14 stycznia 2024

Alkomat – unikaj przechowywania go w samochodzie! Co jeszcze warto wiedzieć, by nie uszkodzić urządzenia?

alkomat tester trzeźwości
Zdjęcie: Pixabay.

Nawet najlepszy alkomat może nieprawidłowo mierzyć poziom alkoholu. Oto zasady, których warto przestrzegać, aby nie zepsuć testera trzeźwości.

Zachowanie odpowiednich warunków przechowywania ma decydujący wpływ na alkomat, a temperatura odgrywa tu istotną rolę. Zwykle zaleca się przechowywanie go temperaturach mieszących się w zakresie od 5 do 40 stopni Celsjusza, choć optymalna temperatura to ta pokojowa.

Alkomat zostaw w domu

Przechowywanie alkomatu w samochodzie, szczególnie w warunkach skrajnie wysokich lub niskich temperatur, może wpłynąć na precyzję pomiarów. To dotyczy nie tylko alkomatów z czujnikiem półprzewodnikowym, ale także tych bardziej zaawansowanych, wyposażonych w czujnik elektrochemiczny.

Warto również pamiętać, że przeprowadzania testów w mroźne dni, może prowadzić do fałszywych wyników. Zwykle pomiar jest mocno zaniżony, ponieważ sensor nie osiąga odpowiedniej temperatury.

Pozostawiając tester trzeźwości w domu, warto zwrócić uwagę czy nie będzie on wystawiany na działanie oparów alkoholu. Z tego powodu urządzenia nie powinno się zostawiać w barkach lub szafkach, w których trzymamy mocniejsze trunki. Może to prowadzić do rozregulowania i skrócenia czasu jego działania.

Tego nie rób przed dmuchaniem w alkomat

Alkomaty to precyzyjne urządzenia pomiarowe, z którymi należy obchodzić się delikatnie i nawet 30 minut przed testem nie należy nic pić, jeść oraz palić. Dmuchanie w alkomat krótko po spożyciu alkoholu może potencjalnie uszkodzić sensor, który jest jednym z najdroższych elementów urządzenia, a jego wymiana nie jest ekonomicznie opłacalna. To oczywiście skrajny przypadek, jednak częściej może dojść do rozkalibrowania urządzenia. Podobna sytuacja może wystąpić, gdy przed przeprowadzeniem testu palimy, zjemy produkt zawierający alkohol, taki jak cukierek, lub użyjemy płynu do płukania ust.

Pamiętaj o częstym używaniu

Nawet sporadyczne użycie alkotestu może mu zaszkodzić. Przed przeprowadzeniem pomiaru trzeźwości, urządzenie przeprowadza proces czyszczenia i sprawdzania sensora. Jeśli to się dzieje rzadko, sensor może ulegać trwałemu zabrudzeniu osadami i kurzem, co prowadzi do utraty jego prawidłowej funkcji.

Dlatego zaleca się regularne włączanie alkotestu i dmuchanie w niego co kilka, kilkanaście dni, nawet jeśli nie spożywaliśmy wcześniej alkoholu.

Stosuj baterie, nie akumulatorki

Może nie jest regułą, ale alkomat nie zawsze działa poprawnie zasilany poprzez akumulatorki. Wynika to z faktu, że te mają zwykle niższe napięcie niż popularny paluszek, dlatego zalecane są baterie alkaliczne, wymieniane w razie potrzeby. Niektóre nowoczesne modele posiadają czujnik niskiego stanu baterii, informujący użytkownika o konieczności wymiany. W przypadku użytkowania alkomatu okazyjnie, zaleca się także wyjęcie baterii, aby uniknąć ich zalania. 

CZYTAJ TEŻ: Jazda po alkoholu – co nam za to grozi?

W przypadku urządzeń z wbudowanym akumulatorem, istotne jest także regularne ładowanie, aby uniknąć jego trwałego uszkodzenia.

Serwisuj alkomat

Mimo początkowej poprawności większości testerów, z upływem czasu ich wyniki mogą ulegać zniekształceniom. Stopień odchylenia od rzeczywistych wyników zależy głównie od zastosowanego rodzaju czujnika. W przypadku tańszych urządzeń, zazwyczaj montowane są sensory półprzewodnikowe. Choć działają one poprawnie na samym początku, ich dokładność jest niższa w porównaniu do czujników elektrochemicznych, a także charakteryzują się mniejszą powtarzalnością wyników. Co więcej, alkomaty półprzewodnikowe mogą przekazywać błędne informacje znacznie wcześniej – już po 6 miesiącach regularnego użytkowania, w przeciwieństwie do solidnego alkomatu elektrochemicznego, który utrzymuje swoją precyzję przez rok.

Dodatkowym wyzwaniem jest tendencja alkomatów półprzewodnikowych do zaniżania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Z tego powodu producenci tych urządzeń zalecają wzorcowanie co 6 miesięcy. W kontraście do tego, alkomaty elektrochemiczne (takich używa policja w celach dowodowych) wymagają ponownej kalibracji co 12 miesięcy, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

W związku z powyższym, świadomość konieczności regularnych przeglądów i kalibracji alkomatu jest kluczowa, aby utrzymać jego wiarygodność i dokładność pomiarów. Koszt usługi waha się od 50 do 200 zł, choć często producent oferuje darmowy serwis np. przez 2 lata.