12 października 2021

Jak zapłacić akcyzę za sprowadzenie samochodu? On-line!

jak zapłacić akcyzę
Berlin, Germany - September 20th, 2016: Kassbohrer car transporter driving on the highway. This car transporter has 7 Hyundai Tucson (from Czech factory) cars on board. The Kassbohrer car transporters are the ones of the most popular transporters in Europe.

To działa! Zapłaciliśmy akcyzę on-line, szybko i bez wychodzenia z domu. System działa, choć wymaga kilku trików. Jak zapłacić akcyzę za sprowadzenie samochodu?

Coraz więcej spraw można załatwić, nie wychodząc w domu. Zakupy, porada lekarska, ale nie tylko. On-line zarejestrujemy samochód i on-line zapłacimy także akcyzę. Niby proste, ale nie do końca, bo niektóre systemy nadal „się nie widzą”.

Po sprowadzeniu samochodu z zagranicy, szczegółowo pisaliśmy o tym TUTAJ, i to nieważne skąd przywieziemy auto, podatek akcyzowy trzeba zapłacić. Na uregulowanie zobowiązania podatkowego mamy 30 dni od daty wwiezienia samochodu do kraju. Deklarację jednak powinniśmy złożyć w ciągu 14 dni.

Aby zapłacić akcyzę, nie musimy jechać do urzędu, wystarczy zarejestrować się na portalu administracji skarbowo-celnej.

Co to takiego?

PUESC to platforma usług elektronicznych skarbowo-celnych. To tutaj podatnik załatwić może wszystkie sprawy z urzędem. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że to skomplikowana platforma, bo spraw jest bez liku. Nas interesuje jednak tylko podatek akcyzowy od wewnątrzwspólnotowego zakupu samochodu.

Krok 1 – założenie konta

Aby akcyzę zapłacić on-line, trzeba się zarejestrować w PUESC. Założenia konta jest dość proste. Oprócz podania danych osobowych, utworzenie konta wymaga podpisu zaufanego. Można go złożyć na kilka sposobów w tym poprzez ePuap, czyli po zalogowaniu na stronie banku.

Krok 2 – formularz AKC-US(1)

Po założeniu konta i jego weryfikacji (na adres mailowy otrzymamy kod weryfikacyjny, który trzeba wpisać po pierwszym logowaniu do PUESC) należy wybrać formularz akcyzy AKC-US (1).

Jak zapłacić akcyzę

To formularz deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych. Trzeba go wypełnić, podając dane osobowe oraz dane samochodu, jakiego dotyczy podatek akcyzowy. To m.in. nr VIN, marka, model, pojemność silnika, rodzaj napędu.

Jak zapłacić akcyzę

Krok 3 – obliczenie wysokości akcyzy

Równie proste jest obliczenie samego podatku akcyzowego. W Polsce stawek akcyzy jest kilka. To już nie tylko 3,1 proc. dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm3 i 18,6 proc. dla samochodów z silnikami o pojemności większej niż 2000 cm3.

Jak zapłacić akcyzę

Obowiązujące stawki akcyzy:

  • 18,6 proc. – pojemność silnika od 2001 cm3 do 3500 cm3,
  • 9,3 proc. – samochód hybrydowy HEV lub MHEW o pojemności silnika powyżej 2001 cm3, hybryda typu Plug-in (PHEV) lub auto elektryczne REX o pojemności silnika powyżej 2001 cm3,
  • 3,1 proc.– samochód o pojemności silnika do 2000 cm3,
  • 1,55 proc.– samochód hybrydowy HEV lub MHEW o pojemności silnika do 2000 cm3,
  • 0 proc.– hybryda Plug-in (PHEV) lub auto elektryczne REX o pojemności silnika do 2000 cm3.

Akcyzę płacimy w złotówkach, ale aby ją obliczyć pod uwagę trzeba brać średni kurs wg tabeli NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Krok 4 – podpis i wysyłka deklaracji

Deklarację trzeba zapisać, ale na tym nie koniec. Trzeba ją także podpisać podpisem elektronicznym i wysłać do urzędu. Aby to zrobić, trzeba wejść w zakładkę Mój pulpit” i „dokumenty”.

