Letnie dylematy: czy można prowadzić samochód w klapkach?

Latem zakładamy lżejsze ubrania, ale zmieniamy też obuwie na bardziej przewiewne – japonki lub klapki. Czy jednak możemy w nich prowadzić samochód? Co na to przepisy i czy to aby na pewno bezpieczne?
Czy można prowadzić w odkrytych butach?
Teoretycznie, według polskiego prawa, nie ma zakazu prowadzenia samochodu w klapkach. Lepiej jednak nie prowadzić w nich samochodu. Dlaczego?
Choć odkryte obuwie rzeczywiście kusi, gdy jest gorąco, niestety może być niebezpieczne. Chodzi o odpowiednie czucie pedałów podczas pracy stopami oraz pewność ruchów, które wykonujemy. Klapek może ześlizgnąć się ze stopy kierowcy. W ten sposób albo zablokuje jeden z pedałów albo uniemożliwi naciśnięcie np. hamulca w kluczowym momencie.
Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy, że gdy nie będziemy czuć podeszwy buta – dotyczy to także koturn czy szpilek z wysokim obcasem – nie będziemy czuć, co dzieje się z pedałami. Taka jazda może skończyć się bardzo niebezpieczną sytuacją. To większe ryzyko spowodowania kolizji bądź wypadku.
Niektórzy kierowcy czasem wpadają także na pomysł prowadzenia auta bosymi stopami. I znów może to okazać się niebezpiecznym rozwiązaniem. Dlaczego? Bardzo często nie będziemy wtedy w stanie odpowiednio mocno nacisnąć hamulca w sytuacji awaryjnej. (ZOBACZ też: Czy można prowadzić samochód po piwie bezalkoholowym?).
Należyta ostrożność
Prowadząc samochód trzeba zapewnić wszelkie warunki do tego, aby zachować należytą ostrożność podczas jazdy. O tym wspomina kodeks wykroczeń w Artykule 86:
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Za prowadzenie samochodu w klapkach lub japonkach mandat otrzymać zatem można, kiedy pośrednio przyczynią się one właśnie do niezachowania ostrożności. Gdy doprowadzimy wtedy do kolizji, możemy stracić zniżki na ubezpieczenie OC oraz otrzymać karę wynoszącą do 500 zł. Do konta prowadzącego dopisanych zostanie także 6 punktów karnych.
Jakie wybrać buty do jazdy samochodem?
Na co zwrócić uwagę wybierając buty do jazdy samochodem:
- odpowiednie dopasowanie do stopy
- szerokość i grubość podeszwy
- przyczepność podeszwy
- stabilność butów
Poza butami stosowanymi do jazdy wyczynowej (wąska, stosunkowo cienka podeszwa zapewniająca dobre wyczucie), specjaliści od bezpiecznej jazdy polecają obuwie sportowe, które nie krępuje ruchów, jest wygodne, ma odpowiednią grubość i dobrą przyczepność podeszwy. Jeśli preferujemy strój bardziej oficjalny, warto wybrać buty na płaskiej podeszwie i stabilnym obcasie, nie za szerokie w śródstopiu i o odpowiednich, nie za długich czubkach.