20 listopada 2023

Jak sprawdzić pobór prądu w samochodzie? Poradnik

Pobór prądu w samochodzie
Źródło: newspressuk.com

Różnie urządzenia, które generują zbyt duży pobór prądu w samochodzie, mogą sprawić, że auto odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Co zrobić, aby zapobiec takiej sytuacji i nie narazić się na niepotrzebne wydatki? Podpowiadamy.

Co to jest pobór prądu?

Odpowiedni pobór prądu w samochodzie jest niezbędny do prawidłowego działania wielu urządzeń. Zbyt niskie lub zbyt wysokie natężenie może skutkować szybką awarią lub całkowitym unieruchomieniem pojazdu.

Nawet jeśli z naszym autem jest wszystko w porządku, warto raz na jakiś czas sprawdzać pobór prądu. Pozwoli to upewnić się, czy wszystkie elementy układu elektrycznego działają poprawnie, a ich praca zbytnio nie obciąża akumulatora.

Jak sprawdzić pobór prądu w samochodzie?

Do sprawdzenia poboru prądu służą specjalistyczne urządzenia, które jednak bez problemu możemy kupić w większości sklepów motoryzacyjnych czy w internetowych ogłoszeniach. Jednym z nich jest multimetr, który można nabyć w kwocie już od około 20 zł (w przypadku dobrych jakościowo produktów). Profesjonalne odpowiedniki wykorzystywane przez warsztaty samochodowe mogą być o wiele droższe.

Jak zmierzyć pobór prądu na postoju?

Przed przystąpieniem do pomiaru wyłączamy wszystkie urządzenia elektryczne, jakie znajdują się na pokładzie samochodu. Następnie zdejmujemy klemę z akumulatora. Wspomniany multimetr podłączamy pomiędzy nią a zacisk baterii i sprawdzamy pomiar natężenia prądu. Warto pamiętać o tym, aby urządzenie zostało wcześniej odpowiednio ustawione (np. na wartości rzędu 10-20 A). Zamykamy samochód. Po około 30 minutach otwieramy auto i sprawdzamy wartości, jakie wskazuje miernik.

Jaki powinien być pobór prądu w samochodzie na postoju?

Prawidłowe wskazania powinny oscylować w granicach od 0,00A do maksymalnie około 0,08A. Wyższe sugerują wystąpienie nieprawidłowości związanych z działaniem któregoś z urządzeń elektrycznych w układzie. W takiej sytuacji jak najszybciej udajmy się do warsztatu celem przeprowadzenia szczegółowej i specjalistycznej diagnostyki auta.

Jak ustawić miernik, żeby sprawdzić akumulator?

Aby sprawdzić, w jakim stanie jest akumulator zamontowany w samochodzie, również korzystamy z miernika. Przed przystąpieniem do pomiaru, należy ustawić urządzenie na prąd stały, a wartość, którą wybierzemy powinna wynosić 20V. Sondy, którymi zakończone są kable miernika, przykładamy do biegunów akumulatora.

Po uruchomieniu silnika sprawdzamy w jakiej skali wahają się poszczególne wartości na ekranie testera. W przypadku sprawnego akumulatora jest to najczęściej nie więcej niż niewiele ponad 14V. Pojawienie się na ekranie napięcie poniżej 9,5V oznacza konieczność wymiany akumulatora.

Co kradnie prąd z akumulatora?

Im więcej urządzeń elektrycznych znajduje się w samochodzie, tym większe ryzyko wystąpienia awarii któregoś z nich. Najczęściej jednak większość przyczyn zbyt dużego poboru prądu jest doskonale znana mechanikom. Należą do nich:

  • nieprawidłowe podłączenie radioodtwarzacza lub któregoś z elementów zestawu car-audio
  • uszkodzenie systemu alarmowego zamontowanego w pojeździe
  • pozostawienie samochodu na postoju z włączonym którymś z urządzeń lub z zapalonymi światłami
  • usterki akumulatora lub jego klem
  • awarie regulatora napięcia bądź alternatora niepozwalające doładować dostatecznie akumulatora w trakcie jazdy

Jeśli nie uda nam się samodzielnie ustalić, które z urządzeń jest złodziejem prądu, pozostaje nam jedynie skorzystanie z pomocy specjalistów.