20 października 2024

Jak opłacić zgubiony mandat?

mandat
Zdjęcie: Policja.pl.

Dostałeś mandat, ale gdzieś się zawieruszył? Lepiej nie czekaj na ponaglenie, zapłać go jak najszybciej. Oto co zrobić, gdy zgubisz blankiet do przelewu grzywny.

Otrzymanie mandatu nie jest niczym miłym. Jednak zgodnie z prawem mandat kredytowany (najczęściej nakładany za wykroczenia drogowe) trzeba opłacić w ciągu 7 dni. Odkładanie tego nie ma sensu, ponieważ dopiero po uregulowaniu grzywny biegnie przedawnienie punktów karnych. Czasem jednak mandat gdzieś się zawieruszy. Jak opłacić zgubiony mandat?

Zgubiony mandat od policjantów to nie problem

Pierwsza myśl kierowcy, który stracił blankiet i nie wie, jak go opłacić, to kontakt z jednostką policji, która go wystawiła. Niestety, funkcjonariusze w tym nie pomogą. Ich rola kończy się wypisaniem mandatu. Windykacja należy do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. To właśnie tam można szukać informacji, jak należy zapłacić grzywnę. Jeśli jednak pamiętasz kwotę kary, możesz bez problemu uiścić grzywnę.

Jak wykonać przelew w przypadku zgubienia mandatu

Najwygodniej jest skorzystać z bankowości elektronicznej. Warto pamiętać, że nie jest to zwykły przelew, ale podatkowy. Jeśli już mamy tę opcję zaznaczoną, trzeba pamiętać, że pieniądzy nie wpłacamy na swój mikrorachunek podatkowy. Z tego powodu w polu „symbol formularza" lub „płatności” koniecznie wpisz „mandaty" lub wybierz je z listy rozwijalnej. W zależności od banku czasem jeszcze trzeba wybrać – US w Opolu. Zwykle automatycznie uzupełnia się numer rachunku do wpłat, jeśli go jednak nie ma, należy wpisać: NBP O/O Bydgoszcz 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. 

CZYTAJ TEŻ: Niezapłacony mandat – lepiej nie czekaj na egzekucję grzywny

Teraz pozostaje określić kwotę, identyfikator (czyli swój PESEL) oraz „identyfikator zobowiązania" lub „tytuł płatności", gdzie trzeba wpisać serię i numer mandatu. Z tym ostatnim będziemy mieli problem, jeśli nie mamy blankietu. Nie jest to jednak informacja niezbędna, najważniejszy jest numer PESEL (trzeba sprawdzić, czy się zgadza).

Uwaga! Brak wpisu serii i numeru mandatu spowoduje, że pieniądze zostaną zaksięgowane za najstarszy mandat, jeśli mamy ich kilka na koncie.

Zgubiony lub zapomniany mandat – pomoże mObywatel

Jeśli chcesz zapłacić mandat, ale nie pamiętasz nawet kwoty lub też masz problem z przypomnieniem sobie, czy uregulowałeś karę, możesz skontaktować się z Pierwszym Urzędem Skarbowym w Opolu. Jednak lepszym rozwiązaniem będzie aplikacja mObywatel, która daje kierowcom łatwy i szybki dostęp do również do takich informacji. Dzięki niej sprawdzisz w telefonie listę swoich mandatów – zarówno tych opłaconych, jak i czekających na uregulowanie. Znajdziesz też szczegółowe informacje o serii i numerze mandatu, kwocie do zapłaty, czy też nazwie organu, który go wystawił.

Zgubiony mandat – najczęstsze błędy

Warto pamiętać, że mandat to nie podatek, a więc pieniądze nie mogą trafić na mikrorachunek podatkowy. Z kolei mandaty wystawione przez Inspekcję Transportu Drogowe czy straże miejskie nie są obsługiwane przez US w Opolu. W tym przypadku, aby zapłacić karę, należy skontaktować się z daną formacją, aby uzyskać wskazówki dotyczące wpłat.