24 marca 2024

Czym jest i jak działa klimatyzacja dwustrefowa w samochodzie?

klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja dwustrefowa to dobre rozwiązanie w dużych samochodach. Dzięki niemu zarówno kierowca, jak i pasażer, mogą podróżować w wybranej przez siebie temperaturze.

Klimatyzacja dwustrefowa – co to jest?

Zadaniem klimatyzacji jest utrzymanie w kabinie ustawionej temperatury. Jeśli w naszym aucie mamy klimatyzację dwustrefową, oznacza to, że kabina jest podzielona na dwie części i można ustawić dla każdej z nich inne parametry. Najczęściej są to sekcje: pasażer-kierowca albo przód i tył.

Climatronic – na czym polega jego działanie?

Climatronic to nazwa handlowa klimatyzacji automatycznej Grupy Volkswagen. Użytkownik ustawia temperaturę, jaka ma być w samochodzie. Komputer, na podstawie odczytu czujników umieszczonych w różnych miejscach we wnętrzu kabiny, sam dobiera siłę powietrza i dba, o to, aby cały czas podtrzymywać wybrane parametry. Użytkownik nie musi już nic regulować, choć oczywiście ma taką możliwość.

Automatyczna a manualna klimatyzacja dwustrefowa

Obecnie praktycznie każde nowe auto jest wyposażone w klimatyzację. Jednak nie w każdym przypadku jest ona automatyczna. Najważniejszą zaletą klimatyzacji manualnej jest jej niska cena oraz stosunkowo mniejsza awaryjność. Wszystkim sterujemy sami za pomocą pokręteł. Największym minusem tego rozwiązania jest mała precyzja i to, że ciągle musimy regulować temperaturę i natężenie nawiewu.

Z kolei elektroniczna klimatyzacja, choć droższa, jest bardziej komfortowa. Po prostu można precyzyjne ustawić wszystkie parametry za pomocą przycisków. Ponadto komputer reguluje sam temperaturę i siłę nawiewu, tak aby zachować optymalne wybrane przez nas wartości. Niestety duża liczba czujników i elektroniki sprawia, że klimatyzacja automatyczna jest podatniejsza na awarie. Warto dodać, że sterowanie automatyczne pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie energii, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i redukcję emisji spalin.

Najnowocześniejsze rozwiązania klimatyzacyjne

Aktualnie producenci samochodów stawiają na rozwój klimatyzacji dwustrefowej oraz wielostrefowej. W vanach oraz dużych SUV-ach można spotkać klimatyzację czterostrefową. Pozwala to na komfortową podróż każdemu pasażerowi, a w szczególności tym z tyłu.

Co więcej, współczesne systemy klimatyzacji są wyposażone w zaawansowane czujniki, które monitorują nie tylko temperaturę wewnątrz kabiny, ale też wilgotność powietrza oraz temperaturę na zewnątrz. Dzięki nim system może automatycznie dostosować parametry, tak aby zapewnić optymalne warunki podróżowania kierowcy i pasażerom.

Jak rozsądnie korzystać z klimatyzacji samochodowej?

  • Z klimatyzacji należy korzystać przez cały rok. Większość producentów aut zaleca używać jej nie rzadziej niż 1-2 w miesiącu przynajmniej przez 5-10 minut. Nieużywana przez dłuższy czas klimatyzacja, sprawia, że sprężarka zastaje się, a olej osadza się na jej częściach. To sprawia, że nie tylko system nie jest odpowiednio naoliwiony, ale też szybciej się zanieczyszcza. Regularne używane klimatyzacji zapobiega nagromadzeniu się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.
  • W upalne dni uruchamiamy ja dopiero po wcześniejszym wywietrzeniu pojazdu, to sprawi, że szybciej osiągniemy wybraną temperaturę w kabinie, co też zmniejszy zużycie paliwa.
  • Aby uniknąć latem szoku termicznego i przeziębień, ustawiamy klimatyzację na temperaturę kilka stopni niższą niż ta na zewnątrz. Przy długich trasach optymalna wartość to ok. 22 stopnie, jeśli jeździmy po mieście, ustawmy temperaturę tylko o 5 stopni niższą niż na zewnątrz.
  • Nie ustawiamy silnego nawiewu bezpośrednio na kark i szyję.
  • Na pięć minut przed dodarciem na miejsce wyłączmy klimatyzację. Pozwoli to na łatwiejsze dostosowanie się do temperatury panującej poza kabiną auta.

Jak dbać o układ klimatyzacji?

Aby klimatyzacja była efektywna i spełniała swoją funkcję, musi być regularnie czyszczona i serwisowana. Właściciel samochodu może samodzielnie wymienić filtr kabinowy, oczyścić kanały wentylacyjne i przeprowadzić ozonowanie. Na rynku są dostępne specjalne środki i urządzenia przeznaczone do samodzielnego czyszczenia układu. (PRZECZYTAJ: Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?).

Dlaczego należy serwisować klimatyzację?

Zaleca się przegląd klimatyzacji średnio raz na 2-3 lata, w zależności od stopnia i częstotliwości jej eksploatacji. Jak dużo podróżujemy, to warto odwiedzić serwis raz w roku. 

Jest to istotne z kilku powodów. Przede wszystkim samodzielnie nie oczyścimy dokładnie systemu, poza tym nie każdy ma wiedzę, jak wymienić filtry. Zanieczyszczony układ to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Te, poprzez nawiew, przedostają się do kabiny. Skutkiem jest nieefektywna klimatyzacja i zbyt duża wilgotność powietrza. Zbyt długie oddychanie takim powietrzem może prowadzić do reakcji alergicznych, bólu głowy, rozdrażniania czy załzawienia oczu.

Oprócz czyszczenia, w warsztacie mechanik sprawdza drożność systemu klimatyzacji oraz jego szczelność. Jeśli układ jest nieszczelny, dochodzi do wycieku czynnika chłodzącego i w efekcie do niewydolności klimy. Najczęściej za wycieki odpowiedzialne są zużyte albo uszkodzone przewody lub skraplacz. Po naprawie serwisant nabije układ klimatyzacji czynnikiem.

Warto też zlecić odgrzybienie całego układu, na przykład metodą ozonowania, która usunie wszelkie pleśnie i zlikwiduje nieprzyjemne zapachy.

FAQ

Czym jest klimatyzacja dwustrefowa?

Klimatyzacja dwustrefowa umożliwia ustawienie temperatury oraz intensywności nawiewu dla poszczególnych stref w kabinie.

Co to jest climatronic?

Climatronic to nazwa handlowa klimatyzacji automatycznej Grupy Volkswagen.

Jak korzystać z klimatyzacji automatycznej?

Z tego typu klimatyzacji korzysta się w taki sam sposób jak z manualnej. Najpierw musimy ustawić parametry. Potem, w odróżnieniu od manualnej, nie musimy nic regulować. System sam dba o to, aby utrzymać wybrane wartości.