Motocykle – kwiecień’23. Mamy historyczny rekord

Skumulowany wynik od początku roku pokazuje blisko 20 proc. wzrostu. Gorzej radzą sobie motorowery, bo ich rejestracje były na minusie (8 proc.) porównując rok do roku i ten wynik wpisuje się w wielomiesięczne trendy. Największe zainteresowanie wzbudzają skrajności, czyli motocykle o najmniejszych i największych pojemnościach silnika.
Wg PZPM, od początku 2023 roku najwięcej zarejestrowano jednośladów o pojemności do 125 ccm (36,6 proc. nowych rejestracji). Na drugim miejscu znalazły się motocykle z drugiego bieguna, czyli o pojemności ponad 1000 ccm (20,2 proc. rejestracji). Co ciekawe, to właśnie większe pojemności uzyskują większą dynamikę wzrostów sprzedaży. Motocykle elektryczne odnotowały mniejszą liczbę rejestracji o 3,2 proc. niż w okresie styczeń-kwiecień 2022. Ale pozytywne statystyki nie dotyczą tylko rynku nowych jednośladów. W kwietniu zarejestrowano także 7235 motocykli sprowadzonych z zagranicy, co stanowi wynik lepszy o 6,5 proc. porównując rok do roku i większy o 9,4 proc. niż w marcu.
Honda liderem
Na OTOMOTO w kwietniu swoją pozycję lidera zainteresowania umocniła Honda (18,5 proc. wyświetleń ogłoszeń). Na drugim miejscu, także z lepszym wynikiem niż w marcu była Yamaha (17,7 proc. wyświetleń). Trzecie miejsce na podium należało w kwietniu do Suzuki (9,8 proc. wyświetleń), które wyprzedziło nieznacznie markę BMW (9,6 proc. wyświetleń). Analogicznie do rankingu zainteresowania kształtowała się oferta jednośladów.
Najwięcej ogłoszeń sprzedaży dotyczyło Hondy i Yamahy (odpowiednio 14,9 proc. i 14,5 proc. wystawionych ogłoszeń). W rankingu zainteresowania konkretnymi modelami wygrywa Honda CBR (2,7 proc. wyświetleń ogłoszeń), która wyprzedziła w kwietniu Yamahę MT i BMW GS (oba modele po 2,5 proc. wyświetleń ogłoszeń).
Najpopularniejszym przedziałem cenowym, zarówno pod względem liczby wystawionych ogłoszeń, jak i ich wyświetleń pozostaje 10 -15 tys. złotych. Na drugim miejscu są nieco droższe pojazdy za 15 -20 tys. złotych. Użytkownicy najchętniej oglądali nowe motocykle i te z 2022 roku (10,9 proc. wyświetleń). Ale ponad 31 proc. wyświetleń odnotowały ogłoszenia jednośladów z roczników 2003-2012.
Idą wakacje, więc turystyk?
Największe zainteresowanie dotyczyło w kwietniu motocykli turystycznych (22,8 proc. wyświetlonych ogłoszeń). Na kolejnych miejscach uplasowały się pojazdy typu naked (19,1 proc. wyświetleń) oraz sportowe (13,3 proc. wyświetleń).
Ponad 70 proc. wystawionych ogłoszeń to motocykle krajowe. 8,7 proc. stanowiły w kwietniu jednoślady z Niemiec, a 5,8 proc. importowane z USA.






