8 marca 2024

Mity na temat trzeźwienia, na które powinni uważać kierowcy

kluczyki alkohol
Zdjęcie: GettyImages.

Istnieje wiele sposobów, które rzekomo pomagają pozbyć się alkoholu z organizmu. Nie wierz w nie, bo będziesz mieć kłopoty.

Wielu kierowców twierdzi, że potrafi nie tylko pozbyć się kaca, ale również przyspieszyć trzeźwienie, stosując różne domowe sposoby. Chociaż teoretycznie rozkładu alkoholu w organizmie nie da się przyspieszyć, niektórzy twierdzą, że pomaga im na przykład ruch czy ciepły posiłek. Oto popularne mity o trzeźwieniu.

Czuję się dobrze, więc mogę prowadzić – groźny mit o trzeźwieniu

Należy jednak pamiętać, że brak bólu głowy czy ogólne dobre samopoczucie po imprezie nie oznacza, że badanie alkomatem da wynik negatywny. Wręcz przeciwnie – jeśli po spożyciu dużej ilości alkoholu dana osoba czuje się dobrze, to prawdopodobnie nadal jest pijana. Alkohol krążący w organizmie „znieczula" i hamuje odczuwanie kaca.

Gruby trzeźwieje szybciej

Tempo rozkładu alkoholu w organizmie jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Wśród nich wymienić można między innymi:

  • stan zdrowia 
  • dieta
  • przemiana materii
  • warunki genetyczne
  • przyjmowane leki

W związku z tym, że każdy organizm reaguje na alkohol inaczej, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak szybko dana osoba wytrzeźwieje. Nie można z całą pewnością przewidzieć, jak długo alkohol będzie utrzymywał się we krwi i jaki będzie miał wpływ na nasze samopoczucie. Na ogół osoby o większej wadze, osiągają mniejsze stężenie alkoholu, niż te szczupłe, a więc szybciej trzeźwieją, jednak różnice te nie są znaczące. 

Mit o trzeźwieniu – zimny prysznic przyspiesza metabolizm alkoholu

Chociaż zimny prysznic może być orzeźwiający i pomóc w pobudzeniu organizmu, nie ma wpływu na tempo metabolizowania alkoholu przez wątrobę. Oznacza to, że nie można liczyć na to, że poziom alkoholu we krwi obniży się po wzięciu zimnego prysznica.

Chłodna woda może jednak pomóc w łagodzeniu niektórych skutków zatrucia alkoholem, takich jak senność i zmęczenie. Dzieje się tak, ponieważ pobudza krążenie krwi i dotlenia organizm. Należy jednak pamiętać, że nie zmienia to stężenia alkoholu we krwi.

Sposoby na trzeźwienie – kawa postawi na nogi

Kawa jest polecana jako świetny sposób na kaca. Tymczasem filiżanka tego napoju może jedynie maskować objawy upojenia alkoholowego, takie jak senność i zmęczenie. To może prowadzić do błędnego założenia, że ​​jesteśmy już trzeźwi. W rzeczywistości kawa nie ma wpływu na tempo metabolizowania alkoholu przez wątrobę, a co za tym idzie, nie przyspiesza trzeźwienia. Chociaż kofeina zawarta w kawie może czasowo poprawić koncentrację i czujność, przy okazji odwadnia organizm. W efekcie pogarsza to objawy kaca.

Mity o trzeźwieniu – zbawienne napoje energetyczne

Należy stanowczo podkreślić, że łączenie napojów energetycznych z alkoholem jest niebezpieczne dla zdrowia. Pomimo tego, że taka mieszanka jest często stosowana jako sposób na „uratowanie się" po imprezie, jej skutki mogą być poważne. Kofeina i inne substancje pobudzające zawarte w napojach energetycznych mogą maskować objawy upojenia, ale nie obniżą poziomu alkoholu.

Mit o trzeźwieniu – wysiłek fizyczny kontra promile

Chociaż wysiłek fizyczny, szczególnie na świeżym powietrzu, może poprawić samopoczucie i dodać energii, nie ma wpływu na tempo metabolizowania alkoholu przez wątrobę. Dlaczego? Metabolizm alkoholu jest procesem, który odbywa się w wątrobie. Organ może metabolizować tylko określoną ilość alkoholu w ciągu godziny. Ćwiczenia fizyczne nie zwiększają zdolności wątroby do metabolizowania alkoholu.

Ziarnko prawdy – tłusty posiłek i alkohol

To prawda, że tłusty i kaloryczny posiłek może spowolnić wchłanianie alkoholu do krwi. To oznacza, że alkohol może być dłużej „trawiony”. Jednakże, jeśli posiłek zostanie zjedzony po wypiciu alkoholu, jego wpływ na wchłanianie będzie niewielki. W takim przypadku alkohol zdążył już wchłonąć się do krwi i posiłek nie będzie miał znaczącego wpływu na jego stężenie. Ważne jest, aby pamiętać, że spożycie tłustego posiłku nie przyspiesza procesu trzeźwienia.

CZYTAJ TEŻ: Jazda na rowerze po alkoholu – czy kierowca straci prawo jazdy?

Mit o trzeźwieniu – glukoza i inne specyfiki na kaca

Glukoza znana jest z łagodzenia skutków zatrucia alkoholowego i przyspieszania wydalania etanolu z organizmu. Stanowi ona jeden z głównych składników popularnych specyfików na kaca. O ile może łagodzić niektóre objawy, takie jak ból głowy, nudności i zmęczenie, ale nie ma wpływu na tempo metabolizowania alkoholu. Wątroba rozkłada alkohol w tempie około 10 gramów na godzinę, niezależnie od spożycia glukozy.