Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?
Dla wielu kierowców to punkty karne są znacznie bardziej uciążliwą karą za wykroczenie drogowe niż mandat karny. Dlaczego? Bo za punkty karne można stracić prawo jazdy. Wystarczy 24 albo w niektórych przypadkach 20 punktów, by na dobre pożegnać się z uprawnieniami do kierowania samochodu. Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?
Dzisiaj to nic trudnego. Liczbę punktów karnych można sprawdzić na dowolnym komisariacie policji, przez internet lub w telefonie. Wystarczy założyć profil zaufany lub zainstalować aplikację mObywatel.
Pamiętaj, że możesz sprawdzić tylko swoje punkty. Nie dowiesz się, ile punktów ma ktoś inny.
Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?
Jeśli chcesz sprawdzić stan swojego konta punktowego przez internet, pierwsze co musisz zrobić, to założyć profil zaufany. Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość i załatwiać wiele spraw urzędowych.
Założenie profilu zaufanego
Profil zaufany możesz założyć na kilka sposobów:
- Przez stronę banku,
- Podając dane z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód) i czytnikiem NFC,
- Posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny,
- Składając wniosek online i potwierdzając swoją tożsamość w rozmowie wideo z urzędnikiem,
- Składając wniosek online i potwierdzając swoją tożsamość w punkcie potwierdzającym.
Najłatwiej założyć profil zaufany w swoim banku. Jeśli posiadasz konto w dowolnym banku działającym na terenie RP, wystarczy się zalogować do swojego konta, korzystając ze strony www.gov.pl, potwierdzić logowanie kodami SMS nie tylko banku, ale też systemu ePUAP.
Po zalogowaniu system przeniesie cię do serwisu OBYWATEL.GOV.PL, a informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma jednak charakter informacyjny – nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd nie musi uznać takiego dokumentu za dowód w sprawie.
Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w każdym komisariacie policji.
Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na komisariacie?
Innym sposobem sprawdzanie liczby punktów karnych jest wycieczka na komisariat policji. Dyżurny policjant po sprawdzeniu naszej tożsamości (na podstawie dowodu osobistego lub paszportu) udzieli informacji o naszym stanie konta punktowego i jeśli to potrzebne wyda oficjalne zaświadczenie potwierdzające stan konta. Może ono się przydać np. w pracy, jeśli jeździsz służbowym autem.
Uwaga, ustną informację o stanie konta punktowego otrzymasz za darmo. Za zaświadczenie musisz już jednak zapłacić. Oficjalnie to zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, a jego wydanie kosztuje 17 zł płatne w urzędzie gminy lub miasta, na której terenie jest komisariat.
Niestety za zaświadczenie nie zapłacisz na komisariacie. Musisz wybrać się do kasy urzędu lub zrobić przelew. Z potwierdzeniem przelewu policjant wyda dopiero zaświadczenie.
Sprawdzenie punktów karnych w aplikacji
Najłatwiejszym sposobem na kontrolowanie swojego konta punktowego jest jednak aplikacja mObywatel. Więcej pisaliśmy o niej TUTAJ.
Oprócz cyfrowego prawa jazdy i dowodu osobistego, informacji o wszystkich twoich samochodach, a także e-recept, paszporcie covidowym aplikacja umożliwia sprawdzenie stanu konta punktowego i to w sposób bieżący.
Wystarczy zainstalować aplikację na telefonie (pobierzesz ją TUTAJ) i dodać zakładkę prawo jazdy. Automatycznie pojawi się na panelu zakładka punkty karne, w której widoczne będę adnotacje wszystkich naszych wykroczeń. Informacje zawierają datę, rodzaj wykroczenia, liczbę przyznanych punktów oraz nr rejestracyjny samochodu, którym podróżowaliśmy. Ważną informacją jest także to, że przy każdym wykroczeniu pojawia się data, kiedy dane punkty ulegną przedawnieniu.
Baza aktualizowana jest dwa razy dziennie, dlatego stan konta może ulec zmianie, jeśli tego samego dnia otrzymaliśmy nowe punkty.
Ile można mieć maksymalnie punktów karnych?
A ile punktów w ogóle może mieć kierowca w Polsce, by bez problemów poruszać się samochodem lub motocyklem po drogach?
Limit to 24 lub 20 punktów karnych. Kierowca, który prowadzi pojazd silnikowy lub motorower i nie stosuje się do przepisów ruchu drogowego, może zostać ukarany mandatem karnym i punktami właśnie. Punkty karne służą przede wszystkim temu, by zniechęcić kierowców do łamania zasad. Z taką myślą wprowadził je ustawodawca w 1993 roku. Podobne systemy działają w innych krajach, jednak za granicą obcokrajowiec punktów nie otrzymuje.
