13 kwietnia 2025

Kiedy można poruszać się po jezdni na hulajnodze? Sprawdź, co mówią przepisy

c
Zdjęcie: GettyImages.

Hulajnoga pędząca i lawirująca między autami to obecnie częsty obrazek. Wiele osób zastanawia się, czy taki pojazd może legalnie wjechać na jezdnię. Czasem jest to dozwolone, ale tylko warunkowo.

To, czy hulajnoga może poruszać się po jezdni, zależy od jej napędu. Warto pamiętać, że to on definiuje, jakie przepisy będą obowiązywać dany środek transportu. Jedno jest pewne – na drogi szybkiego ruchu żadna hulajnoga nie może wjeżdżać. A na pozostałe?

Elektryczna hulajnoga może poruszać się po jezdni

W przypadku hulajnogi zasilanej energią elektryczną są wręcz sytuacje, kiedy użytkownik musi korzystać z jezdni. Gdy nie ma drogi dla rowerów ani pasa ruchu dla rowerów, a dozwolona prędkość na jezdni nie przekracza 30 km/h, wtedy osoba na hulajnodze może korzystać z jezdni tak jak rowerzysta. Jeśli jest dostępna droga dla rowerów lub pas rowerowy, użytkownik ma obowiązek z nich korzystać – nie może wtedy jechać jezdnią.

Sytuacja komplikuje się, gdy nie ma wspomnianej infrastruktury rowerowej, ale na jezdni obowiązuje 40 km/h lub więcej. Wiadomo, że zgodnie z art. 33a Prawa o ruchu drogowym, „korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo”. A co z jezdnią? Nie ma przepisu, który jednoznacznie zabroniłby korzystania z tej części drogi. Co ciekawe, poprzednie władze resortu infrastruktury twierdziły, że jest to zakazane. Policja jednak przyjmuje odmienne stanowisko.

Nie każda hulajnoga może poruszać się po jezdni

Osoba korzystająca z hulajnogi napędzanej tylko siłą mięśni jest traktowana jako pieszy, ale poruszający się na urządzeniu wspomagającym ruch. Zgodnie z przepisami w takim wypadku należy korzystać z drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub drogi dla rowerów. Jeżeli takiej drogi nie ma, powinna jechać poboczem po lewej stronie drogi. Jeżeli zaś nie ma pobocza, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom.

Najmłodsi na hulajnogach

Dzieci do lat 10 nie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, gdzie mogą jeździć takim pojazdem, ale pod opieką osoby dorosłej. Niedopełnienie tych obowiązków może oznaczać dla opiekunów problemy związane z nienależytą opieką i sprawą przed sądem rodzinnym.