Jak tankować gaz LPG? Prosta instrukcja
Samochody zasilane LPG były kiedyś nadzwyczaj popularne. Oczywiście ze względów ekonomicznych. Dziś zainteresowanie tym rodzajem paliwa jest nieco mniejsze, ale w dalszym ciągu wiele osób decyduje się na zakup takiego auta.
Jak tankować gaz LPG – instrukcja krok po kroku
Dla wielu osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z samochodami zasilanymi gazem LPG, pierwsze tankowanie może być kłopotliwe. W praktyce nie jest to skomplikowana czynność. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- parkujemy samochód obok dystrybutora, wyłączamy silnik oraz zaciągamy hamulec ręczny
- przed przystąpieniem do tankowania, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które przybliżamy w dalszej części artykułu (stosowanie rękawic i okularów ochronnych)
- kiedy już zlokalizowaliśmy wlew LPG w pojeździe, odkręcamy korek i odkładamy go w bezpieczne miejsce
- podłączamy pistolet służący do tankowania, do zaworu umieszczonego pod korkiem. Ważne, aby przylegał do niego całą swoją objętością. Następnie zapinamy pistolet, używając dźwigni przy nim umieszczonej
- naciskamy przycisk znajdujący się na dystrybutorze, służący do rozpoczęcia procedury tankowania. Musimy trzymać go przez cały czas, inaczej dostarczanie paliwa do zbiornika zostanie przerwane
- po zatankowaniu odpinamy ostrożnie pistolet, używając do tego celu mniejszego spustu umieszczonego najczęściej w okolicach dźwigni służącej do zapinania pistoletu. Wystarczy, jedno wciśnięcie, aby blokada została zwolniona
- odkładamy pistolet na miejsce, a zawór przykrywamy korkiem
Jak bezpiecznie tankować gaz LPG?
Należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W tym przypadku jest to związane z kilkoma czynnikami. Po pierwsze powinniśmy zaopatrzyć się w rękawice i specjalne okulary ochronne. Warto postawić na jakość, szczególnie w przypadku tych pierwszych. Solidne rękawice, wykonane z grubego materiału skutecznie mogą uchronić naszą skórę przed poparzeniem.
Przed przystąpieniem do tankowania zwróćmy uwagę, w którym miejscu na dystrybutorze znajduje się wyłącznik awaryjny. Nikomu nie życzymy sytuacji, w której musiałby z niego skorzystać. Dobrze jednak mieć świadomość, że w momencie zagrożenia, możemy go użyć praktycznie natychmiastowo. Kolejną kwestią jest prawidłowe podpięcie pistoletu do zaworu. Ostrożność należy zachować analogicznie, odpinając wspomniany element. W przeciwnym razie skutki mogą być naprawdę poważne (poparzenia czy ryzyko utraty zdrowia i życia).
Uwaga! Jeśli zdarzy nam się sytuacja, w której bez problemu uda nam się zatankować większą ilość paliwa niż jest to przewidziane, nie ma powodów do radości. Przeciwnie. Sugerujemy jak najszybciej udać się do mechanika i sprawdzić stan instalacji LPG. Bardzo często przyczyną może okazać się uszkodzony zawór ciśnieniowy zbiornika.
Tankowanie butli gazowej na stacji
Do butli 11 kg możemy zatankować gaz LPG na stacji benzynowej. Nie oznacza to jednak, że na każdej. Punkty, w których jest to dopuszczalne, muszą dysponować specjalnymi urządzeniami umożliwiającymi tę czynność. Dodatkowo butla, którą napełniamy, powinna być w dobrym stanie technicznym i posiadać ważne badanie techniczne i odpowiednią homologację. Sprawdźmy, to zanim udamy się na stację i zapytajmy, czy dany punkt oferuje taką możliwość.
Korek do gazu LPG – gdzie kupić?
Korek bez problemu kupimy w sklepach motoryzacyjnych czy nawet na stacji benzynowej. Dobrym wyjściem jest też analiza ofert dostępnych w internecie. Jeśli zależy nam na oryginalnej części, można skontaktować się z firmą będącą dystrybutorem marki naszej instalacji i zapytać, w jaki sposób nabyć ten element. W przypadku uniwersalnych korków koszt zakupu zaczyna się już od kilku złotych.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy LPG trzeba tankować do pełna?
Zbiorniki LPG posiadają fabrycznie wbudowane specjalne zawory bezpieczeństwa. Dzięki nim możliwe jest zatankowanie jedynie około 80% objętości zbiornika. Wszystko dlatego, że gaz zmienia swoją objętość wraz z temperaturą otoczenia. Konieczne jest więc zapewnienie odpowiedniej rezerwy bezpieczeństwa, tzw. poduszki gazowej dla płynnej mieszaniny butanu i propanu.
Czy można samemu tankować gaz LPG?
Tankowanie gazu LPG nie jest skomplikowaną czynnością, z którą każdy powinien sobie poradzić. Nie ma również żadnych przeciwwskazań do tego, abyśmy sami zatankowali zbiornik LPG naszego auta. Jeśli jednak mimo wszystko nie czujemy się na siłach, to warto poprosić o pomoc obsługę stacji.
Czy można źle tankować gaz LPG?
Nieprawidłowe zatankowanie gazu, związane jest z nieodpowiednim posługiwaniem się pistoletem, za pomocą którego tankujemy ten rodzaj paliwa. Nieodpowiednie odpięcie urządzenia, czy nawet nieprawidłowe trzymanie, może nieść za sobą poważne konsekwencje.