Krok 5 – płatność akcyzy

Dopiero teraz trzeba zapłacić akcyzę. Niestety platforma PUESC nie przekieruje nas do naszego banku. Trzeba zrobić to niezależnie.

Można oczywiście zapłacić tradycyjnie w okienku, ale znacznie prościej w banku elektronicznym. Do tego celu trzeba wybrać płatności podatków a w zobowiązaniu wpisać AKC-US.

Rachunek bankowy jest jeden:

  • rachunek bankowy nr 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000,
  • odbiorca: Urząd Skarbowy w Nowym Targu, ul. Parkowa 13, 34-400 Nowy Targ,
  • warto wpisać nazwę i adres zobowiązanego oraz swoje dane. Może to być NIP podatnika, nr PESEL albo nr VIN.

Niech nikogo nie zdziwi, że akcyzę zapłaci w urzędzie w Nowym Targu. To właśnie tamtejszy urząd jest wyznaczony do przyjmowania płatności on-line.

Krok 6 – pobranie potwierdzenia

Akcyzę opłaciliśmy, ale nie mamy żadnego dokumentu, który to potwierdza. I tu po raz kolejny okazuje się, że systemy państwowe są nadal dziurawe jak szwajcarski ser.

Jak zapłacić akcyzę

Aby zarejestrować samochód, trzeba wybrać się do wydziału komunikacji z papierowym dokumentem potwierdzającym zapłatę podatku.

Konieczne jest więc pobranie dokumentu. Aby to zrobić, trzeba wysłać kolejny wniosek przez PUESC. Ale nie tak szybko. Po złożeniu wniosku AKC-US, zapłacie akcyzy w banku, trzeba poczekać 24 godziny, by nasza płatność została zarejestrowana. Dopiero wtedy można w PUESC złożyć wniosek PZAS – zapytanie o potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Jak zapłacić akcyzę

Po zalogowaniu w zakładce „Mój pulpit” będą się wyświetlały wszystkie sprawy danego podatnika. Trzeba wejść w „Moje sprawy i dokumenty” i dalej Dokument i tam należy szukać potwierdzenia zapłacenia akcyzy. W przypadku komunikatu informującego o zapłaconej akcyzie do informacji dołączony jest dokument potwierdzenia zapłaty PZAS w formacie pdf.

Krok 7 – karne odsetki

Nieuregulowanie należnej kwoty podatku akcyzowego równoznaczne jest z koniecznością zapłaty odsetek. W zależności od długości opóźnienia oraz szybkości zapłaty mogą one wynieść 4 lub 8 proc. w skali roku. CO ważne, zawsze jednak muszą być naliczone.

Jak je obliczyć? Z pomocą przychodzi portal ministerstwa finansów. Na stronie podatki.gov.pl znaleźć można kalkulator odsetek – TUTAJ. Wystarczy wpisać kwotę zobowiązania, datę jego powstania oraz termin płatności. Kalkulatora sam obliczy należne odsetki. Wystarczy już tylko zrobić przelew.

Krok 8 – czynny żal

Spóźnienie w zobowiązaniu podatkowym to z formalnego punktu widzenia wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Jeśli naruszyłeś przepisy podatkowe, warto skorzystać z instytucji czynnego żalu, czyli skruchy, jaką podatnik może okazać wobec urzędu, a tak naprawdę naczelnika urzędu skarbowego

Dzięki temu urząd czyli naczelnik, może odstąpić od wymierzenia kary, kończąc sprawę na ustawowych odsetkach. Co istotne czynny żal możesz także złożyć w formie elektronicznej.

Zapłacone!

Proste? Przyznaję, że dość proste, ale mogłoby być znacznie prostsze. Tym bardziej że na poszczególnych etapach nie ma jasnej informacji, co trzeba zrobić w następnej kolejności. W razie pytań pozostaje więc telefon na infolinię. Na szczęście odbierają go żywi konsultanci.