przedstawia listę używanych części samochodowych, których nie wolno montować ponownie w pojazdach.
Są to:
- poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi, jednostkami kontroli elektronicznej i czujnikami
- klocki, szczęki hamulcowe
- przewody i uszczelnianie układu hamulcowego
- tłumiki układu wydechowego
- przeguby układu kierowniczego i zawieszenia
- fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznym
- układ blokady kierownicy
- immobilisery wraz z transponderami sterowania elektrycznego
- urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe
- elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa jazdy (w szczególności: ABS, ASR)
- przewody paliwowe
- filtry jednorazowe i wkłady filtra
- zawory recyrkulacji spalin
- instalacje zasilania gazem silników
- automatyczne i nieautomatyczne zestawy pasów bezpieczeństwa, łącznie z częścią pasa wykonaną z materiału, klamrami, mechanizmem służącym do zwijania pasów, aktywatorami pirotechnicznymi i mechanicznymi
- pióra wycieraczek szyb
- płyny eksploatacyjne, w szczególności: olej silnikowy, olej przekładniowy, olej do przekładni hydraulicznych, olej do układów hydraulicznych, płyn chłodzący, płyn odmrażający, płyn hamulcowy, płyn do układów klimatyzacyjnych
- konwertory katalityczne (katalizatory)
- kondensatory zawierające PCB
Co zrobić, jeśli mamy używane części samochodowe wymienione w rozporządzeniu? W takiej sytuacji można je oddać na złom albo w miejsce zbiórki odpadów niebezpiecznych (np. płyny eksploatacyjne).
Rozliczenie używanych części samochodowych
Sprzedaż części używanych podlega opodatkowaniu, ponieważ jest to jedno ze źródeł przychodu.
Zgodnie z art. 10 ustawy o PIT, sprzedający musi rozliczyć podatek dochodowy od sprzedaży części motoryzacyjnych, jeżeli zbył je przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym je kupił. Dodatkowym warunkiem jest, że sprzedaż nie jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej. W innym wypadku sprzedaż prywatnych rzeczy podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od ich nabycia.
Warto widzieć, że prywatna sprzedaż części używanych na aukcjach internetowych albo w serwisie internetowym OTOMOTO, może być uznana za działalność gospodarczą. Przepisy stanowią, że zbywanie rzeczy kupionych w celach osobistego użytku, mająca charakter sporadyczny i będąca zwykłym zarządem prywatnym majątkiem podatnika nie jest działalnością gospodarczą. Zatem jeśli sprzedajemy części systematycznie i w celach zarobkowych, to urząd skarbowy może uznać to za działalność gospodarczą. Wtedy musimy odprowadzać podatek dochodowy. Taka sama sytuacja jest w przypadku opodatkowania podatkiem VAT.
W razie wątpliwości warto skierować do urzędu skarbowego wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji konkretnego stanu faktycznego. Wtedy unikniemy problemów z fiskusem.
Sprzedaż używanych części samochodowych na OTOMOTO
OTOMOTO to serwis internetowy, gdzie można wystawić na sprzedaż samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, przyczepy i naczepy, motocykle, maszyny rolnicze, a także części do tych pojazdów. Jak sprzedać części używane? Najpierw trzeba utworzyć konto albo się zalogować. W tym celu należy podać email i utworzyć hasło albo kontynuować poprzez konto Google, Apple albo Facebook.
Potem tworzymy ofertę: wybieramy z listy kategorię i podkategorię „Części”, następnie rodzaj części, np. opony, felgi albo układ napędowy. W kolejnych krokach należy uzupełnić: tytuł oferty, nazwę producenta, numer katalogowy części, kompatybilność z danym modelem samochodu oraz cenę, a także stworzyć opis części i załączyć zdjęcia.
Po zatwierdzeniu ogłoszenia wystarczy czekać na nabywców.