Nowy obowiązek dla kierowców – każdy samochód z LPG będzie miał specjalne oznakowanie
Nowe przepisy już obowiązują i regulują sposób, w jaki trzeba oznakować pojazdy, które zostaną przystosowane do zasilania LPG. Co trzeba zrobić, by nie łamać prawa?
Na początek dobra wiadomość – rozporządzenie ministra infrastruktury, nakładające obowiązek oznakowania samochodów z instalacją LPG dotyczy tylko tych aut, które zostały przystosowane do zasilania gazem po 17 maja 2024 r. Oznacza to, że właściciele aut z instalacją LPG założoną przed tą datą nie muszą podejmować żadnych kroków.
Z kolei wszystkie auta przerobione na autogaz po tym terminie muszą, zgodnie z rozporządzeniem, zostać oznakowane specjalną tabliczką (która w praktyce może przybrać formę naklejki). Musi być ona trwała oraz umieszczona w łatwo dostępnym miejscu: pod pokrywą silnika lub na ramie drzwi.
Sama tabliczka ma z góry przewidziany wzór, który precyzuje jakie informacje musi zawierać. Znajdą się na niej następujące dane dotyczące instalacji LPG:
- numer świadectwa homologacji (np. PL-R1150004002/G)
- dane instalatora
- nazwa zakładu montującego
- numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji
Tabliczka LPG: zrywanie niewskazane
Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu z dnia 12 września 2023 roku stanowi, że: „Tabliczka informacyjna powinna być wykonana z materiału odpornego na czynniki zewnętrzne (takie jak np. warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne) i w taki sposób, aby możliwe było odczytanie danych na niej zawartych”.
Oznacza to, że próby samodzielnego usuwania naklejki są niewskazane. Trzeba o tym pamiętać dokonując np. napraw blacharskich czy w czasie montażu dodatkowego wygłuszenia komory silnika.