Przełomowe rozwiązanie – ta kamera potrafi wyłapać kierowców pod wpływem alkoholu i narkotyków

Dlaczego pijani kierowcy wsiadają za kierownicę, mimo grożących kar? Ponieważ sądzą, że nie zostaną zatrzymani do kontroli drogowej. To jednak może się wkrótce skończyć. Na drogach działa już pierwsza kamera, która automatycznie wykrywa nietrzeźwych i informuje policję.
Nowoczesne kamery i fotoradary mogą już niemal zastąpić pracę policjantów – a przynajmniej znacznie ją ułatwić. Rejestracja przekraczania prędkości, przejazdu na czerwonym świetle, zbyt małego dystansu czy korzystania z buspasa nikogo już nie dziwi. Nowością jest jednak kamera do wykrywania nietrzeźwych za kierownicą.
Kamera do wykrywania nietrzeźwych – sprawdzają skuteczność
W Anglii rozpoczęły się pierwsze testy innowacyjnego rozwiązania. Kamera stworzona przez firmę Acusensus wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania ruchu drogowego i wychwytywania zachowań wskazujących, że kierowca może być pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Urządzenie analizuje sposób jazdy, identyfikując sygnały świadczące o możliwym „upośledzeniu" zdolności prowadzenia pojazdu.
Jeśli system wykryje niepokojące zachowanie, policjanci patrolujący dalszy odcinek trasy mogą zatrzymać pojazd i przeprowadzić test na obecność alkoholu lub narkotyków. Kamera jest mobilna, co oznacza, że może być szybko przeniesiona na dowolną drogę. Kierowcy nie są świadomi, że zostali namierzeni, aż do momentu zatrzymania przez patrol policji.
Kamera do wykrywania nietrzeźwych – innowacyjne rozwiązania w Polsce
Technologia zdalnego wykrywania alkoholu u kierowców, a właściwie w kabinie pojazdu, jest rozwijana od ponad dwóch dekad. W 2000 roku Japończycy rozpoczęli prace nad wykorzystaniem laserów do prześwietlania wnętrz pojazdów. W 2003 roku Rosjanie zaprezentowali tzw. „alkolaser”, który pozwalał na detekcję oparów alkoholu przez szyby samochodowe.
Polscy naukowcy również wnieśli swój wkład w rozwój tej technologii. W 2007 roku Wojskowa Akademia Techniczna zgłosiła urządzenie, które miało wykrywać alkohol w pojazdach poprzez analizę światłem. Jednak w praktyce pojawiły się trudności związane z różnorodną strukturą szyb samochodowych, co utrudniało precyzyjne pomiary. Pomimo wyzwań, prace nad skutecznym zdalnym wykrywaniem pijanych kierowców trwają. To rozwiązanie mogłoby zrewolucjonizować kontrole drogowe i znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na drogach – również w Polsce.
Pijani kierowcy – kolejne zmiany w prawie
Zanim jednak na drogach pojawią się kamery, w przyszłym roku należy spodziewać się kolejnego zaostrzenia przepisów dla kierowców łamiących prawo, w tym jeżdżących po pijanemu. Główne zmiany obejmują rozszerzenie zasad stosowania przepadku pojazdu, m.in. gdy kierowca ma od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub obowiązuje go zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo ograniczona zostanie możliwość zawieszenia kary pozbawienia wolności. Ma to dotyczyć przypadku, gdy sprawca wypadku miał zakaz prowadzenia pojazdów lub od 1,5 promila alkoholu we krwi.