30 stycznia 2024

Nagranie z kamery samochodowej – jak zgłosić pirata drogowego?

kamera samochodowa ulica
Zdjęcie: Gettyimages.

Jeżeli masz nagranie z niebezpiecznym zachowaniem innego kierowcy, zgłoś to policji online. Pamiętaj jednak, że możesz zostać wezwany na przesłuchanie, a nieobecność grozi grzywną do 3000 zł.

Rosnąca popularność kamer samochodowych sprawia, że coraz więcej osób dysponuje nagraniami z wyczynami kierowców na drodze. Każdy taki film może być podstawą do ukarania za łamanie przepisów drogowych. Warto zaznaczyć, że podczas gdy pirat drogowy może zostać ukarany za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przejeżdżania na czerwonym świetle czy zakazu wyprzedzania, przekroczenie prędkości może być trudniejsze do udowodnienia. Jedynie nagrania z policyjnego wideorejestratora stanowią solidny dowód na nadmierną szybkość. Dodatkowo, pirat drogowy może uniknąć kary, jeśli jego numer rejestracyjny nie będzie widoczny na nagraniu. Warto także pamiętać, że policja ma rok na zajęcie się sprawą. Po tym czasie następuje przedawnienie wykroczenia. Oto, jak zgłosić pirata drogowego.

Jak zgłosić pirata drogowego – adresy skrzynek

Jeśli dysponujesz nagraniem, możesz je przekazać policji (na dowolnym nośniku pamięci), najlepiej do komendy, na terenie której doszło do zdarzenia. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby było to dowolna jednostka w kraju.

Jest jednak jeszcze prostsza metoda. Funkcjonariusze w ramach programu „Stop Agresji Drogowej" stworzyli specjalne skrzynki e-mailowe. Zanim jednak prześlesz film, sprawdź, w której jednostce policji doszło do wykroczenia. Ułatwi to i przyspieszy działania policji. Wraz z materiałem filmowym należy również wskazać:

  • datę, godzinę i adres zdarzenia
  • dane dotyczące pojazdu sprawcy: numer rejestracyjny, marka, model
  • dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu

Na podane adresy e-mailowe można przesyłać filmy (w formacie MPEG4, AVI) lub linki do zamieszczonych w internecie zdjęć i filmów. Zaleca się raczej korzystać z tej drugiej opcji, ponieważ załącznik nie może przekraczać 25 MB! Wykaz adresów e-mailowych, na które można wysłać zgłoszenia:

Jak zgłosić pirata – procedura po wysłaniu filmu

Warto pamiętać, że podczas rejestrowania zachowania pirata drogowego należy uważać, aby nie popełnić żadnych wykroczeń. W przypadku złapania na nagraniu nielegalnych działań, policja będzie zobowiązana do ukarania również osoby, która zgłosiła incydent.

Jednak to nie jedyny problem. Choć policja zachęca do przesyłania filmów i stara się ułatwić ten proces, procedury mogą zniechęcać do donoszenia. Zgłaszający zwykle po kilku/kilkunastu tygodniach otrzymuje wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka, zazwyczaj w komendzie/komisariacie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Podczas przesłuchania konieczne jest złożenie zeznań, potwierdzenie autentyczności nagrania oraz wskazanie daty jego powstania. Należy pamiętać, że za niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie grozi grzywna nawet do 3000 zł.

Zgłoszenie pirata – rozprawa w sądzie

Niestety, sąd również może wezwać nagrywającego do złożenia dodatkowych wyjaśnień, zwłaszcza jeśli sprawca odwoła się od wyroku nakazowego lub nie przyzna się do winy. Jeśli sprawcę nagraliśmy w innym regionie Polski, czeka nas ponowna podróż. Sprawą zajmuje się sąd, na obszarze którego doszło do złamania prawa.

Warto również pamiętać, że w przypadku trafienia sprawy do sądu, pirat drogowy może uzyskać dostęp do danych osoby, która nagrała incydent. Autor nagrania może zostać wezwany jako świadek, co oznacza, że oskarżony będzie miał możliwość zapoznania się z aktami sprawy, co może prowadzić do ujawnienia nazwiska i adresu osoby, która zgłosiła nagranie policji, chyba że ta wcześniej zastrzegła anonimowość.

CZYTAJ TEŻ: Kamera samochodowa – jak wybrać tani i dobry sprzęt?

Nie publikuj w internecie

Zanim opublikujesz film w internecie, pamiętaj, że nie masz prawa publicznie udostępniać materiałów z udziałem innych osób lub ich pojazdów. Aby uniknąć problemów związanych z danymi osobowymi, możesz zastosować retuszowanie twarzy lub zamazanie numeru rejestracyjnego auta przed publikacją. Możliwe jest to nawet przy użyciu najprostszych programów lub aplikacji.