Mycie silnika – kiedy warto umyć silnik i jak należy to zrobić?
Częste mycie skraca życie. Zgodnie z tę zasadą nie ma, co przesadzać ze zbyt częstym i wnikliwym myciem silnika w samochodzie. Niektórzy nawet twierdzą, że w ogóle nie ma potrzeby jego mycia. I jest w tym sporo prawny. Kiedy warto umyć silnik i jak należy to zrobić?
Kiedy warto umyć silnik?
Jeśli w samochodzie nic szczególnego się nie dzieje, nie ma potrzeby mycia silnika. Tym bardziej że silnik to nie karoseria, błotniki czy podwozie, które narażone są na zabrudzenia. Komora silnika jest chroniona i osłoniona najczęściej ze wszystkich stron, także od spodu, więc ani błoto, ani nawet sól nie mają łatwego dostępu do części silnika.
Jeśli w jakiś sposób bród dostaje się do komory, najpierw trzeba zlokalizować przyczynę i ją wyeliminować, ale w zdecydowanej większości przypadków bród na silniku to przede wszystkim kurz.
Z drugiej strony części mechaniczne i elektryczne nie lubią bezpośredniego kontaktu z wodą. Dodatkowo niektóre elementy osprzętu też nie są zabezpieczone w takim stopniu, by wytrzymały wysokie ciśnienie wody. Właśnie, dlatego należy unikać mycia silnika i jego komory.
Są jednak momenty, w których mycie silnika będzie niezbędne. Jeśli silnik jest zabrudzony np. olejem to nie dość, że trzeba wyciek zlokalizować, to warto go wyeliminować. Najpierw warto, więc umyć silnik. Tym bardziej że lepki olej świetnie przyciąga kurz, piach i bród tworząc szczelną skorupę.
Inny powód to np. jazda po błocie i zabrudzenie silnika piachem.
Dlaczego warto myć silnik?
Są i tacy, którzy uważają, że silnik jednak warto myć i to regularnie. Dlaczego? Powody, jakie podają, są proste, bród i olej sprawiają, że silnik może się przegrzewać. Wycieki lepiej zlokalizować, a gdy silnik jest czysty, jego utrzymanie jest znacznie przyjemniejsze. Może i jest w tym nieco prawdy, jednak sprawnie działający silnik nie ma wycieków, więc nie trzeba go regularnie myć.
Mycie silnika Diesla a mycie silnika benzynowego
Wydawać się może, że silnik silnikowi równy. Nie w przypadku kontaktu z wodą. O wiele łatwiej i bezpieczniej myje się silniki wysokoprężne. Są to silniki o zapłonie samoczynnym, któremu aż tak nie przeszkadza wilgoć.
Silniki benzynowe posiadają zapłon iskrowy, gdzie do zapłonu potrzeba iskry inicjującej. Jakiekolwiek zbytnie zamoczenie elementów odpowiedzialnych za „iskrę” (świecie, cewki zapłonowe, przewody itp.), może spowodować nieprawidłowe działanie silnika a na pewno utrudniony jego rozruch.
Jak umyć silnik?
Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujemy się już na mycie silnika, trzeba się do tego odpowiednio przygotować, a dokładniej mówiąc przygotować silnik. Przede wszystkim silnik powinien być zimny. Nie powinno się myć silnika, jeśli jest rozgrzany. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia elementów metalowych lub ich wygięcia.
Kolejna podstawowa rzecz to odłączenie akumulatora. Przed myciem silnika warto też odpowiednio zabezpieczyć i osłonić kluczowe elementy silnika, które nie powinny mieć kontaktu z wodą. Folią warto zabezpieczyć alternator, przewody wysokiego napięcia, komputer sterujący i pozostałe elementy ruchome, a także filtr powietrza.
Na co uważać przy czyszczeniu silnika?
Do mycia silnika warto użyć specjalnych środków czyszczących, które mają silne działanie odtłuszczające. Po spłukaniu silnika powinniśmy nanieść środek, odczekać chwilę, jaką przewiduje producent i ponownie spłukać silnik. Płukanie powinno być obfite, by nie pozostawić środka na silniku.
Pamiętajmy, by nie używać wody pod wysokim ciśnieniem. Lepiej lać wodę z węża niż z myjki ciśnieniowej, a podczas mycia unikać newralgicznych miejsc i nie lać na nie wody.
Czym umyć silnik?
Zdecydowanie najlepiej korzystać ze specjalistycznych środków. Mają one agresywne działanie odtłuszczające ale są najbardziej skuteczne rozpuszczając oleje i tłuszcze. Nie warto stosować płynów do mycia naczyń czy wybielaczy lub proszków do prania. Oprócz piany efektu nie będzie. Na koniec dobrze zabezpieczyć silnik środkami ochronnymi.
Czy mycie silnika może mieć negatywne skutki?
Tak. Woda może zalać moduły lub elektronikę, wypłukać smar z ruchomych części, dostać się w trudno dostępne miejsca lub po prostu spowodować korozję elementów, które nie są przystosowane do kontaktu z wodą. Poza tym, jeśli woda szybko nie odparuje, może doprowadzić do pojawienia się pleśni.
Czy można myć silnik na myjni?
Warto pamiętać, że mycie samochodu na własnej posesji to nie jest dobry pomysł i można za to zapłacić mandat. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Mycie silnika to, więc także nie najlepszy pomysł. Na myjkach bezdotykowych mycie silnika jest często zabronione. Wynika to z faktu, że bród z silnika to przeważnie olej i inne substancje szkodliwe. Warto, zatem sprawdzić, czy na myjce dozwolone jest mycie silnika.
Ile kosztuje mycie silnika?
Jeśli chcemy umyć silnik najlepiej, zatem zlecić to myjni. Nie dość, że dysponują one specjalnymi środkami, to są w stanie wysuszyć silnik powietrzem pod ciśnieniem i w usługę mycia silnika wliczają czas na jego wyschnięcie. Taka usługa nie powinna być droższa niż 100- 200 zł. No, chyba że mówimy o myciu detailingowym. Wtedy koszt mycia samego silnika może wynieść nawet 400 zł.
Jeśli zrobimy to szybko na myjni, nie mamy czasu na to, by silnik wysechł i będziemy zmuszeni do odpalenia jeszcze mokrego motoru. A nie jest to najlepszy pomysł.