31 lipca 2023

Czyj to numer rejestracyjny samochodu? Jak to sprawdzić i czy jest to możliwe?

tablice rejestracyjne zwyczajne
tablice rejestracyjne zwyczajne

Numer rejestracyjny samochodu kryje wiele ciekawych informacji. Jednak sprawdzenie, do kogo należy samochód, jaka jest jego historia, dla zwykłego obywatela jest niemożliwe. Zarezerwowane jest to dla różnego rodzaju służb. Od pewnego czasu nie można nawet precyzyjnie określić, w jakim województwie zarejestrowane jest auto.

Numer rejestracyjny samochodu czyli tablice rejestracyjne mają różne wzory i kolory. To po nich wiadomo czy auto jest zabytkowe, elektryczne, należy do policji czy wojska. Wyróżnia się u nas osiem rodzajów tablic rejestracyjnych:
• zwyczajne (białe z czarnymi literami i cyframi),
• indywidualne (białe z czarnymi literami i cyframi),
• zabytkowe (żółte z czarnymi literami i cyframi),
• dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym (zielone z czarnymi literami i cyframi),
• tymczasowe (białe z czerwonymi literami i cyframi),
• tymczasowe badawcze (białe z czerwonymi literami i cyframi),
• profesjonalne (białe z zielonymi literami i cyframi),
• dyplomatyczne (niebieskie z białymi literami i cyframi).

Czy da się sprawdzić, czyj to numer rejestracyjny samochodu?

Zwykły obywatel nie ma możliwości sprawdzenia, czyj jest numer rejestracyjny samochodu. Dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców mają jednak służby mundurowe i urzędnicy. To oni po numerach rejestracyjnych mogą sprawdzić m.in., do kogo należy pojazd, czy ma ważne badanie techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Dostęp do CEPiK ma także Generalne Inspekcja Transportu Drogowego, która właśnie po numerach rejestracyjnych może namierzyć właściciela pojazdu i przysłać zdjęcie z fotoradaru.

Tablice rejestracyjne — województwa.


W tablicach zwyczajnych jedna, dwie lub trzy pierwsze litery tworzą wyróżnik miejsca. Pierwsza litera oznacza województwo, a jedna lub dwie następne – powiat. Jeżeli jest to jedna litera, jest to miasto na prawach powiatu (lub dzielnica Warszawy), jeżeli dwie – powiat ziemski, ale istnieją odstępstwa od tej reguły.

Po wyróżniku powiatu (a w przypadku tablic samochodowych zmniejszonych – województwa) następuje wyróżnik pojazdu. Nie można w nim jednak stosować liter B, D, I, O, Z, zbyt podobnych do cyfr 8, 0, 1, 0, 2. W 2002 roku zmieniono także kształt litery M i W.

Do niedawna po tych wyróżnikach można było określić, skąd pochodzi samochód. Jednak po zmianach przepisów od stycznia 2022 roku możliwe jest zachowanie numeru rejestracyjnego w przypadku samochodów, które już wcześniej były zarejestrowane w Polsce. Warunek jest jedne, tablica musi być czytelna i w dobrym stanie.

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym. Jak ją sprawdzić? Czy jest to możliwe?


Zwykli obywatele mogą jedynie sprawdzić historię pojazdu, choć i tak potrzebować będą do tego dwóch kolejnych ważnych informacji: nr VIN i daty pierwszej rejestracji.

O ile nr VIN można spisać z samochodu zaparkowanego na ulicy, np. jest widoczny na podszybiu, tak data pierwszej rejestracji zapisana jest w dowodzie rejestracyjnym i nie jest dostępna dla postronnych. To ważna informacja w przypadku zakupu auta i chęci sprawdzenia historii pojazdu. To jego właściciel musi się zgodzić na jej udostępnienie, byśmy mogli sprawdzić historię na stronie historiapojazdu.gov.pl.

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym?


Istnieje jednak możliwość sprawdzenia wyłącznie po numerze rejestracyjnym, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC. Jest to możliwe na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W specjalny formularz wystarczy wpisać nr rejestracyjny, by otrzymać informacje na temat ważności polisy i towarzystwa, w którym została zawarta. Nie ma tam jednak żadnych danych właściciela pojazdu, nie ma także informacji na temat daty zawarcia umowy i jej ważności. Otrzymujemy, zatem jedynie informację, że na dzień zapytania, polisa jest ważna lub nie.

Sprawdzenie historii pojazdu po numerze rejestracyjnym i numerze VIN.


Aby sprawdzić historię pojazdu na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów, trzeba dysponować trzema informacjami:

  • Nr rejestracyjnym,
  • Nr VIN,
  • Datą pierwszej rejestracji.

Po wpisaniu tych danych do formularza generowana jest historia. Znajdują się w niej podstawowe dane dotyczące pojazdu, ważności polisy OC z datą wygaśnięcia oraz wynik badania technicznego i ostatni stan drogomierza, czyli przebieg.

Poza tym na osi czasu mamy zaznaczone zmiany właścicieli, daty i miejsca badań technicznych wraz z wynikiem badania. W zakładce dane zagraniczne z kolei można sprawdzić, czy auto było odnotowane w jednej z trzech baz: Carfax, autoDNA i carVertical.

Jak znaleźć sprawcę wypadku po numerze rejestracyjnym?


Po numerze rejestracyjnym nie da się sprawdzić, kto jest właścicielem pojazdu. Takie informacje zastrzeżone są dla służb mundurowych. Jeśli nie znamy sprawcy wypadku, możemy, a nawet musimy zgłosić ten fakt policji lub do UFG.

FAQ — najczęściej zadawane pytania.

Jak znaleźć właściciela po numerze rejestracyjnym?


Nie jest możliwe znalezienie właściciela samochodu po numerze rejestracyjnym. Dane właściciela pojazdu zastrzeżone są dla służb mundurowych. Nawet jeśli będziemy dysponowali nr rejestracyjnym, nr VIN i datą pierwszej rejestracji – danych właściciela nie ustalimy.

Czy można sprawdzić, na kogo jest zarejestrowany samochód?


Nie, w sposób legalny nie da się sprawdzić, na kogo jest zarejestrowany samochód.

Czy numer rejestracyjny samochodu to dane osobowe?


W tej sprawie trwa spór. Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z 13.04.2017 r., VII SA/Wa 1069/16, LEX nr 2288475: „[...] numer rejestracyjny pojazdu może prowadzić do identyfikacji osoby, a zatem stanowi on dane osobowe w rozumieniu cytowanego art. 6 ustawy o ochronie danych osobowych”.