Jak zdać prawo jazdy? 10 sprawdzonych porad
Jak zdać egzamin na prawo jazdy? To pytanie spędza sen z powiek wielu kandydatom na kierowców. Zamiast skupiać się na szukaniu tzw. złotego środka, zalecamy przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Na pewno nie zaszkodzi, a może skutecznie pomóc.
Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem? Przedstawiamy 10 sprawdzonych porad
Wypocznij przed egzaminem na prawo jazdy
Może nam się wydawać, że w dniu egzaminu na prawo jazdy jesteśmy wystarczająco wypoczęci, ale czy na pewno? Nie chodzi tylko o naszą kondycję fizyczną, ale przede wszystkim o to, aby zachować świeżość umysłu. Będąc w takim stanie, mamy gwarancję, że dokładnie wsłuchamy się w polecenia egzaminatora i w pełni skoncentrowani, odpowiednio ocenimy sytuację na drodze w trakcie egzaminu praktycznego. Dlatego na co najmniej dzień przed egzaminem, oprócz porządnej dawki snu, unikajmy sytuacji stresowych, o których szybko nie zapomnimy i które mogą zaprzątać nasze myśli.
Niezbędny jest także dobry posiłek. Oczywiście w rozsądnych ilościach. W przerwie między kolejnymi częściami egzaminu możemy spożyć kilka kostek gorzkiej czekolady, która zapewni odpowiednie wsparcie energetyczne organizmu. Oczywiście, jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.
W dniu egzaminu warto pojawić się w ośrodku egzaminacyjnym odpowiednio wcześniej. Lepiej poczekać kilkanaście minut niż spóźnić się i nie zostać dopuszczonym do egzaminu. Również poziom stresu, kiedy nie spieszymy się, powinien być zdecydowanie niższy.
Sprawdź jak wygląda egzamin na prawo jazdy
Przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy, zapoznaj się z jego przebiegiem. Sprawdź, ile trwają kolejne części. Jeśli to możliwe, to udaj się do ośrodka i zobacz, jak wygląda plac manewrowy. Można też zapytać znajomych, którzy niedawno zdawali egzamin w tym samym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest dokładne zapoznanie się z możliwą trasą. Wprawdzie nie mamy gwarancji, który wariant wybierze egzaminator, ale np. w przypadku mniejszych miast możemy zwrócić uwagę na specyficzne punkty na trasie. Mowa o charakterystycznych skrzyżowaniach, rondach itp. Obserwując, jak poruszają się po nich inni kierowcy i mając w pamięci zasady ruchu drogowego, będziemy mieć solidne przygotowanie przed przystąpieniem do części praktycznej egzaminu.
Powtarzanie materiału
W tym przypadku obowiązują podobne zasady jak w trakcie nauki do zwykłego egzaminu w szkole czy na studiach:
- rozplanujmy czas potrzebny do nauki, tak aby był wystarczający i adekwatny do ilości materiału, jaki musimy przyswoić
- najważniejsze i podstawowe zasady powinny zostać przez nas zgłębione dużo wcześniej niż kilka dni przed egzaminem
- jeśli mamy wątpliwości, co do któregoś z zagadnień, postarajmy się je wyjaśnić dużo wcześniej niż na ostatnią chwilę przed egzaminem
- warto sprawdzić poziom swojej wiedzy, rozwiązując różnego rodzaju testy dostępne np. w internecie
Ważne! Znajdując się na miejscu, bądź maksymalnie skoncentrowany. Nie warto słuchać tego, o czym dyskutują inni. Może okazać się, że dwie osoby błędnie przygotowały się do egzaminu, a kodując sobie w głowie ich porady, wpadniesz w pułapkę i popełnisz błąd.
Dodatkowe godziny jazdy
Nikt nie rodzi się bardzo dobrym kierowcą. Dlatego jeśli stwierdzimy, że wymagana liczba godzin spędzonych za kierownicą w czasie kursu praktycznego była dla nas niewystarczająca, warto wykupić dodatkowe godziny jazdy z instruktorem. Często nawet mały błąd, który zauważy doświadczona osoba, może zaważyć na wyniku egzaminu.
