Jak zapłacić akcyzę za sprowadzenie samochodu? On-line!
To działa! Zapłaciliśmy akcyzę on-line, szybko i bez wychodzenia z domu. System działa, choć wymaga kilku trików. Jak zapłacić akcyzę za sprowadzenie samochodu?
Coraz więcej spraw można załatwić, nie wychodząc w domu. Zakupy, porada lekarska, ale nie tylko. On-line zarejestrujemy samochód i on-line zapłacimy także akcyzę. Niby proste, ale nie do końca, bo niektóre systemy nadal „się nie widzą”.
Po sprowadzeniu samochodu z zagranicy, szczegółowo pisaliśmy o tym TUTAJ, i to nieważne skąd przywieziemy auto, podatek akcyzowy trzeba zapłacić. Na uregulowanie zobowiązania podatkowego mamy 30 dni od daty wwiezienia samochodu do kraju. Deklarację jednak powinniśmy złożyć w ciągu 14 dni.
Aby zapłacić akcyzę, nie musimy jechać do urzędu, wystarczy zarejestrować się na portalu administracji skarbowo-celnej.
Co to takiego?
PUESC to platforma usług elektronicznych skarbowo-celnych. To tutaj podatnik załatwić może wszystkie sprawy z urzędem. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że to skomplikowana platforma, bo spraw jest bez liku. Nas interesuje jednak tylko podatek akcyzowy od wewnątrzwspólnotowego zakupu samochodu.
Krok 1 – założenie konta
Aby akcyzę zapłacić on-line, trzeba się zarejestrować w PUESC. Założenia konta jest dość proste. Oprócz podania danych osobowych, utworzenie konta wymaga podpisu zaufanego. Można go złożyć na kilka sposobów w tym poprzez ePuap, czyli po zalogowaniu na stronie banku.
Krok 2 – formularz AKC-US(1)
Po założeniu konta i jego weryfikacji (na adres mailowy otrzymamy kod weryfikacyjny, który trzeba wpisać po pierwszym logowaniu do PUESC) należy wybrać formularz akcyzy AKC-US (1).
To formularz deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych. Trzeba go wypełnić, podając dane osobowe oraz dane samochodu, jakiego dotyczy podatek akcyzowy. To m.in. nr VIN, marka, model, pojemność silnika, rodzaj napędu.
Krok 3 – obliczenie wysokości akcyzy
Równie proste jest obliczenie samego podatku akcyzowego. W Polsce stawek akcyzy jest kilka. To już nie tylko 3,1 proc. dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm3 i 18,6 proc. dla samochodów z silnikami o pojemności większej niż 2000 cm3.
Obowiązujące stawki akcyzy:
- 18,6 proc. – pojemność silnika od 2001 cm3 do 3500 cm3,
- 9,3 proc. – samochód hybrydowy HEV lub MHEW o pojemności silnika powyżej 2001 cm3, hybryda typu Plug-in (PHEV) lub auto elektryczne REX o pojemności silnika powyżej 2001 cm3,
- 3,1 proc.– samochód o pojemności silnika do 2000 cm3,
- 1,55 proc.– samochód hybrydowy HEV lub MHEW o pojemności silnika do 2000 cm3,
- 0 proc.– hybryda Plug-in (PHEV) lub auto elektryczne REX o pojemności silnika do 2000 cm3.
Akcyzę płacimy w złotówkach, ale aby ją obliczyć pod uwagę trzeba brać średni kurs wg tabeli NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Krok 4 – podpis i wysyłka deklaracji
Deklarację trzeba zapisać, ale na tym nie koniec. Trzeba ją także podpisać podpisem elektronicznym i wysłać do urzędu. Aby to zrobić, trzeba wejść w zakładkę Mój pulpit” i „dokumenty”.
Krok 5 – płatność akcyzy
Dopiero teraz trzeba zapłacić akcyzę. Niestety platforma PUESC nie przekieruje nas do naszego banku. Trzeba zrobić to niezależnie.
Można oczywiście zapłacić tradycyjnie w okienku, ale znacznie prościej w banku elektronicznym. Do tego celu trzeba wybrać płatności podatków a w zobowiązaniu wpisać AKC-US.
Rachunek bankowy jest jeden:
- rachunek bankowy nr 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000,
- odbiorca: Urząd Skarbowy w Nowym Targu, ul. Parkowa 13, 34-400 Nowy Targ,
- warto wpisać nazwę i adres zobowiązanego oraz swoje dane. Może to być NIP podatnika, nr PESEL albo nr VIN.
Niech nikogo nie zdziwi, że akcyzę zapłaci w urzędzie w Nowym Targu. To właśnie tamtejszy urząd jest wyznaczony do przyjmowania płatności on-line.
Krok 6 – pobranie potwierdzenia
Akcyzę opłaciliśmy, ale nie mamy żadnego dokumentu, który to potwierdza. I tu po raz kolejny okazuje się, że systemy państwowe są nadal dziurawe jak szwajcarski ser.
Aby zarejestrować samochód, trzeba wybrać się do wydziału komunikacji z papierowym dokumentem potwierdzającym zapłatę podatku.
Konieczne jest więc pobranie dokumentu. Aby to zrobić, trzeba wysłać kolejny wniosek przez PUESC. Ale nie tak szybko. Po złożeniu wniosku AKC-US, zapłacie akcyzy w banku, trzeba poczekać 24 godziny, by nasza płatność została zarejestrowana. Dopiero wtedy można w PUESC złożyć wniosek PZAS – zapytanie o potwierdzenie zapłaty akcyzy.
Po zalogowaniu w zakładce „Mój pulpit” będą się wyświetlały wszystkie sprawy danego podatnika. Trzeba wejść w „Moje sprawy i dokumenty” i dalej Dokument i tam należy szukać potwierdzenia zapłacenia akcyzy. W przypadku komunikatu informującego o zapłaconej akcyzie do informacji dołączony jest dokument potwierdzenia zapłaty PZAS w formacie pdf.
Krok 7 – karne odsetki
Nieuregulowanie należnej kwoty podatku akcyzowego równoznaczne jest z koniecznością zapłaty odsetek. W zależności od długości opóźnienia oraz szybkości zapłaty mogą one wynieść 4 lub 8 proc. w skali roku. CO ważne, zawsze jednak muszą być naliczone.
Jak je obliczyć? Z pomocą przychodzi portal ministerstwa finansów. Na stronie podatki.gov.pl znaleźć można kalkulator odsetek – TUTAJ. Wystarczy wpisać kwotę zobowiązania, datę jego powstania oraz termin płatności. Kalkulatora sam obliczy należne odsetki. Wystarczy już tylko zrobić przelew.
Krok 8 – czynny żal
Spóźnienie w zobowiązaniu podatkowym to z formalnego punktu widzenia wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Jeśli naruszyłeś przepisy podatkowe, warto skorzystać z instytucji czynnego żalu, czyli skruchy, jaką podatnik może okazać wobec urzędu, a tak naprawdę naczelnika urzędu skarbowego
Dzięki temu urząd czyli naczelnik, może odstąpić od wymierzenia kary, kończąc sprawę na ustawowych odsetkach. Co istotne czynny żal możesz także złożyć w formie elektronicznej.
Zapłacone!
Proste? Przyznaję, że dość proste, ale mogłoby być znacznie prostsze. Tym bardziej że na poszczególnych etapach nie ma jasnej informacji, co trzeba zrobić w następnej kolejności. W razie pytań pozostaje więc telefon na infolinię. Na szczęście odbierają go żywi konsultanci.