8 kwietnia 2025

mObywatel za granicą – sprawdź, co się zmienia dla podróżujących

wirtualny dokument aplikacja telefon
Zdjęcie: Gov.pl.

Aplikacją mObywatel już w przyszłym roku można będzie się posługiwać w innych krajach. Jednak kierowcy będą musieli poczekać trochę dłużej, zanim zostawią w domu dokumenty pojazdu oraz swoje prawo jazdy.

Już za około rok Polacy będą mogli podróżować po krajach Unii Europejskiej, posługując się wyłącznie wirtualnym dowodem osobistym w aplikacji mObywatel. Na cyfrowe prawo jazdy poczekamy jednak trochę dłużej. To ma pojawić się w całej UE.

Cyfrowe prawo jazdy – dozwolone tylko w kraju

Dla kierowców aplikacja mObywatel to wygodne narzędzie, które znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie. W cyfrowym portfelu znajdziemy m.in. wirtualny dowód osobisty, dowód rejestracyjny, potwierdzenie uprawnień do kierowania pojazdami czy dane z polisy OC.

Jednak choć aplikacja sprawdza się na co dzień w kraju, w przypadku podróży zagranicznej mObywatel nie zastąpi tradycyjnych dokumentów. Służby w innych krajach nie mają dostępu do polskiej bazy CEPiK. Cyfrowe dokumenty z aplikacji nie są tam uznawane za formalne.

Dlatego wybierając się za granicę, należy zabrać ze sobą fizyczny dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy oraz papierowe wersje dokumentów pojazdu i ubezpieczenia OC. Sama aplikacja mObywatel informuje użytkownika, w jakich sytuacjach elektroniczne dokumenty nie będą honorowane.

Dowód osobisty w aplikacji – mObywatel za granicą

Unijne rozporządzenie eIDAS 2.0 otwiera drogę do korzystania z cyfrowych portfeli tożsamości na terenie całej Unii Europejskiej. Według Centralnego Ośrodka Informatyki, dokument będzie zgodny z otwartymi standardami. Polska bierze udział w pracach konsorcjum testującego transgraniczne wykorzystanie cyfrowych portfeli tożsamości.

Dotychczasowe próby – między innymi z partnerami z Francji i Holandii – zakończyły się sukcesem. Według planów dowód osobisty będzie można będzie zostawić w domu. A co z dokumentami kierowcy?

Cyfrowe prawo jazdy w mObywatelu dopiero w 2030 r.

Choć dziś kierowcy w Polsce mogą korzystać z elektronicznej wersji prawa jazdy w aplikacji mObywatel, dokument ten nie jest jeszcze honorowany za granicą. Nowe regulacje mają to zmienić od 2030 r. Cyfrowe prawo jazdy ma w pełni zastąpić plastikowy dokument we wszystkich krajach UE. Czy będzie to możliwe wcześniej?

Tego jeszcze nie wiadomo, nie jest jednak wykluczone, że państwa takiej jak Polska, będą mogły wcześniej wdrożyć stosowanie cyfrowych dokumentów. Tym bardziej, że planowane zmiany mają również ułatwić transgraniczną wymianę informacji o kierowcach. Zatrzymanie prawa jazdy w jednym państwie członkowskim ma oznaczać automatyczny zakaz prowadzenia pojazdów w całej Unii. Dzięki temu systemy kontroli mają być skuteczniejsze.

Czy jednak można będzie zostawić w kraju dowód rejestracyjny? Nie ma jeszcze żadnych formalnych informacji, aby tak miało się stać w najbliższym czasie.