21 grudnia 2023

Jak sprawdzić rozrusznik? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Rozrusznik
Źródło: RO-CAR

Rozrusznik jest niezwykle ważnym elementem pojazdu. Nieprawidłowe działanie tego podzespołu może skutkować problemami z uruchomieniem auta lub całkowitym unieruchomieniem samochodu. Jak sprawdzić rozrusznik?

Co to jest rozrusznik?

Rozrusznik jest niezbędny do uruchomienia samochodu. Jest rodzajem silnika elektrycznego składającego się z takich podzespołów jak elektromagnes (z włącznikiem), mechanizm sprzęgający (bendiks), cewki, wirnik czy szczotkotrzymacz. Całość zamknięto w szczelnej obudowie.

Jak działa rozrusznik w samochodzie?

Po przekręceniu kluczyka w stacyjce lub wciśnięciu przycisku uruchamiania silnika (zależnie od samochodu), napięcie z akumulatora trafia do elektrowłącznika. Bendiks rozrusznika zostaje przesunięty i dochodzi do zazębienia się kołem zamachowym. Następuje obrócenie się koła zamachowego oraz wirnika. W efekcie zaczyna obracać się również wał korbowy silnika. Kolejnym ważnym elementem jest sprzęgło jednokierunkowe rozrusznika. Jego rola polega na tym, aby elementy napędowe nie zostały uszkodzone w wyniku działania zbyt dużego obciążenia z silnika spalinowego.

Gdzie jest rozrusznik w samochodzie?

Miejscem, w którym najczęściej spotkamy ten element są okolice skrzyni biegów. Taka lokalizacja zdecydowanie ułatwia ewentualny demontaż. Warto jednak korzystać z kanału lub profesjonalnego podnośnika jeśli zdecydujemy się na ten krok.

Budowa rozrusznika samochodowego

Rozrusznik samochodowy, będący rodzajem silnika elektrycznego, składa się z takich elementów jak:

  • elektromagnes z cewką (z włącznikiem)
  • mechanizm sprzęgający (bendiks, przekazuje moment obrotowy na koło zamachowe)
  • wirnik (dochodzi do jego łączenia z kołem zamachowym)
  • szczotkotrzymacz (za pomocą tego elementu następuje przekazywanie zasilania)
  • obudowa (zapewnia ochronę przed uszkodzeniami)

Uszkodzony rozrusznik – objawy

Objawami uszkodzonego rozrusznika mogą być:

  • brak jakiejkolwiek reakcji po przekręceniu kluczyka
  • spowolniony rozruch samochodu
  • szybsze wyładowywania akumulatora w aucie
  • niepokojące odgłosy w trakcie usiłowania odpalenia pojazdu

Jak sprawdzić rozrusznik bez wyjmowania?

Zanim zdecydujemy się na demontaż rozrusznika bądź sprawdzanie tylko i wyłącznie tego elementu, skontrolujmy przewody pomiędzy rozrusznikiem a akumulatorem. Może się okazać, że po dokładnej analizie wszystkich połączeń, wykryciu ewentualnego uszkodzonego połączenia i naprawie, rozrusznik zacznie działać w sposób prawidłowy.

Jak sprawdzić rozrusznik miernikiem?

W tym celu możemy posłużyć się tradycyjnym miernikiem, który bez problemu kupimy w większości sklepów motoryzacyjnych czy w internecie. Test ma za zadanie ustalić, czy do rozrusznika dochodzi zasilanie. Sprawdzamy więc połączenie, napięcie pomiędzy przewodem doprowadzonym do rozrusznika i masą w aucie. Przy sprawnym, naładowanym akumulatorze wartość napięcia powinna wynosić w okolicach 12V.

Jak sprawdzić rozrusznik na krótko?

Czynność jest bardzo prosta, a jedyne czego potrzebujemy to fragment przewodu (odpowiednio zaizolowanego). Następnie lokalizujemy zaciski rozrusznika. Do grubszego zacisku należy przyłożyć jeden koniec przewodu, a drugim końcem dotknąć na chwilę zacisku z przewodem. Brak reakcji oznacza, że rozrusznik nie działa prawidłowo lub jest uszkodzony.

Ile kosztuje wymiana rozrusznika?

Koszt wymiany rozrusznika może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jest to uzależnione przede wszystkim od marki i modelu samochodu. W przypadku starszych i stosunkowo prostych konstrukcji możemy liczyć na dolną wartość podanego przedziału. Zanim oddamy rozrusznik do regeneracji bądź kupimy nowy, zapytajmy mechanika o orientacyjny koszt robocizny.