7 lutego 2024

Kierowca po kontuzji – czy można prowadzić auto?

złamana noga kierowca kontuzja kierowca
Zdjęcie: Gettyimages.

Sprawdź, czy po złamaniu ręki, nogi lub urazie oka możesz wsiąść za kierownicę i jakie konsekwencje cię czekają w przypadku kontroli na drodze.

Chociaż nie ma przepisu wprost zakazującego na przykład jazdy z gipsem na ręce lub nodze, podczas kontroli drogowej policjant może ocenić, czy ograniczenia ruchowe wpływają na bezpieczeństwo. Co więcej, jeśli dojdzie do wypadku i w wyniku śledztwa okaże się, że niesprawność fizyczna kierowcy przyczyniła się do zdarzenia, ten może zostać uznany za winnego. Oto, jak kontuzja kierowcy może wpływać na możliwość prowadzenia pojazdu.

Kontuzja kierowcy – złamana ręka

Ręka w gipsie, ortezie, a nawet ze zwykłym opatrunkiem utrudnia prowadzenie samochodu, zwłaszcza w przypadku manualnej skrzyni biegów i kontuzji prawej kończyny. Teoretycznie kierowanie w takim stanie nie jest zabronione, o ile nie wpływa to na bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Prowadzenie pojazdu po złamaniu nogi

Chociaż nie ma przepisu wprost zabraniającego jazdy po kontuzji kierowcy np. z nogą w gipsie, nie oznacza to, że jest to bezwzględnie legalne. Ostateczna decyzja należy do policjanta, który oceni, czy niesprawność fizyczna wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Nawet jeśli policjant dopuści do prowadzenia pojazdu, nadal trzeba zachować szczególną ostrożność. W razie wypadku stan zdrowia może zostać uznany za przyczynę zdarzenia. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z AC, jeśli uzna, że jazda z gipsem była nieodpowiedzialna.

Jazda samochodem po zabiegu okulistycznym

Urazy oraz zabiegi okulistyczne prowadzą do konieczności zasłaniania oka opatrunkiem. Również niektóre leki, jak atropina, stosowana podczas badań, mogą czasowo pogorszyć widzenie. W trosce o swoje i innych bezpieczeństwo, wybierz alternatywny sposób transportu. Tego samego zdania będzie zapewne patrol policji, szczególnie jeśli zatrzyma kierowcę ze względu na „podejrzany" styl jazdy, spowodowany właśnie problemem z widzeniem.

Kontuzja kręgosłupa

Założony kołnierz ortopedyczny nie musi automatycznie oznaczać zakazu prowadzenia pojazdu podczas kontroli drogowej. Policjant zapewne zwróci uwagę na zakres ruchów szyi oraz czy kołnierz ogranicza pole widzenia w znacznym stopniu. Uwaga! Miękkie kołnierze stabilizujące mogą być mniej uciążliwe dla kierowcy niż te sztywne.

Kontuzja kierowcy – uwaga na lekarstwa!

Niektóre leki mogą negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdu. Na przykład kodeina, która wchodzi w skład wybranych leków przeciwbólowych i jest przetwarzana w organizmie na morfinę, ma właściwości odurzające. Leki na noc lub na receptę mogą zawierać związki o działaniu nasennym, które powodują senność i osłabiają koncentrację.

Warto zawsze sprawdzać ostrzeżenia na opakowaniu. Symbol wykrzyknika oznacza, że lek może negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdów. Również ulotka zawiera informacje o potencjalnych skutkach ubocznych, takich jak osłabienie zdolności prowadzenia pojazdów. W razie wątpliwości zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, czy lek jest bezpieczny dla kierowców.

Pamiętaj! Prowadzenie pojazdu po lekach „działających podobnie do alkoholu" jest traktowane jak jazda po „pijanemu".

CZYTAJ TEŻ: Jazda po alkoholu – co nam za to grozi?

Kontuzja kierowcy, a następnie niepełnosprawność

Niektóre urazy mogą prowadzić nawet do amputacji i inwalidztwa. W takim przypadku, podczas kontroli policjant może „donieść" na kierowcę do starosty. Ten skieruje na badania lekarskie. Od jego wyniku zależy, czy dana osoba będzie mogła nadal prowadzić pojazd. Również nie będzie musiała przystosować pojazdu do stopnia niepełnosprawności.