Jak dowiedzieć się, ile mam punktów karnych? Ile punktów karnych można mieć?

Punkty karne to, oprócz mandatu, dodatkowa kara dla kierowcy. Jak się okazuje, to dość dotkliwy sposób dyscyplinowania osób, które często popełniają wykroczenia drogowe. Po przekroczeniu ich dozwolonego limitu grozi utrata prawa jazdy.
Prawo jazdy trudno jest zdobyć, ale za to dość łatwo może zostać odebrane. Wystarczy, że kierowca jest na bakier z przepisami drogowymi. Przekroczenie prędkości oraz inne, nawet drobne wykroczenia drogowe powodują, że już podczas jednej kontroli drogowej może dojść do przekroczenia limitu punktów karnych. Przepisy ruchu drogowego zakładają w takim przypadku utratę prawa jazdy.
Ile punktów karnych przysługuje kierowcy w 2025 roku?
Limit punktów karnych jest zależny od stażu prawa jazdy. Osoba, która posiada uprawnienia ponad rok, może zdobyć w sumie 24 punkty karne bez obaw o konsekwencje. Jednak maksymalna dozwolona liczba punktów karnych jest inna dla osób, które prawo jazdy mają rok lub krócej. W tym przypadku limit punktów karnych wynosi 20. Warto wskazać, że zdobycie kompletu punktów nie jest wcale trudne. Zgodnie z przepisami za jedno wykroczenie można dostać nawet 15 punktów karnych.
Jak sprawdzić liczbę swoich punktów karnych online?
Sprawdzenie punktów karnych jest dość proste. Można to zrobić w aplikacji mObywatel lub też na stronie gov.pl
- Wejdź na stronę: gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne
- Kliknij przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”
- System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto, np. poprzez bankowość elektroniczną
- Po zalogowaniu system przeniesie cię do serwisu mObywatel
- Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu
Jakie konsekwencje czekają, gdy przekroczy się dozwoloną liczbę punktów karnych?
Jeśli po nałożeniu kolejnych punktów okaże się, że kierowca ma więcej niż 24 punkty karne, policja natychmiast przekazuje informację do starosty lub wydziału komunikacji, który wydał prawo jazdy. Równocześnie kierowca otrzymuje wezwanie do przejścia badania psychologicznego oraz egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Jeśli nie zaliczy tych formalności – traci prawo jazdy.
W przypadku świeżo upieczonych kierowców przepisy są jeszcze bardziej rygorystyczne. Jeśli prawo jazdy zostało wydane krócej niż rok przed uzbieraniem więcej niż 20 punktów karnych – jego posiadacz traci wszystkie uprawnienia do kierowania pojazdami. W takiej sytuacji nie uniknie ponownego przejścia pełnego kursu nauki jazdy, a następnie będzie musiał zdać egzamin państwowy – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny – od początku.
Czy istnieje sposób na zmniejszenie liczby punktów karnych?
Kierowcy naruszający przepisy ruchu drogowego mogą zmniejszyć ich liczbę poprzez uczestnictwo w szkoleniach redukujących, które oficjalnie są nazywane szkoleniem kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.
Jak wygląda kurs pozwalający na obniżenie punktów karnych?
Według obecnych przepisów ze szkolenia nie mogą korzystać tylko kierowcy w okresie pierwszego roku od otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy. Ci z dłuższym stażem mogą uczestniczyć, jeśli mają na koncie nie więcej niż 24 pkt i nie mniej niż 6 pkt karnych. Redukcja punktów karnych przysługuje jednak nie częściej niż co 6 miesięcy. Niestety za szkolenie trzeba zapłacić – w zależności od WORD-u jest to około 1000 zł.
Szkolenie odbywa się w ciągu jednego dnia i składa się z dwóch części: 8-godzinnego wykładu oraz praktycznego ćwiczenia z zakresu jazdy awaryjnej. Program obejmuje cztery główne bloki tematyczne:
- obowiązujące przepisy i zasady ruchu drogowego
- analiza przyczyn oraz konsekwencji wypadków drogowych w Polsce
- skutki prawne i społeczne związane z wypadkami
- sposoby zapobiegania zdarzeniom drogowym oraz psychologia kierowania pojazdem
Na każde z zagadnień przewidziano dwie godziny zajęć lekcyjnych. Prowadzący może wspomagać się materiałami multimedialnymi – takimi jak prezentacje czy filmy. Uczestnicy muszą również zaliczyć część praktyczną, która polega na wykonaniu nagłego hamowania przy prędkości od 30 do 50 km/h.
Kiedy punkty karne za przekroczenie prędkości zostaną usunięte?
Obecnie obowiązuje zasada, że bieg przedawnienia punktów rozpoczyna się z chwilą ukarania, ale tylko pod warunkiem opłacenia grzywny. Zgodnie z przepisami punkty znikają po roku z konta kierowcy, a okres ten liczony jest od daty wpływu należności. W praktyce oznacza to, że na ich wymazanie czasem trzeba czekać dłużej niż 12 miesięcy. Dlatego też warto szybko regulować mandaty.
Co się dzieje po osiągnięciu maksymalnej liczby punktów karnych?
Kierowca, który posiada uprawnienia przez ponad rok, po przekroczeniu limitu punktów karnych, najpierw ma zatrzymywane prawo jazdy. W tym czasie musi się zgłosić do psychologa uprawnionego do badań kierowców. Można wybrać dowolnego specjalistę, pod warunkiem że posiada on stosowne uprawnienia. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku badania, z zaświadczeniem należy udać się do starostwa powiatowego (lub urzędu dzielnicy, jeśli mieszkasz w dużym mieście).
Na tej podstawie urząd wydaje numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) z adnotacją o skierowaniu na egzamin sprawdzający kwalifikacje. Dopiero po jego zdaniu można odzyskać uprawnienia. Dość często wymaga to kilku podejść.
Czy punkty karne mogą wpływać na wysokość składki OC?
Od połowy 2022 r. ubezpieczyciele mają dostęp do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Mogą tam sprawdzić nie tylko, czy dana osoba ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale także uzyskać informacje o wykroczeniach (w tym liczbie punktów karnych). Dane z CEK są wykorzystywane do kalkulacji składek za ubezpieczenia komunikacyjne – zarówno OC, jak i AC. Informacja o mandatach stanowi dla ubezpieczycieli kolejny czynnik pozwalający na realną ocenę ryzyka szkody. Oczywiście im wyższe ryzyko, tym wyższa składka za polisę.
Wynajem samochodu a punkty karne – jakie zasady obowiązują?
Wbrew obiegowym opiniom firmy wynajmujące samochody nie mają dostępu do bazy z liczbą punktów karnych. Jednak warunkiem wypożyczenia samochodu może być obowiązek przedstawienia aktualnego statusu prawa jazdy, ale także zaświadczenia o liczbie punktów karnych. Bez tego pojazd może nie zostać wypożyczony lub też stawka może odstraszyć potencjalnego klienta.