Nielegalne wyścigi. Policja podsumowuje pierwsze półrocze 2023 r.
„W pierwszym półroczu 2023 roku policjanci, w wyniku działań mających na celu przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom przeprowadzili ponad 8,2 tys. kontroli oraz wylegitymowali ponad 9,1 tys. osób” – przekazał nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Policjanci ujawnili ponad 5,1 tys. wykroczeń, w tym blisko 2 tys. dot. przekroczeń dopuszczalnej prędkości.
Szybcy, wściekli i niebezpieczni
Jak informuje Policja, nielegalne wyścigi samochodowe stanowią nie tylko naruszenie przepisów drogowych, ale również poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników i osób postronnych. Kierowcy nie tylko modyfikują swoje auta niezgodnie z prawem, ale później wyjeżdżają tymi samochodami na ulice, które traktują jak tory wyścigowe. (ZOBACZ też: Zielono mu! W BMW zmienił kolor reflektorów. Policja zatrzymała dowód rejestracyjny).
Funkcjonariusze starają się każdorazowo interweniować w miejscach, gdzie dochodzi do takich „spotkań”.
„W wyniku działań cyklicznie prowadzonych na drogach policjanci każdorazowo reagują w przypadkach prób ścigania się kierowców, tym samym robią wszystko, by ta niebezpieczna rywalizacja na drogach publicznych nie doprowadziła do tragicznych skutków. W tym celu policjanci różnych pionów zbierają informacje ze wszystkich możliwych źródeł, monitorują fora i portale społecznościowe, gdzie pojawiają się informacje o planowanych spotkaniach i wyścigach. Pomocne są także zgłoszenia nadsyłane do policji przez mieszkańców " – powiedział w rozmowie z PAP nadkomisarz Robert Opas.
Nielegalne wyścigi. Tylko po co?
Dlaczego są organizowane takie wyścigi? Czy chodzi o emocje, adrenalinę? Możliwe. Niektórzy zapewne traktują to także zapewne jako formę rywalizacji, inni chcą pokazać swoje umiejętności za kierownicą. Tylko przy tym wszystkim zapominają o bezpieczeństwie.
Doskonalić swoje sportowe umiejętności prowadzenia samochodu można w miejscach do tego przeznaczonych. Mogą to być środki doskonalenia techniki jazdy. Tam bez obaw o łamanie prawa można się nieco „wyżyć” za kółkiem. (ZOBACZ też: Taryfikator mandatów. Ile i za co grozi kierowcy?).
Kontrole policjantów
Informacje o nielegalnych wyścigach można zgłaszać, nawet anonimowo, do lokalnych jednostek policji, w trakcie zdarzenia na numer 112 oraz jako miejsce, gdzie to nielegalne wyścigi się powtarzają – na internetowej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. (ZOBACZ też: Nagranie pirata drogowego – jak przekazać je policji?).
Według danych Komendy Głównej Policji od początku roku do końca czerwca policjanci ruchu drogowego, wraz z policjantami innych pionów, w wyniku działań mających na celu przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom skontrolowali gromadzące się w tych miejscach osoby i pojazdy. "W sumie przeprowadzili 8234 kontrole pojazdów oraz wylegitymowali 9106 osób" – wyliczył nadkomisarz.
"W wyniku tych kontroli ujawnili 5160 wykroczeń, w tym 1964 przekroczeń dopuszczalnej prędkości, a także zatrzymali 90 praw jazdy oraz 846 dowodów rejestracyjnych. Funkcjonariusze sprawdzali również trzeźwość kierujących pojazdami. Badaniu na zawartość alkoholu poddano 11 728 kierujących, a na obecność środka działającego podobnie do alkoholu 643 kierujących. Ujawniono 29 kierujących po spożyciu alkoholu i 3 kierujących będących pod wpływem działania środka działającego podobnie do alkoholu" – przekazał.