Napęd AWD: jak działa ten rodzaj napędu, jakie ma wady i zalety, w jakich samochodach występuje
Napęd AWD poprawia przyczepność i bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach. Opisujemy, czym jest napęd AWD, jak działa i podpowiadamy, czy warto mieć go w swoim aucie.
Czym jest napęd AWD?
Skrót AWD pochodzi od wyrażenia All Wheel Drive, co znaczy napęd na wszystkie koła. Jest to zaawansowany system, który znacząco zwiększa przyczepność i stabilność samochodu w trudnych warunkach atmosferycznych i drogowych.
Inne rodzaje napędu to: napęd na przód, czyli FWD oraz napęd na tył – RWD.
Jak działa All Wheel Drive?
Napęd AWD może być stały lub dołączany. Osie najczęściej połączone są sprzęgłem, a podział momentu między koła reguluje elektroniczny sterownik. W przypadku napędu stałego w aucie przez cały czas wprawiane w ruch są wszystkie koła. Z kolei w automatycznym napędzie AWD, standardowo napędzane są dwa koła osi, kiedy pojazd traci przyczepność, od razu automatycznie dołączany jest napęd pozostałych dwóch kół.
Wszystko dzieje się samo, kierowca nic nie musi robić, choć w niektórych modelach AWD działa wyłącznie w trybie terenowym.
AWD a 4WD – jaka jest różnica?
4WD to klasyczny napęd na cztery koła dołączany ręcznie. Moment obrotowy stale trafia na tylną oś, a kierowca decyduje czy i kiedy dołączyć napęd osi przedniej. Rozwiązanie to sprawdza się w samochodach użytkowanych w terenie. Ponieważ obie osie obracają się z tą samą prędkością, auto ma moc, aby wybrnąć z trudnych sytuacji off-roadowych.
Napęd AWD to rozwiązanie nowsze, a tym samym bardziej zaawansowane technologicznie. Moment obrotowy może być rozdzielany między osiami, a niekiedy nawet na poszczególne koła w różnym stosunku mocy, np. 20 proc. na tył i 80 proc. na przód. System automatycznie zmienia proporcje, jak tylko wykryje poślizg kół danej osi. W tym przypadku niepotrzebna jest ingerencja kierowcy.
Zalety All Wheel Drive
Napęd AWD ma wiele zalet. Są to m.in.:
- brak konieczności uruchamiania napędu ze strony kierowcy w zależności od warunków jazdy
- zmienne proporcje momentu obrotowego, dopasowane do drogi
- zapewnia lepszą przyczepność autach na śliskich nawierzchniach
- lepsze i bezpieczniejsze przyspieszenie samochodów z napędem AWD na drodze zaśnieżonej, zabłoconej albo oblodzonej
- płynne i kontrolowane pokonywanie ostrych zakrętów oraz wzniesień dzięki rozdzieleniu momentu obrotowego między dwie osie, co zmniejsza tendencję kół do poślizgu
- napęd poprawia także trakcję, co przekłada się na lepsze osiągi
Zasadniczo można stwierdzić, że im trudniejsze warunki drogowe, tym auto z napędem AWD lepiej się sprawdza, a kierowca bardziej doceni jego zalety.
Wady AWD
Niestety napęd AWD nie jest pozbawiony wad. Największe z nich to:
- wyższa cena początkowa z racji zastosowania wielu dodatkowych skomplikowanych elementów
- dodatkowa masa samochodu (w przypadku aut spalinowych) oraz dodatkowych podzespołów, co oznacza nie tylko wyższe koszty ewentualnych napraw, ale też i eksploatacji: z racji wyższego spalania oraz konieczności wymiany płynów w mostach, sprzęgłach i dyferencjałach
- rozbudowany napęd AWD zwiększa ryzyko awarii, co wiąże się z dodatkowymi kosztami serwisowania
Najpopularniejsze samochody z napędem AWD
Napęd AWD najczęściej spotykany jest w crossoverach, SUV-ach i autach terenowych, choć jako opcja dostępny jest do wielu modeli z różnych segmentów.
Oto najpopularniejsze samochody z napędem AWD:
- Wybrane hybrydowe SUV-y Toyoty: RAV4; Yaris Cross
- Subaru WRX
- Subaru Impreza
- Subaru Legacy Outback
- Audi A3
- Dacia Duster
- Volkswagen Tiguan
- Mercedes-Benz GLC
All Wheel Drive – czy warto?
Stojąc przed wyborem, jaki samochód wybrać: FWD czy AWD, przede wszystkim warto przemyśleć, w jakich warunkach będziemy korzystać z auta. Przy czym trzeba pamiętać, że najnowsze samochody wyposażone są w liczne systemy zwiększające bezpieczeństwo i niwelujące ryzyko poślizgu, jak ABS, ASR oraz ESP.
Dlatego, jeśli będziemy jeździć głównie po mieście i potrzebujemy lekkiego, zwinnego środka lokomocji, lepszym wyborem będzie samochód z napędem na przednie koła (FWD) ze wspomnianymi systemami. Natomiast kiedy poruszamy się często po bezdrożach, ale też używamy auta na miejskich ulicach, dobrym opcją będzie model z napędem AWD.
Przy czym trzeba pamiętać, że napęd AWD zwiększa zużycie paliwa.
Kierowcy powinni też pamiętać, że mimo świetnej przyczepności i kontroli trakcji napęd AWD nie zastąpi ostrożnej jazdy w trudnych zimowych warunkach.
FAQ
Jak działa napęd AWD?
W napędzie AWD stałym wszystkie koła są napędzane. W automatycznym napędzie AWD standardowo działa napęd na przednią oś, dopiero w sytuacji utraty przyczepności dołączany jest do nich napęd na tylną oś i tworzy się 4x4. Wszystko dzieje się bez ingerencji kierowcy.
Jakie są różnice pomiędzy napędem 4WD a AWD?
Napęd 4WD dołączany jest ręcznie, z kolei AWD to stały napęd na wszystkie koła lub automatycznie dołączany napęd 4×4. AWD jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.
Czy warto kupić samochód z AWD?
Samochód osobowy z napędem AWD to dobre rozwiązanie dla kierowców poruszających się często po trudnym terenie, np. po nieutwardzonych drogach oraz mieszkających na obszarach z intensywnymi opadami atmosferycznymi.