Mycie samochodu – wybór odpowiednich kosmetyków do auta i czyszczenie jego części

Ogromny wybór na rynku kosmetyków samochodowych i różne sposoby działania. Mycie samochodu. Przedstawiamy jak najskuteczniej doprowadzić samochód do czystości, a przy tym zrobić to szybko i umiejętnie.
Myjnia automatyczna, myjnia bezdotykowa czy ręczne mycie samochodu – co wybrać?
Mycie samochodu może przeprowadzić zarówno samodzielnie, jak i wielu miejscach do tego przeznaczonych. Poniżej opisujemy znane sposoby na skuteczne umycie auta.
Mycie ręczne
To zdecydowanie najlepsza metoda doprowadzenia naszego auta do blasku. Co prawda jest nieco czasochłonna i musimy dysponować odpowiedni warunkami. Jest jednak zdecydowanie dokładniejsza niż korzystanie z myjni automatycznych. Na dodatek o wiele bezpieczniejsza, a ryzyko uszkodzenia lakieru czy pojawienia się zauważalnych rys, praktycznie znikome.
Myjnia bezdotykowa
Można stwierdzić, że ten typ myjni, jest pewnego rodzaju półśrodkiem pomiędzy ręcznym umyciem samochodu a myjnią automatyczną. Dysponując pistoletem z wodą pod wysokim ciśnieniem, szybko usuniemy nawet większe zabrudzenia, nie ryzykując jak w przypadku myjni automatycznej zarysowania nadwozia. Mimo wszystko w przypadku wystąpienia np. śladów asfaltu czy smoły i tak nie obędzie się bez kolejnych etapów mycia.
Myjnia automatyczna
Myjnie automatyczne były, są i będą popularne. Powód jest prozaiczny. Chodzi głównie o szybkość umycia samochodu. W ciągu kilku minut wyjeżdżamy czystym i lśniącym autem. To zdecydowanie krótszy czas niż w przypadku mycia ręcznego lub skorzystania z myjni bezdotykowej. Myjnia automatyczna ma jednak kilka poważnych wad. Korzystanie z niej zbyt często może skutecznie zmatowić i porysować lakier samochodu. Na dodatek, jeśli zapomnimy przed wjazdem złożyć lusterek lub wykręcić anteny, to mogą one zostać w trakcie mycia po prostu wyrwane z pojazdu.
Środki używane do mycia samochodu
Podstawowym środkiem używanym do mycia auta jest specjalny szampon samochodowy. Oprócz niego możemy zaopatrzyć się w dodatkowe preparaty. Takie jak środki do czyszczenia szyb, usuwania pozostałości po owadach, płynny wosk, czy silne preparaty do eliminowania zabrudzeń z felg. Niezbędne okażą się także kolejne akcesoria, takie jak wiaderko, ścierki (w tym ściereczki z mikrofibry) i miękka gąbka.
Niezalecane środki czyszczące
Zdecydowanie odradzamy mycie samochodu przy wykorzystaniu następujących środków:
- płyn do naczyń – przeznaczony jest do usuwania silnych zabrudzeń, głównie tłustych plam. To, że świetnie sprawdza się w kuchni, nie oznacza, że równie dobrze sprawdzać będzie się w trakcie mycia auta. Silne składniki płynu do naczyń mogą zwyczajnie uszkodzić lakier samochodu, a nawet przyczynić się do zapoczątkowania procesu powstania korozji. Na dodatek po umyciu pozostaną charakterystyczne ślady, a nadwozie pozbawione będzie połysku
- inne domowe środki chemiczne – podobnie jak w przypadku płynu do naczyń, należy unikać mycia samochodu środkami chemicznymi nieprzeznaczonymi do tego celu. Użycie większości z nich może narobić więcej szkód niż pożytku
- stare szmaty, koszulki i gąbki – gąbka czy szmatka, której używamy do mycia samochodu jest elementem, który ma bezpośredni kontakt z lakierem. Dlatego należy używać wyłącznie czystych i pozbawionych zanieczyszczeń przedmiotów. Zabrudzone, mogą zawierać np. drobinki piasku, które skutecznie porysują lakier. Podobnie w przypadku nieodpowiednich szmatek, wykonanych ze zbyt twardego materiału.
Zalecane kosmetyki samochodowe
Do mycia samochodu zalecamy wyłącznie akcesoria i kosmetyki do tego przeznaczone. Takie jak:
- ściereczka lub rękawica z mikrofibry
- szampony przeznaczone do mycia lakierów samochodowych
- środki do czyszczenia tapicerki, szyb, opon, felg i innych elementów
Stosując któryś z nich, mamy gwarancję, że nie wyrządzi on innych szkód, ponieważ został zaprojektowany tylko i wyłącznie do czyszczenia określonych elementów. Dobrym przykładem są preparaty do czyszczenia felg aluminiowych, gdzie naprawdę trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić wrażliwej powłoki lakierniczej.
