Nieodebranie dowodu rejestracyjnego – jakie grożą konsekwencje?
Nieodebranie stałego dowodu rejestracyjnego, czy też brak wniosku o zwrot zatrzymanego dokumentu, to jazda samochodem niedopuszczonym do ruchu.
Od 2018 r. nie musimy ze sobą wozić dokumentów pojazdu. Nie zmienia to jednak faktu, że dowód rejestracyjny jest wciąż wymagany. Nieodebranie dowodu rejestracyjnego w wydziale komunikacji oznacza ryzyko wysokiego mandatu.
Dowód trzeba posiadać
Według przepisów, dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Ten drugi typ dokumentu otrzymujemy w wydziale komunikacji na przykład podczas rejestracji nowego samochodu lub używanego auta (jeśli wymieniamy rejestrację) lub gdy sami wystąpimy o tzw. miękki dowód. Ten dokument pozwala na poruszanie się autem przez 30 dni z możliwością wydłużenia o kolejne 14 dni. Po upływie tego czasu, wydział komunikacji wydaje tzw. twardy dowód rejestracyjny. Co się stanie, jeśli nie odbierzemy stałego dowodu rejestracyjnego?
Nieodebranie dowodu rejestracyjnego po rejestracji auta
Jeśli nie odbieramy go z urzędu, a tymczasowy dowód straci ważność, nie będziemy mogli poruszać się naszym pojazdem. Formalnie, nasz samochód nie jest już zarejestrowany! Wpadniemy podczas pierwszej kontroli drogowej. Mundurowy zawsze ma obowiązek sprawdzić w bazie CEPiK jaki jest status pojazdu. W przypadku braku dopuszczenia auta do ruchu grozi nam mandat od 1500 do 5000 zł. Co więcej, samochód powinien trafić na lawetę, ponieważ nie ma prawa poruszać się po drogach publicznych. W razie stłuczki raczej nie ma co liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy AC (jednak z OC nie powinno być problemu).
Nieodebranie dowodu rejestracyjnego po jego zatrzymaniu
Jednak nie jest to jedyny przypadek, kiedy kierowca może mieć problem z nieodebranym dowodem rejestracyjnym. Przypomnijmy, od 1 października 2018 r., podczas kontroli drogowej, w uzasadnionym przypadku, dowód rejestracyjny jest zatrzymywany elektronicznie (jest dokonywany wpis w CEPiK), ale nie jest fizycznie odbierany dokument. Najczęstszy powód do zabrania dowodu to niesprawność techniczna. Zwykle kierowca może poruszać się takim pojazdem jeszcze przez 7 dni. W tym czasie może „na kołach" pojechać i wykonać badanie techniczne. Jeśli właściciel pojazdu nie zgłosi się do diagnosty lub nie uzyska pozytywnego wyniku badania, nie może poruszać się swoim samochodem. Co więcej, nawet jeśli zaliczy badanie, ale nie złoży wniosku o zwrot zatrzymanego dokumentu, nadal będzie to nielegalna jazda. Za poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu, grozi mu od 1500 do 5000 zł mandatu.