Wielkie liczenie na polskich drogach – rusza Generalny Pomiar Ruchu 2025

Zauważyłeś na drodze nową kamerę lub inne podejrzane urządzenie? Spokojnie, to raczej nie kolejny sprzęt do automatycznej kontroli kierowców zainstalowany przez ITD. Posłuży on drogowcom do sprawdzania natężenia ruchu na głównych trasach.
Generalny Pomiar Ruchu (GPR) to badanie realizowane w Polsce co pięć lat na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Dostarcza ono kluczowych danych o natężeniu ruchu drogowego. Tegoroczna edycja GPR właśnie się rozpoczyna, obejmując sieć dróg krajowych i wojewódzkich.
Generalny Pomiar Ruchu potrzebny do planowania
Wyniki uzyskane podczas badania są niezbędne do zarządzania, utrzymania i rozwoju sieci drogowej w Polsce. Służą także analizowaniu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz klasyfikacji odcinków dróg. Informacje z GPR wspierają też inne instytucje, takie jak Policja czy Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Służby na tej podstawie wiedzą, gdzie i kiedy wystawiać patrole czy instalować fotoradary lub systemy OPP. Z danych korzystają również jednostki naukowe oraz prywatni inwestorzy, np. sieci stacji paliw.
Jak przebiega Generalny Pomiar Ruchu?
Pomiary wykonuje się za pomocą liczników automatycznych i półautomatycznych. Dodatkowo stosuje się wideorejestrację w wybranych dniach badania. Obraz z kamer analizować będzie sztuczna inteligencja lub przeszkoleni operatorzy.
Automatyczne badanie natężenia ruchu prowadzi się przez cały rok. Pierwsze wideopomiary rozpoczną się już 23 stycznia. Na drogach krajowych zaplanowano maksymalnie 9 dni liczenia pojazdów. Sieć tras krajowych została podzielona na ponad 2,4 tys. odcinków, z których ponad 10% wyposażono w urządzenia automatyczne lub półautomatyczne. Punkty wideopomiarowe będą odpowiednio oznaczone specjalnymi tabliczkami. Dla dróg wojewódzkich pierwsze pomiary zaplanowano na marzec 2025 roku.
Kierowcy obawiający się o prywatność lub mandat za wykroczenie, nie mają powodów do niepokoju. Dane zebrane w ramach GPR nie obejmują numerów tablic rejestracyjnych ani tras przejazdu. Koncentrują się wyłącznie na liczbie i rodzaju pojazdów. W badaniu kluczowym wskaźnikiem jest średnia liczba pojazdów poruszających się na danym odcinku drogi w ciągu doby. Sprawdzany będzie również ruch w dni robocze, w okresie letnim, a także w porach dziennych, wieczornych i nocnych. W pomiarach uwzględnia się różne kategorie pojazdów, od samochodów osobowych, przez motocykle, aż po ciągniki rolnicze i hulajnogi elektryczne. W 300 punktach zastosowana zostanie rozszerzona klasyfikacja, uwzględniająca np. pojazdy elektryczne.
Kiedy poznamy wyniki GPR?
Pierwsze dane, tzw. „Synteza wyników”, będą dostępne w II kwartale 2026 roku. Ostateczne opracowanie, zawierające szczegółowe analizy, pojawi się w II połowie 2026 roku.
GPR 2025 to symboliczna edycja, publikowana 100 lat po pierwszym generalnym pomiarze ruchu w Polsce, który odbył się w 1926 roku. Według GDDKiA historia tych badań pokazuje, jak ważne jest regularne monitorowanie natężenia ruchu dla poprawy bezpieczeństwa i efektywności transportu.