Mandat dla pasażera – kiedy grozi i za co?

Nie tylko kierowcy grozi grzywna za wykroczenia na drodze. Również pasażer może zapłacić karę finansową, a nawet trafić do więzienia.
Powszechnie sądzi się, że to głównie kierujący pojazdem muszą się obawiać mandatów. Jednakże ta opinia jest błędna. Pasażerowie również muszą liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania na drodze. Przeczytaj, za co grozi mandat dla pasażera.
Mandat dla pasażera za śmiecenie
Wyrzucanie śmieci lub niedopałków papierosów z pojazdu to wykroczenie. W takiej sytuacji kara finansowa wynosi od 50 do 200 złotych za „zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi publicznej”. Nie ma znaczenia, kto wyrzucił śmieci, kierowca czy pasażer, mandat płaci sprawca. Na drogach prywatnych zarządca terenu może żądać zwrotu kosztów sprzątania od osoby, która zanieczyściła teren.
Kara dla kierowcy i pasażera za brak zapiętych pasów
Jeżeli policjant podczas kontroli zauważy, że pasażerowie podróżujący pojazdem nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa, każda osoba w pojeździe otrzymuje mandat w wysokości 100 złotych. Jednakże kierowca ponosi także karę w postaci 100 złotych grzywny oraz 5 punktów karnych za przewożenie pasażerów bez pasów. Jeśli więcej niż jedna osoba nie jest zapięta, kierowca dostaje 8 punktów karnych.
Odpowiedzialność pasażera za pijanego kierowcę
Pasażer może być ukarany za umożliwienie prowadzenia pojazdu pijanemu. Osoba posiadająca ważne uprawnienia do prowadzenia pojazdu i nieznajdująca się pod wpływem alkoholu, jeśli pozwoli pijanemu kierowcy prowadzić pojazd, może zostać ukarana wysoką grzywną. Kara w tej sytuacji może sięgać nawet 5000 złotych. Ponadto, w przypadku wypadku, pasażer może być uznany za współwinowajcę zdarzenia. Dodatkowo może utrudnić mu to uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia OC, jeśli zostanie ranny.
Mandat dla pasażera za drobne przewinienia kierowcy
Pasażer, który jest jednocześnie właścicielem lub użytkownikiem pojazdu, może odpowiadać za przewinienia kierowcy, któremu użyczył swoje auto. Na przykład, podróżując z osobą nieposiadającą odpowiednich uprawnień również pasażer może otrzymać mandat. Ten wynosi 300 złotych. Za jazdę pojazdem bez wymaganych dokumentów, pojazdem niedopuszczonym do ruchu lub niesprawnym, grozi mandat od 50 do 200 złotych.
Mandat dla pasażera podczas opuszczania pojazdu
Uszkodzenie innego pojazdu przez pasażera podczas wsiadania lub wysiadania może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości co najmniej 1000 złotych. Jednak to nie koniec wydatków. Jeśli pasażer spowoduje szkodę, nie obejmuje go polisa OC, co oznacza, że będzie musiał pokryć koszty naprawy samemu.
Uwaga! Jeśli kierowca przyczyni się do szkody, na przykład poprzez parkowanie w miejscu zabronionym, OC pokryje szkodę, nawet jeśli to pasażer zbyt szeroko otworzył drzwi, uszkadzając inne auto. Ubezpieczyciel zapłaci również za sprawcę, jeśli pasażer jest jednocześnie właścicielem pojazdu lub dzieckiem (do 13 roku życia) użytkownika auta.
Pasażer może być sprawcą wypadku
Zdarza się, że pijany lub żartobliwy pasażer może pociągnąć za hamulec lub chwycić za kierownicę, co może prowadzić do wypadku lub kolizji. W takich sytuacjach pasażer ponosi taką samą odpowiedzialność jak kierowca. W najcięższych przypadkach grozi mu nawet kara więzienia do 20 lat oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.