Prawo jazdy kat. B będzie dostępne od 17. roku życia, ale już dziś 16-latkowie mogą prowadzić auto

Resort Infrastruktury chce o rok obniżyć minimalny wiek do prowadzenia pojazdów. Jednak do osiągnięcia pełnoletności będą to ograniczone uprawnienia. Tymczasem według obecnych przepisów wystarczy skończyć 16 lat, aby prowadzić samochód.
Pomysł, aby zezwolić niepełnoletnim na wsiadanie za kierownicę, nie jest niczym nowym. Resort Infrastruktury ma gotowy projekt zmian przepisów. Według zapowiedzi, umożliwi on zdobycie prawa jazdy kat. B od 17 roku życia. Jednak nie obędzie się bez obostrzeń.
Cel: doskonalenie umiejętności
Jeszcze w 2022 r. zapowiadano możliwość korzystania z samochodu przez 17-latka pod okiem doświadczonego kierowcy, np. rodzica. Młody człowiek, po odbyciu kursu jazdy w autoszkole, miał w ten sposób szlifować swoje umiejętności. Zdobycie uprawnień i samodzielna jazda miały być możliwe dopiero po osiągnięciu pełnoletniości.
Mimo że zmiana wydawała się kosmetyczna, w rzeczywistości wiązała się z modyfikacją wielu ustaw i rozporządzeń. Co więcej, pojawił się problem odpowiedzialności za szkody czy wypadki. Być może z tego powodu obecne kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury postanowiło pójść prostszą drogą. Osoba, która ukończy 17 lat i będzie chciała prowadzić auto, musi wcześniej nie tylko ukończyć kurs, ale i zdać egzamin na prawo jazdy.
Kat. B od 17 roku życia – jazda z prawem jazdy i kierowcą
Jednak niepełnoletni, mimo posiadania uprawnień, nie będzie mógł samodzielnie jeździć. Na fotelu pasażera będzie musiał znajdować się doświadczony kierowca. Co to oznacza? Tego jeszcze nie wiadomo, ponieważ ostateczny projekt nie został jeszcze upubliczniony.
Oprócz nadzoru innej osoby trzeba będzie spełnić dodatkowy warunek. 17-latek będzie mógł prowadzić auto o mocy silnika do 70 kW, czyli do 95 KM. I tu pojawia się problem. Jedynie niektóre auta miejskie dysponują niewielką mocą jednostki napędowej. To oznacza, że opiekunowie nastolatka będą musieli nabyć pojazd specjalnie przeznaczony do szkolenia. Nawet jeśli nowe przepisy zaczną obowiązywać, nie należy się więc spodziewać, aby nastolatkowie zbyt często pojawiali się za kierownicą. Kat. B od 17 roku życia może więc pozostać jedynie ciekawostką.
CZYTAJ TEŻ: Prawo jazdy dla nastolatka – co mogą prowadzić niepełnoletni kierowcy?
Kat. B od 17 roku życia – 16-latek już może prowadzić auto
Być może z tego powodu, już dziś dostępna kat. B1 nie cieszy się zbytnią popularnością. Ten typ uprawnień można uzyskać w wieku 16 lat. Daje on możliwość samodzielnego (bez pasażera z prawem jazdy) prowadzenia czterokołowców. Według definicji są to pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli, których masa własna nie przekracza: 550 kg w przypadku przewozu rzeczy i 400 kg, jeśli pojazd jest przeznaczony do przewozu osób. Czterokołowiec zarejestrowany jako pojazd samochodowy inny (homologacja L7e) to już niemal pełnoprawne auto. Rozwija moc do 15 kW (ponad 20 KM) i może poruszać się z prędkością nawet 90 km/h.