Limit punktów karnych uzależniony jest od stażu posiadania prawa jazdy:
- 24 punkty – dla kierowców, którzy mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów dłużej niż od roku
- 20 punktów – dla kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż od roku.
Kto może dostać punkty karne?
Punktów nie dostają piesi ani rowerzyści. Taryfikator punktów obowiązuje jedynie kierowców, którzy prowadzą pojazd silnikowy lub motorower.
Czym grozi przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów karnych?
Procedura po przekroczeniu limitu punktów jest uzależniona od stażu posiadania prawa jazdy.
Jeśli kierowca jest doświadczony, czyli uprawnienia ma dłużej niż rok — po przekroczeniu limitu punktów traci prawo jazdy (tradycyjny dokument papierowy lub cyfrowe prawo jazdy) i dostaje skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje oraz na badania psychologiczne.
Jeśli kierowca nie zda tego egzaminu, uprawnienia do kierowania pojazdem zostają mu cofnięte, a to oznacza, że by je zdobyć, trzeba przejść całą procedurę, jak w przypadku osoby, która nigdy wcześniej nie miała prawa jazdy.
Młodzi kierowcy muszą być bardziej uważni.
Nieco inaczej jest w przypadku młodych kierowców, czyli tych, którzy mają uprawnienia krócej niż rok. Oni muszą być szczególnie uważni, bo jeśli w okresie „próbnym” uzbierają 20 punktów, to automatycznie zostaje im cofnięte uprawnienie do prowadzenia pojazdów, co w praktyce oznacza, że muszą ponownie przechodzić przez szkolenie przygotowujące do egzaminu.
Czy utrata prawa jazdy wiąże się z utratą wszystkich kategorii?
Przepisy w tym zakresie nie są jasne i precyzyjne. Kluczowa jest tutaj art. 103 ustawy o kierujących pojazdami, który mówi o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, nie zaś uprawnień do kierowania pojazdami. Wyraźnie pada liczba pojedyncza.
Jednak mimo to sądy, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, orzekają najczęściej utratę uprawnień wszystkich kategorii, uznając potrzebę reedukacji kierowcy. Sąd wychodzi z założenia, że intencją ustawodawcy było to, by kierowcy naruszający przepisy prawa o ruchu drogowym, przechodzili ponowną weryfikację kwalifikacji co do wszystkich rodzajów pojazdów. W przypadku zwyczajnych wykroczeń np. przekroczenia prędkości lub postoju na zakazie wydaje się to jednak zbyt restrykcyjne podejście.
Nieco inaczej wygląda to z przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości. Wtedy sądy niemal z automatu, i to nawet jeśli prawo jazdy służy kierowcy w celach zarobkowych, cofają mu uprawnienia wszystkich kategorii.
Kiedy punkty karne ulegają przedawnieniu
Punkty karne ważne są rok od dnia popełnienia wykroczenia. Jeśli minie ten czas, ulegają przedawnieniu i znikają z twojego konta punktowego. Naruszenie się przedawnia.
Pamiętaj jednak, że stan twojego konta mogą też obciążać tymczasowe punkty karne. To punkty z naruszeń, za które nie przyjęto mandatu (np. nastąpiła odmowa przyjęcia mandatu i sprawa trafiła do sądu). Punkty tymczasowe nie są jeszcze naliczone na konto i czekają na orzeczenie sądu. Jeżli to się stanie, zostają naliczone z dniem naruszenia.
Z kolei aktywne punkty karne to punkty, które masz na koncie, czyli przyjąłeś mandat.
Szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Kierowców
Liczbę punktów karnych możesz zmniejszyć, idąc na szkolenie organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Uwaga, szkolenie zmniejszające liczbę punktów nie jest równoznaczne z kursem reedukacyjnym. Szkoleni jest dobrowolne i dla tych, którzy nie uzbierali jeszcze 24 lub 20 punktów, a kurs obowiązkowy, dla wszystkich ze skierowaniem od starosty już po utracie prawa jazdy.
Szkolenie jest dobrowolne dla wszystkich, których stan konta punktowego w chwili rozpoczęcia szkolenia był niższy niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych dla młodych kierowców).
Polega ono na jednorazowym spotkaniu z policjantem i psychologiem. Odbywa się w formie prelekcji, pogadanki przy wykorzystaniu środków audiowizualnych i pozwala zmniejszyć liczbę punktów o 6, jednak nie można na szkolenie chodzić częściej niż raz na pół roku. Koszt to ok. 350 zł.