Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Klimatyzacja samochodowa zapewnia komfort termiczny podczas letnich upałów. Niegdyś była luksusem, dzisiaj stanowi standardowe wyposażenie większości nowych aut. Jak każda instalacja mechaniczna, wymaga ona regularnej pielęgnacji. Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Jak działa klimatyzacja w samochodzie?
Trudno wyobrazić sobie dziś samochód bez klimatyzacji. W upalne dni przynosi ona ulgę kierowcom. Ale to nie wszystko. Spełnia jeszcze inną funkcję – osusza powietrze, co ogranicza parowanie szyb podczas deszczowej i mglistej pogody.
Klimatyzacja działa na zasadzie cyklu chłodniczego, podczas którego powietrze z wnętrza samochodu jest chłodzone poprzez wymianę ciepła z czynnikiem chłodniczym w skraplaczu. (PRZECZYTAJ też: Klimatyzacja samochodowa – jak działa i jak jej używać?).
Jak sprawdzić stan klimatyzacji?
Kiedy codziennie poruszamy się samochodem, najczęściej nie zwracamy uwagi na wydajność klimatyzacji. A to duży błąd. Przez takie „niedbalstwo” możemy skrócić żywotność układu chłodzącego. Warto szczególnie się tym zainteresować klimatyzacją przed rozpoczęciem sezonu letniego, a nawet już wczesną wiosną.
Najprostszy sposób na sprawdzenie wydajności klimatyzacji to pomiar temperatury powietrza wydobywającego się z głównego nawiewu. Sprawny układ, ustawiony na maksymalne chłodzenie, powinien bez problemu zejść poniżej 7-8 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 10 kresek oznacza, że układ nie jest w pełni sprawny i trzeba będzie sprawdzić go w warsztacie.
Należy pamiętać, że regularny serwis to podstawa. Okresowy przegląd klimatyzacji przyda się choćby dlatego, że pewna ilość czynnika chłodzącego wydostaje się na zewnątrz nawet wówczas, gdy wszystkie przewody są szczelne. Standardowy przegląd klimatyzacji obejmuje sprawdzenie ilości czynnika w układzie, wymianę filtra kabinowego i odgrzybianie. (ZOBACZ też: Klimatyzacja samochodowa – ile kosztuje montaż?).
Ozonowanie klimatyzacji – czy warto?
Z uwagi na wilgoć oraz brak dostępu światła, wnętrze samochodu jest podatnym gruntem dla bakterii i grzybów. Ozonowanie klimatyzacji stanowi najprostsze, najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze rozwiązaniem, aby poprawić jakość powietrza w kabinie. Ozon usunie chorobotwórcze zarazki i niepożądane zapachy zarówno z kokpitu samochodu jak i układu wentylacyjnego.
Ozonowanie klimatyzacji polega na wstawieniu do auta (na podłogę lub na siedzenie pasażera) urządzenia, zwanego generatorem ozonu (inaczej ozonatorem). Maszyna wydziela ozon – cząsteczkę trójatomowego tlenu. Jest to gaz o silnych właściwościach dezynfekujących. Ten zabieg zabija bakterie, wirusy, grzyby, ich przetrwalniki, jak również niszczy alergeny wziewne i kontaktowe z kokpitu oraz klimatyzacji – parownika, filtra i kanałów wentylacyjnych. Po spaleniu drobnoustrojów, ozon rozpada się do tlenu, którym oddychamy, nie pozostawiając żadnych chemicznych pozostałości. Jest zatem ekologiczny.
Używanie klimatyzacji na co dzień
Klimatyzacja nie jest skomplikowanym technicznie układem. Mimo tego trzeba pamiętać o podstawowych zasadach jej używania. Dlaczego? Dzięki temu nie ulegnie ona zagrzybieniu lub zepsuciu, a także będzie sprawniej działać.
Podstawowe zasady korzystania z klimatyzacji w samochodzie:
- włączaj ją regularnie – zapobiegniesz zagrzybieniu i zepsuciu układu
- używaj klimatyzacji, gdy okna są zamknięte – szybciej schłodzi powietrze we wnętrzu pojazdu
- ustaw temperaturę w samochodzie od 5ºC do 8ºC niższą niż ta, która panuje na zewnątrz – mowa oczywiście o letnich upałach
- ustaw wywiewy tak, by zimne powietrze nie dmuchało bezpośrednio na kierowcę i pasażerów
- przewietrz wnętrze samochodu przed włączeniem klimatyzacji – szybciej je ochłodzisz, gdy pozbędziesz się zalegającego w nim rozgrzanego powietrza
- używaj klimatyzacji do odparowywania szyb, gdy temperatura jest niższa – jest to szybsze niż tradycyjne nagrzewanie, a do tego usuwa nadmiar wilgoci z pojazdu