Jak usunąć zapach benzyny z kabiny samochodu? Praktyczny przewodnik
W obecnych czasach, gdy ceny benzyny i oleju napędowego zmieniają się niemal z dnia na dzień, coraz więcej osób tankuje je do kanistrów. Niestety, w przypadku nawet niewielkiej nieszczelności paliwo łatwo rozlać. W praktycznym przewodniku podpowiadamy, jak usunąć zapach benzyny z kabiny samochodu.
Benzyna (podobnie jak olej napędowy, więc przytoczone tu wskazówki można zastosować także w jego przypadku) ma silny, odurzający zapach, a jej długotrwałe wąchanie może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Dlatego, jeśli w aucie rozleje się nawet niewielką jej ilość, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki w celu usunięcia toksycznych oparów.
W przypadku benzyny samo wietrzenie kabiny samochodu jednak niespecjalnie pomaga. Co zrobić, aby pozbyć się jej zapachu?
Jak usunąć zapach benzyny: krok po kroku
Zlokalizuj wyciek
Znajdź miejsce, gdzie doszło do wycieku. Najlepiej użyć do tego… węchu. Miejsce po wycieku można również zlokalizować szukając obszaru np. na podłodze bagażnika z mokrym punktem.
Nie zaleca się dotykania miejsca wycieku palcem, ponieważ benzyna jest środkiem drażniącym.
Wytrzyj ręcznikiem lub ściereczką
Po znalezieniu miejsca wycieku, użyj ręczników papierowych lub dobrze chłonącej ściereczki, aby usunąć jak najwięcej benzyny. Warto to robić w gumowych rękawicach.
Zastosuj środek czyszczący
W tym miejscu przyda się najzwyczajniejszy środek czyszczący. Należy jednak pamiętać, aby nie używać żadnych żrących płynów, które mogą zareagować z benzyną.
Prawdę mówiąc najlepszy sposób to użycie roztworu sody oczyszczonej, wymieszanej z octem (TUTAJ poznasz przepisy dotyczące mycia samochodu na własnej posesji).
Rozcieńcz obszar po benzynie
Następny krok – po zebraniu benzyny i zastosowaniu środka czyszczącego – to rozcieńczenie obszaru po benzynie. Wystarczy do tego woda, którą należy nakładać na zabrudzony obszar, a następnie usunąć nadmiar wilgoci w celu przyspieszenia procesu suszenia.
Przewietrz samochód
Jeśli pogoda dopisuje (lub samochód jest zaparkowany w garażu), należy otworzyć okna i przewietrzyć kabinę auta. Pozwoli to na szybsze odparowanie pozostałej benzyny (TUTAJ przeczytasz o polerowaniu szyby).
Zamaskuj zapach benzyny
Najlepiej wykorzystać do tego odpowiednie odświeżacze powietrza lub pochłaniacze zapachów. Szczególnie polecane są silne zapachy, jak np. wiecznie zielony. Będą one sprawnie maskować pozostałe opary benzyny w powietrzu.
Można również użyć sprayu do tkanin bezpośrednio na tapicerkę. Jego zadaniem jest pochłanianie zapachów i blokowanie ich.
Jak usunąć zapach benzyny z tapicerki?
W tym przypadku warto zastosować wszystkie wyżej wymienione kroki, ale nie tylko. Na samym końcu zaleca się sięgnięcie po płyn do dywanów lub tapicerki.
Co najlepiej pomaga pozbyć się zapachu benzyny?
Jednym z najlepszych i jednocześnie najbardziej przystępnych cenowo środków jest soda oczyszczona. Po zakończeniu czyszczenia należy posypać nią miejsce wycieku i pozostawić na dzień lub dwa. Później wystarczy ją odkurzyć, a wszelkie pozostałości zapachu powinny bezpowrotnie zniknąć.
Czy zapach benzyny faktycznie znika?
Tak, zapach benzyny zniknie, ale dopiero po całkowitym odparowaniu jej oparów.
Jak długo zapach benzyny utrzymuje się w aucie?
O dziwo, benzyna paruje szybciej niż woda. Jednak gęstość jej oparów jest bardzo wysoka. Oznacza to, że ma bardzo silny, drażniący zapach (TUTAJ dowiesz się wszystkiego o polerowaniu samochodu).
Czas, przez jaki będą utrzymywać się opary benzyny jest zależny od materiału, na którym się rozlała, jej ilości, temperatury oraz poziomu wilgotności otoczenia.
Czy zapach benzyny może zabić?
Benzyna jest wysoko toksyczna i łatwopalna. Przewlekłe wdychanie jej oparów w bardzo dużym stężeniu może powodować nudności i zawroty głowy, a nawet śmierć.
Sama benzyna jest również bardzo drażniąca dla skóry, oczu i płuc. Dlatego przy czyszczeniu auta z niej, najlepiej używać rękawic lateksowych oraz maseczki, co drastycznie zmniejszy wdychanie jej oparów.