24 września 2023

Jak wyglądają wiadomości w serwisie OTOMOTO? Na co uważać?

jak uniknąć phishingu

Pozwalają na kontakt kupującego ze sprzedającym. Aby skorzystać z wiadomości w serwisie OTOMOTO, należy używać wewnętrznego formularza. Podpowiadamy, jak z niego skorzystać i na jaką korespondencję zwrócić szczególną uwagę.

 

Wiadomości w serwisie OTOMOTO pozwalają się kontaktować na linii ogłoszeniodawca-klient za pomocą wewnętrznego formularza.

Formularz znajduje się na stronie ogłoszenia:

W pierwszym kroku możemy określić tematykę wiadomości:

Z kolei w następnym wpisujemy jej treść i podajemy swoje dane kontaktowe:

Dlaczego warto korzystać z formularza kontaktowego?

Przede wszystkim z uwagi na możliwość szybkiego kontaktu oraz wygodnej obsługi. Od strony sprzedającego, ale też kupującego, znaczenie ma fakt, że wszystkie wiadomości wysyłane do jednej oferty są gromadzone w tym samym wątku z konkretnym użytkownikiem:

Na jakie wiadomości trzeba uważać?

Niebezpieczne mogą być wszelkie wiadomości pisane łamaną polszczyzną i próby wyprowadzania korespondencji poza formularz dostępny w serwisie OTOMOTO.

Jeśli korespondencja budzi wątpliwości użytkownika serwisu OTOMOTO, należy skorzystać z pomocy infolinii (+48 61 880 32 21; od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-17:00) lub z drogi mailowej (pomoc@otomoto.pl; od poniedziałku do niedzieli w godz. 08:00-20:00).

Można również zablokować danego użytkownika:

Ponadto niebezpieczne mogą być wiadomości, w których ktoś oferuje, że kupi wystawiony przez użytkownika serwisu OTOMOTO pojazd bez oglądania go oraz prosi o wysłanie danych sprzedającego. Czyli najczęściej – skanów paszportu czy dowodu osobistego, jak również dokumentów sprzedawanego pojazdu.

Taką korespondencję także można zgłosić do serwisu OTOMOTO wyżej wymienionymi kanałami komunikacji.

Na jakie wiadomości nie warto odpowiadać?

Z pewnością te, o których napisaliśmy wyżej. Czyli:

  • pisane łamaną polszczyzną
  • zawierające prośby o kontakt poza OTOMOTO
  • wszelkiego typu prośby o przekazanie informacji wrażliwych dotyczących danych osobowych, przesłania dokumentów
  • ofert zakupu wystawionego przez nas pojazdu, w których warunkiem jest np. przyjęcie płatności przez otrzymany link (będący de facto oszustwem)
  • ofert sprzedaży, w których ogłoszeniodawca odpisuje, że niska cena spowodowana jest tym, iż wyjechał za granicę do pracy i musi pilnie sprzedać samochód wystawiając go za połowę wartości

JESZCZE RAZ PRZYPOMINAMY: POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZUJMY W WIADOMOŚCIACH:

  • kopii dowodu osobistego lub paszportu
  • numerów kart bankowych