Jakie części kupujemy na OTOMOTO? Raport ISR 2023
Coraz chętniej nabywamy nie tylko nowe, lecz także używane części. Zobaczmy, jakie elementy do samochodu wybierają kierowcy na OTOMOTO według najnowszego raportu Internetowy Samochód Roku 2023 (ISR 2023).
Serwis OTOMOTO to także miejsce, gdzie znajdziesz bogaty asortyment części zamiennych, zarówno nowych, jak i używanych. OTOMOTO oferuje blisko 4 miliony ogłoszeń w różnych kategoriach, zapewniając szeroki asortyment części. Większość ofert zawiera zdjęcia oraz szczegółowe opisy, co ułatwia wybór odpowiednich elementów do konkretnego modelu.
Wielu sprzedawców to specjalistyczne firmy, co gwarantuje jakość i bezpieczeństwo transakcji. I to, co najważniejsze, intuicyjne narzędzie do wyszukiwania umożliwia szybkie i precyzyjne znalezienie potrzebnych części, co zwiększa wygodę użytkowania serwisu. A co jest wystawiane i czego szukają kierowcy? Na to pytanie odpowiada najnowszy raport Internetowy Samochód Roku 2023.
Nowe części – opony i karoseria
Z badania Internetowy Samochód Roku 2023, wynika, że 2⁄3 kierowców nie decyduje samodzielnie o wyborze części. Robią to albo wspólnie z mechanikiem, albo decyzję pozostawiają pracownikom warsztatu. Jest to dobra strategia, ponieważ samodzielny dobór właściwego elementu nie jest łatwym zadaniem, ale skorzystanie z OTOMOTO daje sporą szansę na znalezienie konkurencyjnej oferty. Co najczęściej kupujemy i co oferują sprzedawcy z kategorii nowych części?
Prym wiodą kategorie: opony oraz karoseria. Pierwsze to typowy element eksploatacyjny, stąd popularność i mnogość ofert. Natomiast części karoseryjne zwykle są używane w przypadku napraw powypadkowych. Kolejne miejsca zajmuje układ hamulcowy oraz napędowy, czyli kolejne elementy eksploatacyjne.
Używane części – sposób na oszczędności
Jednak nie zawsze warto sięgać po części nowe. Również te używane mogą sprawdzić się w samochodzie, a jednocześnie są tańsze w zakupie. W badaniu przeprowadzonym przez OTOMOTO i Minds&Roses w kwietniu 2023 roku, 1/5 kierowców zadeklarowała korzystanie z części używanych. Jako najważniejszy powód wskazywali ich niższą cenę (79%).
Według raportu Internetowy Samochód Roku 2023 najczęściej są poszukiwane elementy z kategorii „Karoseria.” I nie ma się czemu dziwić. Używany błotnik czy maska, jeśli dobierzemy kolor do naszego auta, wymagają jedynie prostego montażu. Oszczędzamy czas i pieniądze potrzebne na malowanie nowego elementu. Zyskujemy coś jeszcze – używana, ale oryginalna część karoseryjna zwykle będzie lepiej dopasowana, niż tani zamiennik.
Równie często kupujemy elementy z kategorii wnętrza i układu elektrycznego, jako alternatywę dla drogich części z ASO. Z kolei zakup części z kategorii silnik może być sposobem na tanią naprawę napędu w samochodzie.
Uwaga! Zgodnie z przepisami, istnieją ograniczenia w montowaniu używanych części w samochodach. Podlegają im między innymi poduszki powietrzne, klocki i szczęki hamulcowe, tłumiki czy przewody hamulcowe, ale także mniej oczywiste, jak używane pióra wycieraczek czy urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe.
A jakie konkretnie części poszukujemy? Lista to typowy przegląd elementów, które najczęściej ulegają uszkodzeniu podczas kolizji. Są to zderzaki, drzwi, lampy i błotniki. Powodzeniem cieszą się również felgi czy panele sterowania oraz sterowniki silnika, czyli elementy, które mogą ulec uszkodzeniu podczas eksploatacji, czy też wypadku.
Rynek części będzie się rozwijać
Wiele wskazuje, że w serwisie OTOMOTO będzie przybywać ofert części oraz osób, które szukają elementów pojazdów.
„Średnia wieku samochodów w Polsce stale rośnie i wynosi obecnie 14,5 roku, a w najbliższym czasie nie widać szans na diametralne odwrócenie tego trendu. Starsze samochody częściej wymagają napraw lub wymiany zużytych elementów – także tych, których nie ma już w produkcji, m.in. dlatego prognozujemy, że części używane będą się cieszyć coraz większym zainteresowaniem wśród kupujących" – mówi Piotr Grzemski, Head of Parts, OTOMOTO.
Według raportu ISR 2023 najwięcej użytkowników poszukiwało części (nowych i używanych) na OTOMOTO w okresie od stycznia do marca.
Pełna wersja raportu „Internetowy Samochód Roku 2023” znajduje się TUTAJ.