27 marca 2023

Kolizja a wypadek. Czym są i jakie występują różnice między nimi?

kolizja

Stłuczka, kolizja, wypadek drogowy a może po prostu zdarzenie? Każda z tych sytuacji jest inna i w każdej trzeba się inaczej zachować. Co ciekawe nie do każdej trzeba wzywać policję. Co to jest kolizja i kiedy mamy z nią do czynienia?

Potocznie każde zdarzenie drogowe nazywamy wypadkiem. To trochę tak jak z autami terenowymi. Dla wielu każde auto, które potrafi jeździć w terenie to Jeep. Niesłusznie. Warto mieć świadomość, że w kodeksie Ruchu drogowego zapisane są jasne definicje. Czym innym jest, więc wypadek drogowy a czym innym kolizja.
W dużym skrócie kolizja drogowa różni się od wypadku tym, że w jej efekcie nie ma ofiar ani rannych. Ucierpiały jedynie samochody lub infrastruktura.

Co to jest kolizja?

Kolizja to nie wypadek drogowy. Za kolizję można uznać jedynie zdarzenie, w którym żaden z jego uczestników nie odniósł obrażeń, a wystąpiły jedynie straty materialne.

Potocznie można powiedzieć, że kolizja to tzw. stłuczka, w której nie ma poszkodowanych osób. To zdarzenie w skutek, którego uszkodzeniu uległy pojazdy, budynki, urządzenia drogowe lub po prostu mienie, a nie czyjeś zdrowie lub życie.

Uczestnicy kolizji drogowej nie zawsze muszą wzywać na miejsce zdarzenia policję. Należy to zrobić wtedy, gdy w wyniku zdarzenia kierowcy nie potrafią ustalić sprawcy zdarzenia. W innym przypadku, jeśli nie ma wątpliwości co do sprawcy kolizji, wystarczy spisać stosowne oświadczenie (Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ), z którym następnie należy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej.

Co to jest wypadek?

Wypadek drogowy z kolei to zdarzenie, gdzie oprócz strat materialnych są osoby poszkodowane biorące udział w zdarzeniu, ale niekoniecznie są to kierujący pojazdami lub pasażerowie. Mogą to być piesi lub postronni, którzy wskutek wypadku, zostali poszkodowani.

Zgodnie z art. 177 § 1 i 2 - wypadkiem drogowym jest zdarzenie, do którego doszło w wyniku, chociażby nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, (lądowym, wodnym lub powietrznym) a którego następstwem są obrażenia ciała innej osoby powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni (§ 1) albo śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu (§ 2). Nie jest takim wypadkiem zdarzenie w ruchu drogowym, które nie jest wynikiem naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu lub wskazanych obrażeń ciała doznał sam sprawca. Nie stanowi wypadku drogowego, o którym mowa w art. 177 § 1 k.k., zdarzenie, które wprawdzie spowodowało obrażenia ciała, lecz naruszyło ono czynność narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni.

Podstawowe różnice między kolizją a wypadkiem.

Wypadek drogowy jest znacznie poważniejszy w konsekwencjach. Jest to takie zdarzenie na drodze, w wyniku którego co najmniej jeden z uczestników doznał poważnych obrażeń ciała.

Zatem to czy w zdarzeniu drogowym są poszkodowani, czy ich nie ma, to podstawowa i jedyna różnica między kolizją a wypadkiem. To, jaką kwalifikację czynu ma dane zdarzenie, skutkuje kolejnymi krokami: postępowaniem przy zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wezwaniem pomocy lub służb, udzieleniem pomocy poszkodowanym, a także likwidacją szkody.

Sporządzanie oświadczenia o zdarzeniu samochodowym.

Jeśli doszło do kolizji i jeden z uczestników przyznaje się do winy, sprawa jest prosta – wystarczy spisać oświadczenie.

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, w którym przede wszystkim sprawca przyznaje się do winy zdarzenia. Stąd konieczny jest jego podpis. To dokument, który spisuje się na miejscu, od razu po wystąpieniu kolizji, podając wszystkie dane uczestników, pojazdów i okoliczności zdarzenia.

Może być spisany na kartce papieru, może być gotowym drukiem, jaki warto wozić w samochodzie. Wtedy mamy pewność, że nie zabraknie żadnych danych.

Oświadczenie powinno zawierać:

  • dane zdarzenia drogowego: miejsce, godzina, pogoda, straty materialne, świadkowie,
  • dane osobowe i adresy uczestników kolizji: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, serię i nr dowodu osobistego, a także kategorię, nr i serię prawa jazdy,
  • dane pojazdów uczestniczących w kolizji: marka i model, numery rejestracyjne, data badania technicznego dopuszczającego pojazd od ruchu,
  • dane ubezpieczenia pojazdów: w tym miejscu ważniejsze są dane sprawcy, bo to z jego polisy będzie likwidowana szkoda. Oświadczenie sprawcy kolizji musi więc zawierać nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, auto sprawcy kolizji drogowej, nr polisy OC, okres ważności obowiązkowego ubezpieczenia samochodu,
  • opis zdarzenia drogowego wraz z mapką sytuacyjną: krótki opis jak doszło do kolizji, jaka była prędkość pojazdów,
  • zaznaczone uszkodzenia w pojazdach i wskazać czy uszkodzeniu uległy inne przedmioty lub elementy infrastruktury drogowej,
  • podpisy uczestników kolizji.