Przydatnym rozwiązaniem jest poproszenie instruktora szkoły jazdy o możliwość odbycia jazdy kilkoma różnymi modelami samochodów. Wsiadając do większego auta niż to, na którym do tej pory uczyliśmy się jeździć, sprawdzimy jak dalece, zgłębiliśmy podstawowe umiejętności prowadzenia pojazdu.
Zero tolerancji dla używek
Sytuacja wydaje się oczywista. Niestety, w ostatnich latach odnotowano przypadki, w których kursant przybyły na egzamin był np. pod wpływem alkoholu. Nawet jeśli jakimś cudem takiej osobie uda zdać się egzamin, to prędzej czy później przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie prawdopodobnie doprowadzi do tragedii. W tym miejscu warto szczególnie zaapelować do najbliższego otoczenia takiej persony.
Zdecydowanie odradzamy zażywanie jakichkolwiek środków uspokajających i picie sporych ilości kawy przed egzaminem. Efekt może być często odwrotny od oczekiwanego.
Trzymaj nerwy na wodzy
Każdy człowiek ma inny charakter. I każdy odmiennie reaguje w różnych sytuacjach. Egzamin należy na pewno do tych, które obarczone są dużym stresem. Musimy liczyć się z tym, że np. w części praktycznej, wyjeżdżając na miasto prawdopodobnie, spotkamy się również z kierowcami, którzy za nic będą mieć fakt, że właśnie uczestniczymy w egzaminie. Nie możemy dać się przez nich sprowokować, a co gorsza okazać nerwów przed egzaminatorem. Co więcej, przed wykonaniem każdego manewru dokładnie rozejrzymy się i oceńmy sytuację wokół nas. Nie zapominajmy też o używaniu kierunkowskazów, prawidłowym trzymaniu koła kierownicy i spoglądaniu w lusterka.
Przystępując do egzaminu teoretycznego nie spieszmy się wybierając daną odpowiedź. Jeśli mamy wątpliwości co do jakiegoś pytania, zostawmy je sobie na koniec. Jednocześnie zajmijmy się tym, o czym jesteśmy przekonani w 100%.
Nie dyskutuj z egzaminatorem
Mimo iż wydaje nam się, że egzaminator nie postąpił prawidłowo (choć takie sytuacje raczej należą do rzadkości), nie wdawajmy się z nim w dyskusję. Nie ma co się łudzić, że dzięki niej ta osoba zmieni zdanie. Skutek zapewne będzie odwrotny, a egzamin trzeba będzie powtarzać. Zamiast tego, na spokojnie przeanalizujmy sytuację w domu i skonsultujmy się z ekspertem. Przebieg egzaminu jest rejestrowany za pomocą odpowiednich urządzeń. Jeśli rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że egzaminator nie miał racji, to swoich praw można dochodzić przed sądem, a wspomniane nagranie będzie dowodem w sprawie. Dochodzenie swoich praw trwa w tym przypadku znacznie dłużej, ale daje większą gwarancję skuteczności niż kłótnia.
Na tym etapie trzeba podkreślić jedną kwestię. Jeśli nie zrozumieliśmy dobrze polecenia egzaminatora, to nie wahajmy się, aby poprosić go o powtórzenie pytania. Ewentualnie (w bardzo subtelny sposób) zapytać co dokładnie miał na myśli, wydając nam polecenie.
Wyłącz telefon!
W tym ważnym dniu należy zadbać, aby nic niepotrzebnie nas nie rozpraszało. Jednym z takich urządzeń jest telefon komórkowy. Dobrze wyłączyć go lub wyciszyć, zanim wsiądziemy z egzaminatorem do samochodu. Podobnie w przypadku zegarków typu smartwatch.
