5 kwietnia 2024

Kontrola stanu licznika

kontrola policja przebieg pojazdu
Zdjęcia: Lubuska Policja.

Sprawdź, kto i w jakich sytuacjach może sprawdzać drogomierz w aucie oraz  jakie są konsekwencje cofnięcia przebiegu.

Kontrola stanu licznika to sposób na ukrócenie procederu fałszowania przebiegu pojazdu. Dlatego przy każdej możliwej okazji aktualne wskazanie drogomierza jest wpisywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Kontrola stanu licznika – kto ma prawo odnotować stan licznika?

Obecnie, oprócz diagnosty, możliwość sprawdzenia przebiegu samochodu lub motocykla mają także policjanci. Również inne służby mundurowe, które są uprawnione do przeprowadzania kontroli drogowych, takie jak Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, celnicy, a nawet Żandarmeria Wojskowa mają prawo zajrzeć do kabiny i spisać wskazanie drogomierza. Po każdej kontroli funkcjonariusze mają obowiązek wprowadzić odczytany stan licznika do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zasadniczo, podczas kontroli kierowcy samochodu osobowego, ciężarowego lub motocykla, funkcjonariusze mają obowiązek odnotowywać stan licznika. W wyjątkowych sytuacjach, takich jak rutynowe sprawdzanie trzeźwości kierowcy w ramach akcji „trzeźwy poranek”, lub gdy pojazd znajduje się na lawecie lub holowany, funkcjonariusze mogą odstąpić od tego obowiązku.

Kontrola stanu licznika – procedura przy rozbieżnościach

W tym przypadku nie ma ściśle określonych procedur postępowania. Tak jak w każdej innej sytuacji, gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, funkcjonariusz zobowiązany jest sporządzić notatkę zawierającą dane personalne użytkownika pojazdu oraz jego wyjaśnienia. Następnie kierowca może zostać zatrzymany i przesłuchany na najbliższej komendzie lub otrzymać wezwanie do złożenia zeznań. Jeśli po kontroli stanu licznika policjanci podejrzewają nielegalną manipulację drogomierza, skierują sprawę do sądu.

Jak poprawić nieprawidłowy wpis o stanie drogomierza?

W przypadku błędu w odnotowanym stanie licznika, jeśli dotyczy to stacji kontroli pojazdów, należy udać się tam i wyjaśnić sprawę. Pracownik SKP ma możliwość skorygowania danych i ponownego wysłania ich do systemu CEP. Aby uniknąć tego typu problemów, po wykonaniu okresowego przeglądu warto sprawdzić otrzymane zaświadczenie i w przypadku jakichkolwiek niezgodności zgłosić je. Podobnie, jeśli błędny wpis dokonał policjant, należy zwrócić się do odpowiedniej jednostki policji z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

CZYTAJ TEŻ: Wymiana drogomierza – za to możesz trafić do więzienia!

Uwaga! W przypadku wykrycia błędu w stanie licznika podczas przeglądu może to skutkować negatywnym wynikiem badania. Podczas kontroli drogowej może to prowadzić do problemów i konieczności wyjaśniania sprawy na komendzie. Jak w większości tego typu przypadków, sprawa może jednak zakończyć się umorzeniem.

Kontrola stanu licznika – kara za fałszowanie

Za manipulacje licznika, czyli tzw. korektę przebiegu, grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, nie tylko dla wykonawcy, np. mechanika, ale również dla zleceniodawcy, czyli najczęściej właściciela pojazdu. Jednak nie tylko fałszowanie licznika podlega karze. Również niedopełnienie formalności, czyli brak zgłoszenia wymiany drogomierza w terminie dwóch tygodni, oznacza ryzyko kary grzywny do 3000 zł.