Zachowanie podczas wypadku i kolizji drogowej. Czy należy wzywać policję na miejsce zdarzenia?

W zależności od tego, czy doszło do wypadku, czy kolizji drogowej, musimy się odpowiednio zachować.

Jeśli dojdzie do kolizji:

  • ustalamy sprawcę kolizji,
  • usuwamy poszkodowane pojazdy z drogi,
  • spisujemy oświadczenie.

W przypadku wypadku:

  • zabezpieczamy miejsce wypadku,
  • wzywamy policję i karetkę,
  • udzielamy pomocy poszkodowanym,
  • NIE usuwamy pojazdów z miejsca zdarzenia,
  • czekamy na przyjazd służb.

Kiedy wezwanie policji jest konieczne?

Jeśli doszło do zdarzenia drogowego i występuje w nim jedna z poniższych przesłanek:

• sprawca uciekł z miejsca kolizji,
• sprawca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC,
• sprawca nie posiada prawa jazdy,
• na miejscu zdarzenia są poszkodowani – ranni lub ofiary śmiertelne,
• na miejsce zdarzenia zostały wezwane inne służby, takie jak straż pożarna czy karetka pogotowia,
• jeden z kierujących znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo zachodzi takie podejrzenie,
• kierowcy nie są zgodni odnośnie do tego, kto jest sprawcą,
• w wyniku zdarzenia doszło do zatamowana lub utrudnienia ruchu drogowego,

wówczas konieczne jest wezwanie policji. To policjant wksarze winnego lub skieruje sprawę do sądu.

Różnice w odpowiedzialności karnej w przypadku kolizji i wypadku drogowego.

W przypadku kolizji drogowej najczęstszą karą dla kierowcy jest mandat lub wyrok nakazowy. Jeśli jednak na miejsce nie wezwiemy policji, sprawca uniknie zapłaty mandatu, a jedyna jego odpowiedzialnością, będzie pokrycie szkody z polisy OC.

Natomiast sprawcy wypadku samochodowego za samo jego spowodowanie grozi już do 3 lat pozbawienia wolności. A jeśli doszło do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu człowieka wskutek wypadku – kara wynosi od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia.

Tutaj mandat, który z pewnością dostanie sprawca, jest najmniejszym zmartwieniem. Jeżeli dodatkowo kierowca był nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających, niemalże z automatu otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a sąd może zaostrzyć karę pozbawienia wolności do 12 lat.

Oświadczenie sprawcy kolizji – druk do pobrania TUTAJ.

Na tym nie koniec, bo osoby poszkodowane lub ich bliscy zawsze mogą wszcząć postępowanie cywilne wobec sprawcy, a towarzystwo ubezpieczeniowe może znaleźć powód dla odmowy wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu z polisy sprawcy. Może to być np. doprowadzenie do wypadku po złamaniu przepisów. Choćby przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

FAQ:

Wstęp do sekcji FAQ i dać krótkie odpowiedzi na poniższe pytania: maksymalnie 3-4 zdania.

Kto pokrywa koszty wypadku samochodowego i kolizji?

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z wypadkiem lub kolizją mamy dwa rodzaje kosztów. W przypadku kolizji to wyłącznie koszty materialne. Pokrywa je sprawca, z polisy OC lub AC, jeśli sam doprowadził do szkody.

W przypadku wypadku pojawiają się koszty niematerialne, czyli uszczerbek na zdrowiu poszkodowanych. Tutaj odpowiedzialność także spada na sprawcę i to z jego polisy będą wypłacane odszkodowania. Zarówno te dotyczące zdrowia ofiar, jak i mienia.

Jak uzyskać odszkodowanie w wyniku kolizji lub wypadku samochodowego?

W przypadku kolizji wystarczy napisać oświadczenie. W przypadku wypadku podstawą do wypłacenia odszkodowania i likwidacji szkody są dokumenty sporządzone przez policję.

Co powinien zrobić sprawca kolizji?

Sprawca kolizji powinien przede wszystkim przyznać się do winy, podpisać oświadczenie, w którym podaje swoje dane i dane pojazdu.

Czy po kolizji można uniknąć mandatu? Jak się dogadać po kolizji?

Jeśli na miejsce kolizji nie przyjedzie policja, mandatu nie będzie. Warunkiem jest jednak spisanie oświadczenia, w którym jednoznacznie sprawca przyznaje się do winy.