14 grudnia 2023

Koncentrat do chłodnic – czy jest lepszy od płynu? Jak go używać?

Koncentrat do chłodnic

Koncentrat do chłodnic może być zamiennikiem standardowego płynu wlewanego do układu chłodzenia. Na czym więc polega różnica w przypadku obu substancji? Czy stosowanie koncentratu ma większy sens i jest ekonomicznie uzasadnione?

Czym jest koncentrat do chłodnic?

Koncentrat do chłodnic jest cieczą, którą rozcieńczamy z wodą, aby uzyskać gotowy płyn. Należy przy tym pamiętać o spełnieniu podstawowych warunków. Niewłaściwie rozcieńczony koncentrat, może mieć zły wpływ na układ chłodzenia, a w perspektywie czasu na ogólną kondycję jednostki napędowej. Pamiętajmy bowiem, że najważniejszym zadaniem płynu chłodniczego jest utrzymanie właściwej temperatury silnika, chroniąc go przed przegrzaniem.

Płyn do chłodnic czy koncentrat – co wybrać?

Jeśli zależy nam na czasie i chcemy mieć pewność, że proporcje substancji, którą wlewamy do układu chłodzenia, są właściwe, wybierzmy gotowy płyn chłodniczy. Tym bardziej że obecnie ich ceny są do siebie bardzo zbliżone. Koncentrat polecamy osobom, które mają wprawę w mieszaniu tego typu substancji i potrzebują jej w większych ilościach.

Jaka jest różnica między płynem do chłodnic i koncentratem?

Płyn do chłodnic jest gotowym produktem, który po zakupie po prostu wlewamy do układu chłodzenia. W przypadku koncentratu czynność ta wygląda nieco inaczej. Najpierw mieszamy go z wodą demineralizowaną w odpowiednich proporcjach, a dopiero potem wlewamy do układu chłodzenia.

Koncentrat do chłodnic – jak rozrobić? Z czym mieszać?

Koncentrat do chłodnic mieszamy z wodą demineralizowaną. Zwykle w proporcjach 1:1. W tym miejscu należy pamiętać, że im wyższa będzie zawartość koncentratu, tym temperatura zamarzania tej mieszaniny będzie niższa. Dla bezpieczeństwa pamiętajmy, aby nie zbliżyć się do granicy około 70% koncentratu w mieszaninie. Z kolei zbyt mała ilość koncentratu, może sprawić, że dojdzie do przegrzania silnika.

Przy okazji warto wspomnieć o okresowej wymianie płynu chłodniczego. Dla bezpieczeństwa powinniśmy ją przeprowadzać co 2-3 lata. Na rynku są jednak wybrane produkty, w których proces wydłużono nawet do 5 lat. Oprócz utrzymania prawidłowej temperatury zapewnia on także ochronę elementów gumowych i ochronę antykorozyjną. Przed wlaniem nowego płynu nie zapomnijmy wyczyścić/przepłukać układu chłodzenia.

Koncentrat do chłodnic – jaka woda do koncentratu?

Koncentrat do chłodnic należy obowiązkowo zmieszać jedynie z wodą demineralizowaną. Dzięki temu mamy gwarancję, że nie napotkamy problemów z osadzającym się kamieniem w układzie chłodniczym. Na dodatek woda demineralizowana nie jest droga, a koszt zakupu dużego baniaka nie powinien przekroczyć kilku złotych.

Czy można mieszać płyn do chłodnic z koncentratem?

Po właściwym rozcieńczeniu koncentratu, bez problemu możemy mieszać go z płynem chłodniczym. Zanim jednak to zrobimy, upewnijmy się, że parametry dotyczące warunków pracy obu substancji są identyczne.

Jaki koncentrat płynu chłodniczego wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele koncentratów różnych producentów. Wyboru nie ułatwia fakt, że ich ceny są do siebie bardzo zbliżone. Dlatego przy wyborze zwróćmy uwagę na następujące parametry:

  • zdolność do mieszania z innymi płynami
  • do jakiego rodzaju chłodnic został przewidziany
  • co jaki czas należy przeprowadzić wymianę koncentratu
  • skład koncentratu pod kątem ochrony antykorozyjnej

Czy można wlać koncentrat do chłodnicy?

Pod żadnym pozorem nie wlewajmy nierozcieńczonego koncentratu do układu chłodzenia. Płyn, który tam trafia, musi spełniać określone warunki. Tak, aby zapewnić właściwą temperaturę pracy i uchronić silnik przed przegrzaniem. Aplikując sam koncentrat, nie ma mowy o spełnieniu prawidłowych warunków pracy wspomnianego układu. Tym sposobem narażamy jednostkę napędową na poważną awarię.