28 maja 2024

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy – teraz obcokrajowcy, następnie wszyscy

prawo jazdy
Zdjęcie: GettyImages.

Zagraniczni kierowcy taksówek muszą w czerwcu wystąpić o polskie prawo jazdy. Jednak wymiana dokumentów czeka każdego. Sprawdź, kiedy trzeba będzie udać się do wydziału komunikacji.

W największych miastach w Polsce wydziały komunikacji przeżywają prawdziwe oblężenie. Do 17 czerwca 2024 r. każda osoba trudniąca się przewozem osób musi posiadać prawo jazdy wydane w naszym kraju. Nawet jeśli jest obcokrajowcem.

Zmiana prawa zatkała urzędy

Co prawda obowiązek wszedł w życie już w 2023 r. Jednak wielu taksówkarzy z zagranicy zwlekało z formalnościami lub po prostu o nich nie wiedziało. Czasem jednak wynikało to z faktu, że wymiana prawa jazdy nie jest możliwa natychmiast. O dokument można ubiegać się dopiero po 185 dniach pobytu w Polsce.

Jednak masowa wymiana dokumentów, a więc i kolejki, być może jeszcze większe w wydziałach komunikacji, będą dotyczyć również kierowców z krajowym prawem jazdy.

Wymiana prawa jazdy – koniec bezterminowych dokumentów

Dotyczy to osób, które otrzymały dokument prawa jazdy do 18 stycznia 2013 r.. Choć w teorii jest on bezterminowy, to w praktyce powoli zbliża się koniec jego ważności. Zgodnie z ustawą o kierujących, dokumenty podlegają wymianie „od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy”. Oznacza to, że każdy kierowca będzie miał docelowo wydany dokument czasowy. Ten będzie ważny 15 lat.

Co więcej, w przyszłości szykuje się kolejny szturm na wydziały komunikacji w całej Polsce. Do zmiany będą zmuszeni posiadacze jeszcze starych „bindowanych" dokumentów oraz tych nowego wzoru, którym mija właśnie 15 lat.

Wymiana prawa jazdy – prosto i szybko

Sama procedura uzyskania nowego dokumentu nie jest skomplikowana. Nie wymaga ona również wizyty u lekarza, o ile dana osoba nie ma wydanego dokumentu na określony czas ze względu na stan zdrowia. Trzeba jednak uiścić 100 zł za wydanie dokumentu.

CZYTAJ TEŻ: Nie odbierzesz prawa jazdy zatrzymanego za prędkość, będziesz miał kłopoty przez brak uprawnień

Uwaga! Osoba, która nie wymieni na czas dokumentu, w przypadku zatrzymania do kontroli drogowej, odpowiada za jazdę bez uprawnień. Grozi za to minimum 1500 zł mandatu oraz zakaz prowadzenia pojazdów.