Kamerka samochodowa: 5 powodów, dla których warto w nią zainwestować
Kamerka samochodowa nie jest dużym wydatkiem, ale nagranie z niej może stanowić istotny dowód np. w razie kolizji. Oto 5 najważniejszych powodów, dla których warto ją mieć na pokładzie.
Niegdyś używało się ich głównie w motorsporcie. Ale rozwój technologii sprawił, że kamerki samochodowe teraz można nabyć praktycznie każdy. Tym bardziej że najtańsze takie urządzenia kosztują od 100 do 200 zł.
Co daje stosowanie kamerek samochodowych? Oto 5 najważniejszych korzyści.
Dowód dla policji lub firmy ubezpieczeniowej
Dla zdecydowanej większości kierowców główny impuls do zakupu kamerek samochodowych stanowi możliwość zarejestrowania okoliczności, przebiegu i skutków ewentualnej kolizji. Później takie nagranie może posłużyć przy ustaleniu sprawcy zdarzenia.
Nagranie z kamerki stanowi bowiem absolutnie niepodważalny dowód dla policji czy firmy ubezpieczeniowej.
Kamerka samochodowa: ochrona przed próbą wymuszenia odszkodowania
Film z kamerki może pomóc uniknąć sytuacji, w której inny kierowca próbuje wymusić odszkodowanie. Taka sytuacja może mieć następujący przebieg: samochód z przodu cofa, uderza w drugie auta, a następnie wybiega z niego kilka osób.
Oczywiście, wszystkie one są świadkami zdarzenia i potwierdzają, że doszło do wjechania w ich pojazd. W niektórych przypadkach takim zachowaniom towarzyszą też groźby użycia przemocy.
Ale dzięki kamerce samochodowej istnieje czarno na białym dowód, że „świadkowie" zdarzenia się mylą.
Kamerka samochodowa chłodzi zapały innych kierowców
Tak, kamerka samochodowa potrafi studzić zapały innych kierowców. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy między nimi dojdzie najpierw do wymiany „uprzejmości” za kierownicami aut. Później, już na postoju zdarza się, że druga osoba wybiega ze swojego samochodu i próbuje rozwiązać problem metodą siłową. Zazwyczaj wystarczy jednak pokazać jej kamerkę, aby „grzecznie” dała sobie spokój.
Czasem zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kierowca innego samochodu, który np. popełnił wykroczenie, zauważa kamerkę. Wie, że nagranie z nim może trafić do odpowiednich służb (TUTAJ dowiesz się, jak donieść na pirata drogowego). W rezultacie zamiast odpuścić, zdarza się, że taka osoba jedzie za autem z kamerką, żądając usunięcia niewygodnego dla niej nagrania.
Co wtedy zrobić? Najlepiej skontaktować się z policją i skorzystać z jej wskazówek. Mimo tego, według danych Nextbase – największego europejskiego producenta kamer pokładowych – sama obecność urządzenia w samochodzie zmniejsza prawdopodobieństwo niebezpiecznej jazdy innych kierowców nawet o jedną trzecią.
Monitorują samochód nawet podczas postoju
Nowoczesne kamerki samochodowe mogą monitorować pojazd przez 24 godziny na dobę. W rezultacie, nawet gdy jest on zaparkowany, są w stanie wykryć nietypowy ruch, np. uderzenie w auto, uruchomić się i zapisać nagranie.
Dzięki temu w momencie szkody parkingowej, jaka zaszła pod nieobecność właściciela pojazdu, może ona pomóc ustalić sprawcę. Wystarczy, że np. samochód odjeżdżający z miejsca zdarzenia jest tego samego koloru, co ślady na zaparkowanym aucie. Kamerka może też nagrać sprawców aktu wandalizmu (TUTAJ dowiesz się, co zrobić w przypadku szkody parkingowej).
„Incydent na parkingu może zostać nagrany przez kamerę bezpieczeństwa jego administratora, ale uzyskanie takiego materiału (jeśli nadal istnieje) nie jest łatwe. Dlatego lepiej być przygotowanym na taką sytuację i mieć możliwość nagrania własnego filmu kamerką samochodową z trybem parkingowym. Takie nagranie może posłużyć jako dowód dla policji czy firmy ubezpieczeniowej” – twierdzi Laszlo Szalontai z firmy Nextbase.
Kamerka samochodowa pozwala nagrać fajne wspomnienia
Kamerka samochodowa posłuży również w przyjemnych sytuacjach. Dzięki niej można np. nagrać wyjątkowo malowniczą trasę.