Nie tylko prędkość – zdziwisz się, co potrafią fotoradary na naszych drogach
Zobacz, za jakie wykroczenia Inspekcja Transportu Drogowego może nas karać na podstawie zdjęć wykonanych przez fotoradary. Na szczęście, ITD obecnie skupia się głównie na kontroli prędkości.
Praktycznie każdy fotoradar gromadzi dane statystyczne, takie jak liczba przejeżdżających pojazdów, odsetek tych przekraczających dozwoloną prędkość, liczba wykonanych zdjęć oraz czas pracy urządzenia. Jednak, poza swoim pierwotnym przeznaczeniem – czyli pomiarem prędkości – możliwości fotoradaru mogą być o wiele większe.
Fotoradar na czerwone światło
W przeciwieństwie do tradycyjnych fotoradarów, które mierzą prędkość za pomocą anteny radarowej, stosowany w Polsce TraffiStar SR520 wykorzystuje pętle indukcyjne zainstalowane w jezdni. Każdy pojazd, który najedzie na czujniki w asfalcie, ma zmierzoną prędkość. Urządzenie kontroluje czas przejazdu między pętlami, co stanowi właściwie odcinkowy pomiar prędkości w wersji mini.
Traffistar SR520 może być podpięty do sterownika sygnalizacji świetlnej. W przypadku przekroczenia skrzyżowania na czerwonym świetle, auto jest rejestrowane przez kamerę na maszcie. Chociaż obecnie Inspekcja Transportu Drogowego nie korzysta z tej funkcji, wcześniej urządzenie służyło do fotografowania kierowców ignorujących przejazd na czerwonym świetle. Dodatkowo można skonfigurować ten „fotoradar", aby mierzył odległość między pojazdami.
CZYTAJ TEŻ: Który fotoradar w Polsce robi najwięcej zdjęć? Znamy „zwycięzcę”
Możliwości fotoradaru – zastąpi policjanta
Jednak prawdziwym królem jest MESTA Fusion RN. Obecnie jest on wykorzystywany jedynie do kontroli prędkości, ale jego możliwości są ogromne. Potrafi monitorować jednocześnie 32 pojazdy poruszające się na 8 pasach ruchu. Wykorzystuje zaawansowany system ANPR do rozpoznawania tablic rejestracyjnych i rozróżniania typów pojazdów, co zapewnia błyskawiczną identyfikację sprawców wykroczeń. Możliwości MESTA Fusion RN wykraczają daleko poza kontrolę prędkości. Oto co potrafi zarejestrować:
- przekraczanie linii ciągłej
- bezprawne korzystanie z buspasów
- jazdę pod prąd
- jazdę po chodnikach
- jazdę po pasie awaryjnym
- jazdę na zderzaku (pomiar odległości między autami)
- blokowanie pasa ruchu
- naruszanie zakazu ruchu dla ciężarówek
- niewłaściwe manewry skrętu lub zawracania
Fotoradar — tylko ograniczone funkcje
System MESTA Fusion RN może stanowić potężne narzędzie dla organów egzekwujących przepisy. Może im pomóc w walce z piratami drogowymi, zapewniając tym samym bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Czy oprócz pomiaru szybkości i ewentualnie rejestracji przejazdu na czerwonym świetle, będzie używany również do innych celów, tego jeszcze nie wiadomo. Niemniej należy się spodziewać, że najnowsze 147 fotoradarów Mesta będzie miało co robić na naszych drogach.