26 grudnia 2024

Jak wymienić nadkole? Poradnik krok po kroku

nadkole

Wymiana nadkola w samochodzie to stosunkowa prosta czynność, którą można wykonać samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Co to jest nadkole?

Nadkole jest elementem, którego zadaniem jest ochrona części podwozia przed działaniem soli drogowej, błota, wody oraz uderzeniami żwiru, piasku i kamyków, które odrywają się od kół podczas jazdy. Dzięki temu zanieczyszczenia nie niszczą lakieru.

Nadkola zwykle są wykonane z wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne tworzyw sztucznych. Mają łukowaty kształt i są zamontowane nad kołem, ale nie przylegają do niego bezpośrednio.

Jak wymienić nadkole krok po kroku?

Uszkodzenia w nadkolu są zwykle spowodowane kolizją drogową albo zwykłym zużyciem części. Wymiana nadkola nie jest skomplikowaną czynnością, może ją wykonać każdy właściciel, o ile ma odrobinę wiedzy i drobne naprawy nie są mu obce. Jak to zrobić?

Krok 1. Zdjęcie koła nie jest niezbędne, ale dzięki temu będziemy mieć łatwiejszy dostęp. Zatem najpierw musimy zatrzymać się w bezpiecznym i płaskim miejscu i wyłączyć silnik. Wrzucamy bieg, zaciągamy hamulec ręczny, a potem blokujemy drugie koło na tej samej osi. Luzujemy śruby i unosimy auto za pomocą lewarka albo podnośnika samochodowego. Następnie odkręcamy kluczem koła i je zdejmujemy.

Krok 2. Gdy już mamy swobodny dostęp, przystępujemy do demontażu nadkola. Wpierw przyjrzyjmy się konstrukcji mocowania nadkoli i jeśli jest taka potrzeba, najpierw oczyśćmy śruby lub spinki.

Krok 3. Elementy mocowania odkręcamy delikatnie śrubokrętem, tak aby ich nie uszkodzić. Trzeba wiedzieć, że nadkole może być przymocowane na śruby typu torx, czyli imbusowe albo spinki. Najpierw odkręcamy śruby wewnętrzne, a potem śruby boczne. Potem trzeba wykręcić także śruby mocujące nadkole do przedniego zderzaka oraz te w górnej części nadkola.

Krok 4. Po usunięciu wszystkich mocowań, ostrożnie pociągamy wykładzinę nadkola i wyjmujemy ją.

Krok 5. Montaż nadkola nowego przebiega w odwrotnej kolejności niż demontaż. Przy okazji warto zastosować specjalne środki, które zabezpieczą śruby przed korozją.

Krok 6. Zakładamy koło i krzyżowo dokręcamy śruby.

Krok 7. Opuszczamy auto z podnośnika lub lewarka.

Sprawdź również: Jak wymienić błotnik w samochodzie?

Ile kosztuje wymiana nadkola?

Koszt wymiany nadkola zależy od kilku czynników: marki i modelu samochodu, rodzaju nadkola i lokalizacji warsztatu. Za wykonanie usługi wymiany nadkola zapłacimy od 20 do ok. 400 zł. Do tego trzeba doliczyć cenę części – te zaczynają się od kilkunastu złotych. Natomiast naprawa nadkoli z usunięciem wszelkich ognisk rdzy kosztuje ok. 1000-2000 zł.

FAQ

Czym się różni błotnik od nadkola?

Nadkole i błotnik pełnią podobną funkcję, czyli chronią przed zabrudzeniem i uszkodzeniem, ale mają inny kształt i umiejscowienie. Nadkole ma zwykle łukowaty kształt i znajduje się nad kołem.

Ile czasu zajmuje wymiana nadkola?

Wymiana nadkola dla sprawnego mechanika to maksymalnie godzina pracy.