Zadbaj o ubiór
Ubierz się wygodnie i z klasą. Tak w dużym skrócie można podsumować nasz wygląd na egzaminie. Wydarzeniu, w trakcie którego mamy uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a nie rewii mody. Nie oznacza to oczywiście, że mamy ubrać się niedostatecznie elegancko. Jeśli ktoś np. czuje się dobrze w garniturze i w butach wizytowych to może tak ubrany przyjść na egzamin. Osoby, które nie przywykły do takiego stylu, a ten rodzaj kreacji może być dla nich nieco mniej wygodny, powinny wybrać odzież i obuwie, w których czują się dobrze i komfortowo. Ważne, aby wyglądać schludnie i zachować odpowiednią powagę przed egzaminatorem.
Zachowaj kulturę osobistą
Egzaminator to osoba bardziej doświadczona od kandydata na kierowcę. Zwracajmy się wiec do niej kulturalnie i z powagą. Nie używajmy określeń slangowych, nie podnośmy głosu, nie próbujmy ironizować, czy żartować. To nie czas i miejsce na tego typu zachowania. Jeśli mamy gumę do żucia w ustach, koniecznie wyrzućmy ją do kosza przed spotkaniem z egzaminatorem.
Zdałem prawo jazdy – co dalej?
Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy powinniśmy wykonać kolejne kroki:
- zapytajmy pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, kiedy informacja o tym fakcie zostanie przesłana do właściwego urzędu (Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe)
- udajmy się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji celem uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu prawa jazdy lub dokonajmy jej on-line (w tym celu należy zapytać w Wydziale Komunikacji o numer konta do wpłat)
- poczekajmy, aż uzyskamy informację, stanowiącą o tym, że nasz dokument jest już gotowy i czeka na odbiór
- prawo jazdy można odebrać osobiście, okazując dokument tożsamości lub zlecić wysyłkę na wskazany adres
- jeśli już wcześniej dana osoba posiadała prawo jazdy, to powinna je zdać w momencie odbioru nowego dokumentu
- to, na jakim etapie jest proces wytwarzania naszego prawa jazdy, można sprawdzić na stronie www.info-car.pl
- jeśli w tym samym czasie staramy się np. o dwie kategorie prawa jazdy, to wizyta w Wydziale Komunikacji może okazać się niezbędna. Dlaczego? Urzędnicy muszą mieć jasną informację na temat tego, czy dany dokument ma zostać wyrabiany, czy należy oczekiwać na wynik z drugiego egzaminu. W tej materii wszystko jednak zależy od danego miejsca. Pracownicy niektórych Wydziałów Komunikacji dopuszczają przekazanie potwierdzenia płatności drogą elektroniczną
- ważną i dobrą informacją jest fakt, iż od kilku miesięcy praktycznie od razu po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu można wsiadać za kierownicę. Umożliwia to aplikacja mObywatel, w której uruchomiono zakładkę tzw. tymczasowego prawa jazdy. Dzięki niej świeżo upieczony kierowca może prowadzić na tej podstawie pojazd przez 30 dni.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Nie mogę zdać prawa jazdy przez stres – co robić?
Problem zbyt intensywnego odczuwania stresu towarzyszy wielu osobom. Nie tylko w sytuacjach takich jak przystępowanie do egzaminu na prawo jazdy. Jeśli zaliczamy się do tego grona i nie możemy sobie z nim poradzić, warto poprosić o pomoc specjalistę np. psychoterapeutę.
W jaki dzień najlepiej zdawać egzamin na prawo jazdy?
Wiele lat temu dobrym dniem na zdawanie egzaminu na prawo jazdy była sobota. Głównie z uwagi na małe natężenie ruchu. W dzisiejszych czasach, biorąc pod uwagę liczbę aut poruszających się po naszych drogach, można przyjąć, że praktycznie każdego dnia możemy napotkać na utrudnienia w ruchu, nawet w weekendy. Nie ma więc w tym przypadku idealnego rozwiązania. Znacznie lepiej skupić się na godzinach. W tym przypadku optymalne będą między 10:00 a 14:00, z uwagi na to, że większość osób przebywa wtedy w pracy.