13 października 2024

Usprawnienia w samochodzie nie zawsze są legalne. Których należy się wystrzegać?

tunnig modyfikacje w aucie zmiany wyposażenia
Zdjęcie: Pixabay

Modyfikacje w samochodzie mogą stworzyć problemy, dlatego warto wiedzieć, które zmiany są dozwolone, a które mogą narazić na kłopoty.

Kiedy chcesz coś zmienić w samochodzie, warto trzymać się dwóch zasad. Jeśli modyfikacje dotyczą elementów bezpieczeństwa, montuj te części, które posiadają homologację „E”. Natomiast przy zmianach w wyposażeniu, jak np. instalacja świateł do jazdy dziennej, warto przestrzegać przepisów technicznych.

Należy pamiętać, że nie wszystkie zmiany są dozwolone i dość często obwarowane są szeregiem obostrzeń.

NIELEGALNE MODYFIKACJE AUTA

Zobacz wideo news

Modyfikacje w samochodzie warunkowo dozwolone

Popularna wymiana żarówki halogenowej na LED w reflektorach jest w Polsce nielegalna, ponieważ lampa uzyskała homologację dla konkretnego źródła światła. Choć w niektórych krajach, jak np. w Niemczech, jest warunkowo dopuszczona. U as, aby taką modyfikację zastosować, trzeba wymienić cały reflektor, co w przypadku starszych pojazdów może być trudne lub niemożliwe.

Również dodawanie „brewki” czy przyciemnianie lamp jest nielegalne i może skutkować nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Podobnie nie można stosować żarówek o większej mocy niż dozwolona, ponieważ nie spełniają warunków homologacji. Co jednak ciekawe, te renomowanych producentów, opisane jako np. „200% więcej światła”, zazwyczaj posiadają homologację i odpowiednią moc, a to oznacza, że korzystanie z nich pozostaje zupełnie legalne.

Szczególnie w starszych pojazdach, ich użytkownicy decydują się na montaż świateł do jazdy dziennej. Warto zaznaczyć, że muszą one spełniać konkretne wymagania, w tym posiadać oznaczenie "RL" (światła do jazdy dziennej) oraz "E" z numerem identyfikacyjnym kraju wystawiającego homologację.

Podczas montażu muszą być umieszczone zgodnie z przepisami technicznymi, zachowując określone odległości i wysokości, aby nie oślepiać innych kierowców.

Ostrożnie z tuningiem

Ciemne folie na szybach mogą poprawić komfort, ale trzeba pamiętać, że szyby mają określone wymagania co do przepuszczalności światła. Szyba czołowa musi mieć przejrzystość na poziomie 75 proc., a przednie boczne minimum 70 proc, dlatego zmiany w tym obszarze mogą narazić na problemy podczas kontroli drogowej.

Wymiana opon to również popularna modyfikacja, ale należy pamiętać, że nie wszystkie rozmiary opon są dozwolone (koła nie mogą wychodzić poza obrys pojazdu) oraz trzeba stosować identyczne opony na jednej osi.

Modyfikacje w zawieszeniu i hamulcach muszą spełniać konkretne wymogi homologacji i być odpowiednio zatwierdzone. Poważniejsze modyfikacje mogą prowadzić do problemów podczas przeglądu technicznego.

CZYTAJ TEŻ: Mandat za brak przeglądu, czyli co grozi za jazdę bez badania technicznego.

Zmiany w silniku mogą wymagać wpisu w dowodzie rejestracyjnym, choć tu trzeba przyznać, że jest to tylko teoria. Chip tuning czy modyfikacje wydechu mogą wpłynąć na przepisy dotyczące hałasu i emisji spalin.

Zmiany wewnętrzne, jak wymiana fotela czy kierownicy są dozwolone, ale nowe części muszą być homologowane i spełniać konkretne wymogi.

Demontaż wyposażenia to też modyfikacja

Usprawnienia pojazdu czasem polegają na wyjęciu z pojazdu pewnych elementów. Tu warto pamiętać, że demontaż nieobowiązkowego wyposażenia jest dozwolony, ale wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa (w kabinie, ale i na zewnątrz nie może być ostrych krawędzi). Nie wolno również rezygnować z elementów pojazdu, które są obowiązkowe – czyli z samochodu nie może zniknąć poduszka bezpieczeństwa (np. po wymianie kierownicy na tzw. sportową) czy też katalizator.

Warto pamiętać, że każda modyfikacja wykonana niezgodnie z prawem może mieć konsekwencje, w postaci zabrania dowodu rejestracyjnego, który będzie można odzyskać po pomyślnym przejściu przeglądu technicznego. Co więcej, jeśli policjant dojedzie do wniosku, że auto stwarza zagrożenie, ma prawo zabronić dalszej jazdy i nakazać usunięcie go z drogi. Dalsza podróż będzie możliwa tylko na lawecie.