Kamera samochodowa – sprawdź, jak o nią dbać

Rejestrator pokładowy może niezawodnie służyć przez długie lata. Jednak warto pamiętać o prawidłowym użytkowaniu i serwisowaniu, aby mieć pewność, że kamera nagra i zachowa film ze zdarzeniem drogowym.
Większość kierowców instaluje wideorejestrator w aucie i o nim zapomina. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt z czasem może zawieść, jeśli nie będzie prawidłowo eksploatowany. Oto jak dbać o kamerę pokładową.
Jak dbać o kamerę – uważaj na temperatury
Rejestratory pokładowe są przystosowane do pracy w różnych warunkach – zwykle w zakresie od -10 do nawet +60 stopni Celsjusza. Nie jest jednak tajemnicą, że akumulatory nie „lubią” skrajnych temperatur. Szczególnie podczas upałów może dojść do uszkodzenia baterii, a przynajmniej znacznego zmniejszenia jej pojemności. Z tego powodu kamerę najlepiej zabierać z samochodu, ewentualnie demontować ją i wkładać do schowka. Natomiast jeśli nie chce nam się tego robić, podczas wysokich temperatur należy parkować w cieniu.
Uwaga! Akumulator w kamerze pozwala zapisać film w razie nagłego zaniku zasilania, np. podczas kolizji. Jest to jeden z najbardziej awaryjnych elementów wideorejestratora.
Jak dbać o kamerę – formatuj kartę pamięci
Wybierając kartę pamięci, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej pojemność czy prędkość zapisu, ale również na jej niezawodność. Większość firm oferujących karty microSD ma w ofercie modele przystosowane do monitoringu i kamer samochodowych, tzw. endurance. Te charakteryzują się odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, ale co ważne – gwarantują możliwość wielokrotnego zapisu tzw. nadpisywania nagrań.
Uwaga! Każdy, nawet najlepszy nośnik pamięci, z czasem się zużywa (pojawiają się błędy zapisu i odczytu). Z tego powodu należy kartę regularnie formatować, co pomaga utrzymać lepszą niezawodność. Niektórzy producenci kamer zalecają wykonywanie tego działania minimum co 7 dni.
Pamiętaj o czyszczeniu
Zabrudzony obiektyw kamery, a także szyba od wewnątrz samochodu, mogą znacznie pogorszyć jakość rejestrowanego obrazu. Z tego powodu należy miękką szmatką jak najczęściej oczyszczać te elementy. Taki zabieg jest szczególnie wymagany, jeśli wcześniej rozpylaliśmy kosmetyki do konserwacji deski rozdzielczej. Do przecierania obiektywu można używać płynu do szyb, ale należy uważać, aby nie zalać rejestratora. Uwaga! Szkło osłaniające „optykę" jest niezbyt odporne na zarysowania.
Jak dbać o kamerę – sprawdzaj uchwyt
Każdy użytkownik kamery powinien co jakiś czas sprawdzić mocowanie urządzenia. W przypadku uchwytów montowanych na przyssawkę można na chwilę je odkleić, wyczyścić (zarówno uchwyt, jak i szybę auta), a następnie zamontować ponownie. Z kolei urządzenia przyklejone na stałe można profilaktycznie docisnąć i sprawdzić, czy klej nadal zapewnia pewne mocowanie. Takie działania spowodują, że rejestrator nie będzie drżał podczas jazdy ani nie odpadnie, co mogłoby spowodować jego uszkodzenie.
CZYTAJ TEŻ: Latem tych rzeczy lepiej nie zostawiaj w samochodzie
Aktualizuj oprogramowanie wideorejestratora
Obecnie większość kamer pokładowych korzysta z aplikacji w smartfonie, które umożliwiają np. wgranie najnowszego oprogramowania układowego. To nie tylko pozwala odnowić np. bazę ostrzeżeń o fotoradarach, ale również sprawia, że urządzenie działa lepiej i skuteczniej. Jak się okazuje, z czasem nasz sprzęt może nie tylko zyskać nowe funkcje, ale, co ważne, nagrywać obraz lepszej jakości. Nowe algorytmy radzenia sobie np. ze zmiennym światłem potrafią zdziałać cuda.