Książka serwisowa – co to jest i czy jest konieczna?

Udokumentowana historia samochodu wpływa na wartość auta przy odsprzedaży, a książka serwisowa może pomóc również w zweryfikowaniu ogólnej kondycji pojazdu. Jednak czy zawsze można ufać zawartym w niej zapisom?
Co to jest książka serwisowa?
Książka serwisowa jest równie ważna, jak pozostałe dokumenty samochodu. To w niej odnotowane są wszelkie inspekcje serwisowe, jakie dotyczyły pojazdu w przeszłości. Na podstawie historii napraw (wraz z odnotowanymi przebiegami) możemy także ocenić czy stan licznika auta jest zgodny z rzeczywistością.
Co to jest elektroniczna książka serwisowa?
Rozwiązanie takie jak elektroniczna książka serwisowa jest od kilku lat coraz częściej spotykane. To nic innego jak zastąpienie tradycyjnego, papierowego dokumentu wpisami wprowadzanymi elektronicznie do systemu przez pracownika ASO (Autoryzowanej Stacji Obsługi).
Do plusów należy zaliczyć praktycznie zerowe szanse na jakiekolwiek sfałszowanie i modyfikacje wpisów, a także brak możliwości jej zagubienia. Istnieje jednak możliwość pobrania danych i okazania ich potencjalnemu kupującemu w każdej chwili. Minusem jest brak możliwości dopisania informacji o jakichkolwiek naprawach wykonywanych poza ASO.
Jakie informacje zawiera książka serwisowa?
Książka serwisowa może zawierać szereg przydatnych informacji. Zarówno ogólnych, jak i dotyczących konkretnego egzemplarza samochodu:
- podstawowe dane pojazdu, takie jak numer VIN, pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, dokładna nazwa wersji wyposażeniowej, ale i listę wyposażenia dodatkowego zamontowanego u dealera
- kod do uruchomienia radia (w przypadku starszych samochodów, obecnie większość modeli nie posiada już takiego zabezpieczenia)
- datę i miejsce wykonania czynności serwisowych (nazwa autoryzowanego serwisu wraz z odpowiednią pieczątką) oraz przebieg, przy którym odbyła się wizyta w serwisie
- historii okresowych przeglądów i inspekcji olejowych, a także listę wymienionych części
- wykonane akcje serwisowe (jeśli wystąpiły)
- ewentualne wpisy dotyczące napraw blacharsko-lakierniczych
- sugerowane typy olejów i innych płynów eksploatacyjnych
- danych poprzednich właścicieli (w przypadku nowszych książek odstępuje się od tej praktyki ze względu na przepisy dotyczące RODO)
Czy trzeba mieć książkę serwisową?
Książka serwisowa nie jest dokumentem, który wymagany jest oficjalnie w jakimkolwiek urzędzie. Powinniśmy jednak dysponować książką serwisową, jeśli nasze auto jest jeszcze na gwarancji i udajemy się na przegląd. Nie wszyscy producenci tego wymagają, ale warto od razu dokonywać istotnych wpisów.
Jak sprawdzić, czy książka serwisowa jest oryginalna?
W przypadku wpisów dokonanych przez dealera znajdującego się na terenie naszego kraju wystarczy podjechać do najbliższego ASO marki i poprosić o sprawdzenie, czy auto o danym numerze VIN posiada jakąkolwiek historię serwisową w bazie. Nie staramy się w tym przypadku uzyskać osobowych danych poufnych, więc nawet jeśli nie jesteśmy właścicielem pojazdu, pracownik serwisu raczej nie odmówi nam odpowiedzi na to pytanie.
Jeśli chodzi o auta sprowadzane, sytuacja może być nieco utrudniona. Niektórzy producenci nie posiadają połączonych ze sobą baz danych. Oznacza to, że jeśli samochód był serwisowany np. we Francji, to pracownik polskiego ASO może nie mieć dostępu do pewnych informacji. Sprawdźmy przy okazji czy dealer, którego nazwa widnieje na pieczątce, w ogóle istnieje. Zdarzały się bowiem sytuacje fałszywych wpisów przy wykorzystaniu sfabrykowanych pieczątek.
Zwróćmy uwagę na charakter pisma, jakość tuszu, stan książki i ewentualne rozbieżności dat. Jeśli kilkunastoletnią historię serwisową wpisano do książki tym samym długopisem i wygląda jak nowa, to sytuacja może budzić wątpliwości. Wyjątkiem są duplikaty książek serwisowych, jednak o tym, że jest to legalna kopia, informuje zazwyczaj stosowny, odrębny wpis. Przyjrzymy się także dacie wydania książki, nie powinna być np. kilka lat młodsza niż rok produkcji samochodu.
I na koniec coś, co może okazać się wręcz niewiarygodne, ale z takimi sytuacjami również można się spotkać. Zakupowi auta towarzyszy wiele emocji, a często też pośpiech. Łatwo wtedy popełnić błąd. Sprawdźmy więc, czy numer VIN wpisany w książce serwisowej jest… zgodny z numer auta, które zamierzamy kupić.
Zalety posiadania książki serwisowej.
Jeśli zależy nam na korzystnej odsprzedaży samochodu, to warto regularnie uzupełniać książkę serwisową. Zachowanie rachunków za zakupione części jest równie ważne i stanowi ciekawe uzupełnienie historii pojazdu. Udokumentowana przeszłość danego egzemplarza potrafi zwiększyć jego wartość na rynku wtórnym nawet o kilka tysięcy złotych.