17 września 2023

Od dziś ważne zmiany dla kierowców. Wracają kursy reedukacyjne, ale to nie koniec nowości

Kurs reedukacyjny

Kursy reedukacyjne wracają. W niedzielę, 17 września 2023 roku, w życie weszła nowelizacja przepisów ruchu drogowego. Wprowadza ona zmiany w punktach karnych i przywraca kursy reedukacyjne. Kto, za ile i kiedy będzie mógł z nich skorzystać?

Punkty ważne rok

Zmiana dotycząca punktów karnych skraca czas ich ważności. Do tej pory (od 2022 roku) punkty były na koncie kierowcy przez dwa lata, a czas zaczynał biec z chwilą zapłacenia mandatu karnego. Teraz punkty ważne będą rok (dokładnie tak, jak kiedyś) i po tym czasie ulegną skasowaniu.

Przywrócony został także mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy po okresie, na który zostało zatrzymane, będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku.

WRACAJĄ KURSY REEDUKACYJNE

Zobacz wideo news

Nie zmienia się sam taryfikator punktów karnych. Nadal istnieje w nim lista 21 wykroczeń, za których popełnienie przyznawanych jest maksymalna liczba, czyli 15 pkt. Nie jest to tylko prędkość, ale także: omijanie pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu, spowodowanie wypadku, jazdę po użyciu alkoholu, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, niebezpieczne zachowanie na przejazdach kolejowych, objeżdżanie zapór i przejazd na czerwonym świetle, a także przewożenie więcej osób niż wynika to z dowodu rejestracyjnego.

Pozostaje także tzw. recydywa, czyli podwójne punkty za to samo wykroczenie. Ważna uwaga: recydywa oznacza, że wykroczenie musi być dokładnie takie samo. Czyli jeśli przekroczyliśmy prędkość o 10 km/h, to, aby wpaść w mechanizm recydywy, kolejne wykroczenie musi się mieścić w tych samych widełkach. Każdy próg ma bowiem swój kod.

Kursy reedukacyjne

Zgodnie z nowymi przepisami wraca instytucja kursów reedukacyjnych. Kurs składać się będzie z 8 wykładów, które mają trwać w sumie 8 godzin. Tematyka podzielona będzie na cztery bloki po dwie godziny lekcyjne. Będą na nich omawiane:

  • przepisy i zasady ruchu drogowego
  • przyczyny, skutki i sposoby zapobiegania wypadkom drogowym (wykład, film lub prezentacja)
  • prawne i społeczne skutki wypadków drogowych
  • psychologiczne aspekty kierowania pojazdem (psychologia transportu)

Nowelizacja nie wskazuje, ile będzie kosztował kurs reedukacyjny. Szacuje się jednak, że może to być nawet 1200 zł. Organizować i prowadzić będą je Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Nie dla każdego

Nie każdy kierowca, który będzie chciał uszczuplić swoje konto punktowe, będzie mógł zapisać się na kurs. Wyłączeni z nich będą kierowcy, którzy:

  • posiadają prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy
  • przekroczyli dopuszczalną liczbę 24 punktów karnych (mogą odbyć kurs dopiero po odzyskaniu prawa jazdy)
  • chcą przystąpić do kursu reedukującego nie posiadając przy sobie ważnego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu)

Ponadto kurs reedukacyjny będzie można zaliczyć raz na pół roku. A jak sprawdzić stan konta punktowego? Przeczytasz o tym TUTAJ.