Jak umyć samochód?
Przed rozpoczęciem mycia auta, upewnijmy się, że mamy co do tego odpowiednie warunki i nie będziemy uciążliwi dla innych osób w naszym otoczeniu.
Co przygotować do mycia samochodu?
Przygotujmy wszelkie niezbędne akcesoria typy wiadro, gąbka, szampon itd. Korzystajmy ze sprawdzonych kosmetyków dobrej jakości. W przypadku ścierek i gąbki upewnijmy się, że są one miękkie i czyste. Uchroni nas to przed zarysowaniem lakieru samochodu.
Jak prawidłowo umyć auto?
- Rozpocznijmy od oczyszczenia nadwozia samochodu z najgrubszej warstwy brudu, a jeśli to konieczne spryskajmy nadwozie raz jeszcze. Należy przy tym pamiętać, aby myć od góry do dołu, tak aby brud mógł swobodnie spłynąć. Po zakończeniu mycia zalecamy woskowanie lub jeśli ktoś dysponuje czasem i doświadczeniem, glinkowanie.
- Aby prawidłowo umyć felgi, zacznijmy od ręcznego usunięcia z nich największych zabrudzeń. Oczywiście czynność przeprowadzamy na zimnych obręczach. Dopiero po takim wstępnym czyszczeniu możemy je spryskać specjalnym preparatem, odczekać kilka minut i spłukać wodą. Jeśli zabrudzenia takie jak mocno wżarty pył z klocków hamulcowych nie zniknęły, konieczne może być użycie innych środków. Np. odrobiny pasty polerskiej, lekkościernej. Jednak zanim ją nałożymy, sprawdźmy na mniej widocznym fragmencie felgi czy nie spowoduje odbarwień.
- W przypadku szyb samochodowych zalecamy używać bardzo miękkich ściereczek z mikrofibry. Potrzebne będą co najmniej dwie. Jedna do usunięcia wstępnych zabrudzeń, takich jak pył i kurz, a druga do wytarcia powierzchni. Konieczne może okazać się kilkukrotne mycie. Przy wycieraniu uważajmy, aby nie pozostawić smug. Dopilnujmy również, aby resztki płynu nie skapywały na deskę rozdzielczą, ponieważ mogą spowodować pojawienie się charakterystycznych plam na kokpicie.
- Wiele osób próbuje również umyć silnik swojego auta. Nie polecamy, ani nie odradzamy, jednak na pewno jest to czynność, którą należy wykonać z zachowaniem dużej ostrożności. Najważniejsze zasady to zabezpieczenie wszystkich elementów elektronicznych i wystudzenie jednostki napędowej. Po umyciu należy także dokładnie spłukać wszelkie pozostałości po płynie.
Mycie auta w środku
Do wyczyszczenia wnętrza pojazdu niezbędne jest dysponowanie różnymi preparatami. Innych użyjemy do wyczyszczenia kokpitu, a innych do usunięcia plam z tapicerki. Duże znaczenie ma również fakt, czy jest to tapicerka materiałowa, czy skórzany odpowiednik.
Jak umyć auto na myjni bezdotykowej?
Mycie samochodu na myjni bezdotykowej zaczynamy od dachu, maski, przedniej i tylnej szyby oraz tylnej klapy. Ważne, żeby skutecznie spłukać brud z tych elementów i myć od góry do dołu. Kolejna istotna kwestia, to odległość lancy od lakieru, która powinna wynosić co najmniej 30 cm. Bliższe spotkanie tego elementu z lakierem może spowodować poważne uszkodzenia powłoki lakierniczej. Na myjniach dotykowych dostępne są różne programy mycia. Kluczowe jest jednak, aby najpierw dokładnie usunąć największe zabrudzenia, np. przy pomocy szczotki dostępnej na myjni (oczywiście po uprzednim spryskaniu nadwozia wodą). Następnie spłukać auto czystą wodą, ponownie szamponem (mycie pod wysokim ciśnieniem) i znów czystą wodą (nabłyszczanie).
Czy można myć auto w zimę?
Nie ma szczególnych przeciwwskazań do mycia samochodu w zimę. Jednak po każdym takim czyszczeniu, zalecamy wjechać samochodem do ogrzewanej hali czy garażu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to bardzo dokładnie wytrzyjmy pojazd, nie zapominając o takich miejscach jak wnęki drzwi i uszczelki. Odradzamy jednocześnie mycie auta, kiedy temperatura spada poniżej zera.
Mycie samochodu. Podsumowanie
Każdy z nas ma własny sposób na mycie samochodu. Bez względu jednak na to, którą metodę wybierzemy, dobrze zachować ostrożność i korzystać z profesjonalnych środków do tego przeznaczonych. Wybór na rynku jest obecnie ogromny, a dodatkowo mamy gwarancję, że nie uszkodzimy lakieru auta.