W 2024 r. auta w tych kolorach kierowcy wybierali najczęściej. Na świecie dominuje jedna barwa

Świat bez kolorów z pewnością byłby znacznie smutniejszy. BASF, jak co roku, podsumował preferencje kierowców dotyczące barw nowych samochodów. Na świecie wciąż dominuje jedna, choć widać pewne różnice w zależności od regionu.
Wybór koloru nadwozia jest jednym z trudniejszych momentów przy zakupie nowego samochodu. Ba, ma znaczenie również na rynku wtórnym, a więc przy próbie jego odsprzedaży. Niektóre badania udowadniają, że auta o określonych barwach tracą na wartości mniej, a o innych – więcej.
Ale BASF w swojej analizie Color Report for Automotive OEM Coatings skupia się wyłącznie na nowych samochodach. Co istotne, ten chemiczny potentat swój coroczny raporty publikuje już od 1953 roku.
TUTAJ przeczytasz o wpływie koloru nadwozia na temperaturę w kabinie.
Najpopularniejsze kolory w 2024 roku na świecie
Podobnie jak 1 rok, 2 czy 5 lat temu, najpopularniejszym kolorem nowych samochodów na świecie pozostaje biel. Przedstawiciele BASF-a zauważają jednak, że coraz więcej konsumentów sięga po ciepłe odcienie, jak żółty i beżowy. Zyskują również zieleń, a także barwy achromatyczne (biel, czerń i różne odcienie szarości).
Po białe samochody w 2024 roku sięgnęło 34% ludzi na całym świecie. Czarne wybierało 22%, szare 17%, a srebrne – 8%. Kolejne pozycje na liście BASF-a zajmują niebieski (7%), czerwony (4%) oraz zielony (2%).
1,5% społeczeństwa w zeszłym roku kupiło auta żółte, a 1% – beżowe, brązowe, pomarańcze i fioletowe. Po złote sięgnęło 0,5%.
Najpopularniejsze kolory w 2024 roku w krajach EMEA
Raport BASF-a analizuje również gusta kierowców dotyczące kolorów w różnych regionach świata. Czyli w krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), Ameryki oraz Azji i Pacyfiku.
W pierwszym regionie udział barw achromatycznych (biel, czerń, różne odcienie szarości) nieustannie zyskuje. BASF zauważa tutaj wzrost z 72% w 2021 roku do 80% w 2024 roku. Biel wciąż pozostaje najpopularniejszym kolorem, ale swój udział niemal dwukrotnie zwiększył beż.
„Kolory beżowe i neutralne wywołują poczucie spokoju oraz wyrafinowania, odzwierciedlając pragnienie stabilności w szybko zmieniającym się świecie” – mówi Mark Gutjahr, szef Automotive Color Design w BASF-ie.
„Pozwalają konsumentom wyrazić swoją indywidualność, zapewniając jednocześnie ponadczasową elegancję w projektowaniu samochodów” – dodaje.
Po białe samochody w 2024 roku sięgnęło 27% obywateli regionu EMEA. 22% wybrało szare, 20% białe, a 11% – srebrne. Kolejne miejsca zajęły niebieski (9%), czerwony (5%), zielony (3%), beżowy (2%) oraz żółty (1%).
W krajach obu Ameryk zyskują odcienie szarości
W regionie Ameryki również najpopularniejszym kolorem pozostaje biel z udziałem 29%. Najbardziej w 2024 roku zyskały tutaj różne odcienie szarości (20%), natomiast czerń (20%) straciła 2% w porównaniu z 2024 rokiem. Jeszcze większą stratę zanotowała jednak biel (-5%).
„Szary kolor na nowo definiuje styl motoryzacyjny. Zyskuje on popularność ze względu na swoją wszechstronną elegancję, w miarę jak preferencje kierowców odchodzą od tradycyjnej bieli i czerni” – mówi Victoria Fislage, starsza menedżer ds. projektowania w BASF Coatings.
Kolejne miejsca w krajach Ameryki zajęły srebrny (11%), niebieski (9%), czerwony (7%), zielony (2%) oraz beżowy (1%) i fioletowy (1%).
Dominacja bieli w regionie Azji i Pacyfiku
W regionie Azji i Pacyfiku achromatyczne barwy pozostają ulubionymi wśród kierowców, z udziałem 83%. Popularność bieli w 2024 roku spadła tutaj jednak o 2%, a o tyle samo zyskała czerń.
Zyskują również kolory chromatyczne – w szczególności żółty. „Odcienie ziemi i pastelowej żółci odzwierciedlają dzisiejsze wartości. Czyli funkcjonalność, zrównoważony rozwój i współistnienie z naturą” – mówi Chiharu Matsuhara, szef działu Automotive Color Design w regionie Azji i Pacyfiku.
Pomimo tego, białe samochody cieszą się tutaj zdecydowanie większą popularnością niż w innych częściach świata. W 2024 wybrało je aż 38% kierowców. Po czarne sięgnęło 24%, po szare 15%, a po srebrne – 6%.
Kolejne miejsca zajęły kolory niebieski (5%), czerwony (3%), zielony i żółty (po 2%) oraz beżowy, brązowy, pomarańczowy, fioletowy, a także złoty (po 1%).