Kierowca w Krajowym Rejestrze Karnym – za co i na jak długo można do niego trafić?
Chwila nieuwagi lub nierozważnego zachowania może spowodować, że na długie lata trafisz do rejestru skazanych. W przypadku kierowców jest to wyjątkowo łatwe.
Prawo do żądania zaświadczenia o niekaralności przez pracodawcę jest ograniczone. Teoretycznie może on o to poprosić tylko w przypadku stanowisk, dla których przepisy wymagają niekaralności (np. urzędnicy, pracownicy ochrony). Kierowca w rejestrze skazanych nie może się również znaleźć, gdy chce się uzyskać licencję TAXI, ale również w przypadku zatrudnienia się jako kierowca przewozu osób.
Kiedy kierowca znajdzie się w rejestrze skazanych?
Do Krajowego Rejestru Karnego (KRK) zostają wpisane osoby, które popełniły przestępstwo. To oznacza, że kierowcy dość łatwo mogą znaleźć się w ewidencji. Dzieje się tak w przypadku popełnienia przestępstw drogowych. Takich jak jazda po pijanemu (powyżej 0,5 promila), spowodowanie wypadku (np. potrącenie pieszego) lub ucieczka z miejsca zdarzenia.
Co do zasady, w przypadku prawomocnego skazania za wykroczenie kierowca nadal formalnie jest niekarany. Tak się dzieje, jeśli wyrok to kara ograniczenia wolności, grzywny lub nagany.
Uwaga! Kiedy jednak sąd zdecyduje się na karę aresztu za popełnione wykroczenie – dane sprawcy trafiają do rejestru. Dotyczy to m.in. jazdy po alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) czy też bez wymaganych uprawnień.
Czas figurowania w rejestrze
Nawet jeśli dana osoba została skazana, nie oznacza, to że już nigdy nie będzie mogła otrzymać zaświadczenia o niekaralności. Okres, w którym kierowca figuruje w KRK, zależy od rodzaju kary.
W razie skazania na karę więzienia, zatarcie następuje po upływie 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jednak wniosek skazanego kierowcy sąd może zarządzić zatarcie już po upływie 5 lat. Jest tu jednak warunek, wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.
W razie skazania za przestępstwo, ale gdy sąd zastosował tylko grzywnę lub ograniczenie wolności, np. prace społeczne – zatarcie skazania następuje po 5 latach. Okres ten można skrócić do 3 lat, gdy zostanie skierowany wniosek do sądu.
A co z kierowcami, których sąd uznał za winnych, ale odstąpił od wymierzenia kary? Ci również trafią do KRK, ale tylko na 1 rok.
W razie skazania na karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania zatarcie skazania następuje już po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
Uwaga! Zatarcie skazania nie nastąpi, jeśli trwa dodatkowa kara. Przykładowo, jeśli kierowca otrzymał wyrok w zawieszeniu i minął okres próby, jego dane z kartoteki powinny zniknąć po 6 miesiącach. Ale jeśli oprócz więzienia w zawieszeniu ma zakaz prowadzenia pojazdów na 2 lata, to w KRK będzie figurować przez ten czas.
CZYTAJ TEŻ: Przedawnienie mandatu – po jakim czasie mandat ulega przedawnieniu?
Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności
Dokument możesz uzyskać składając wniosek osobiście (dokument dostaniesz natychmiast) lub listownie do Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego (ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa). Możesz się również udać do Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego, które znajdują się w Sądach Okręgowych. Adresy, wzór wniosku i więcej informacji znajdziesz na stronie gov.pl. Jeśli chcesz załatwić sprawę przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGo) lub certyfikatu kwalifikowanego.
Zanim dostaniesz zaświadczenie musisz zapłacić. W przypadku wniosków internetowych jest to 20 zł i 30 zł dla tych składanych osobiście lub tradycyjną pocztą.