Kupiłeś samochód? Co dalej? Sprawdź, co powinieneś zrobić? Nie zapominaj o ubezpieczeniu OC samochodu!

Polacy rejestrują w urzędach w całym kraju średnio 100-120 tys. samochodów osobowych w każdym miesiącu roku. Takie statystyki podaje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Rejestracja auta jest jedną z najważniejszych formalności, jakie musisz dopełnić po zakupie. Zobacz, jak to zrobić i o czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Rejestracja pojazdu w urzędzie
Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu musisz go zarejestrować w wydziale komunikacji odpowiedniego względem Twojego miejsca zamieszkania urzędu. Może być to urząd:
- starostwa powiatowego,
- miasta,
- dzielnicy (jedynie w Warszawie).
Na dokonanie rejestracji masz 30 dni od daty zakupu pojazdu. Do urzędu musisz przynieść:
- Formalny wniosek o rejestrację – otrzymasz go w urzędzie lub możesz pobrać go na stronie rządowej.
- Dowód własności pojazdu – np. umowa kupna-sprzedaży czy faktura VAT.
- Dowód potwierdzający Twoją tożsamość.
- Ważną polisę OC – dotychczasowego właściciela lub zawartą przez Ciebie.
- Potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.
Uwaga!
Jeśli kupujesz samochód używany, do rejestracji wymagane jest przedstawienie ważnego badania technicznego. Przeprowadzisz je w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
Wydział komunikacji ma 30 dni od daty złożenia wniosku o rejestrację samochodu na przygotowanie dla Ciebie stałego dowodu rejestracyjnego oraz tablic, jeśli zdecydujesz się je wymienić.
Podatek od kupna samochodu
Przy zakupie używanego auta powinieneś również zapłacić do urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Masz na to 14 dni od chwili zawarcia umowy sprzedaży. Płacisz go w wysokości 2% wartości pojazdu.
Uwaga!
Dla prawidłowego wywiązania się z obowiązku wobec fiskusa przy zakupie auta musisz wypełnić druk PCC-3 i zapłacić na konto urzędu podatek.
Obowiązek ten spoczywa na Tobie, jeśli kupiłeś używany samochód od osoby prywatnej, która nie jest płatnikiem VAT. Przy nowych autach, wprost z salonu, nie płacisz PCC. Nie jest on również naliczany, jeśli wartość auta nie przekracza 1000 zł lub gdy sprowadzasz pojazd z zagranicy – w takim przypadku uiszczasz akcyzę.
Umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu – sprawdź jak kupić ubezpieczenie auta?
Kupując nowy samochód, musisz go od razu ubezpieczyć w ramach obowiązkowego OC. Natomiast przy zakupie używanego auta, powinno ono mieć ważną polisę zbywcy, którą możesz kontynuować aż do jej wygaśnięcia. Jeśli poprzedni właściciel nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC niezwłocznie po zakupie pojazdu ubezpiecz go by uniknąć kary. Od momentu zakupu auta jesteś zobowiązany do spełnienia tego wymogu.
Uwaga!
Jeśli korzystasz z OC zbywcy, towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki, czyli ponownie ją przeliczyć dla Ciebie. Bardzo prawdopodobne, że spowoduje to wzrost ceny ubezpieczenia i konieczność dopłaty. W takiej sytuacji możesz zrezygnować z polisy OC, złożyć jej wypowiedzenie i samodzielnie wykupić niezbędną ochronę. Gdzie kupić najtańsze OC? Zobacz na stronie: https://www.uniqa.pl/porady-komunikacja/najtansze-oc-wystarczy-poszukac.
Ile kosztuje polisa? Kalkulator OC i AC online
Jeśli musisz zawrzeć umowę ubezpieczenia dla nowego lub używanego auta, możesz obliczyć składkę OC w kalkulatorze online, np. na stronie towarzystwa UNIQA. Podaj numer rejestracyjny pojazdu i swoją datę urodzenia, uzupełnij niezbędne dane dotyczące samochodu i jego właściciela. W krótkim czasie poznasz wysokość ceny OC oraz składki na pakiet OC AC. Ubezpieczyciel za wykupienie polisy komunikacyjnej online przyznaje 15% zniżkę, przez co cena może być jeszcze niższa.